Wild Card: Vikings zaskočili Saints a postupují do Divisional Round

6.1.2020 - Nikdo jim nevěřil. V předzápasových predikcích a preview byste jen stěží hledali někoho, kdo by dával Vikings šanci na výhru. Vikings to ale dokázali. Připravili zejména defenzivně perfektní gameplan, který realizoval natolik dobře, že si Saints více než tři čtvrtiny nevěděli v ofenzivě rady. Nebýt jejich švýcarského nožíku v podobě Tysoma Hilla, zápas by dopadl jednoznačněji. Takhle muselo dramatický zápas rozhodnout prodloužení, které Vikings zvládli lépe. Jednalo se o vůbec první výhru v postseason v prodloužení v historii organizace.

Neaktivními pro zápas byli WR Laquon Treadwell, OT Oli Udoh, OT Aviante Collins, OG Dru Samia, DE Eddie Yarbrough, DT Hercules Mata’afa a CB Mackensie Alexander.

Průběh zápasu

Po necelé minutě zápasu se dopustil po zachycení pasu fumblu Adam Thielen, jemuž byl vyražen po tacklu Janorise Jenkinse. Míč získal safety Saints Von Bell. Saints začínali navazující drive na 43-yardové linii Vikings. Této výhodné pozice využili ke skórování tři bodů díky 29-yardovému field goalu v podání Willa Lutze, 0:3. Čtyři minuty před koncem první čtvrtiny Vikings vyrovnali, když se ze vzdálenosti 43 yardů nemýlil Dan Bailey, 3:3. Před polovinou druhé čtvrtiny našem Tysom Hill 50-yardovým pasem Deonte Harrise na 4-yardové linii. Odtud hned v další hře doběhl do endzone Vikings Alvin Kamara, 3:7. Vikings se nepodařilo dostat ani nadvakrát do endzone Saints ze 2-yardové linie, a tak museli vzít tři minuty před koncem druhé čtvrtiny za vděk třemi body za 21-yardový field goal, 6:10. O minutu později hodil Drew Brees interception. Tu zachytil Anthony Harris a vrátil ji 30 yardů až na 45-yardovou linii Saints. Tento turnover Vikings přetavili v jejich první touchdown zápasu po 5-yardovém běhu Dalvina Cooka do endzone dvacet tři vteřin před koncem poločasu, 13:10. Následný kick-off return vrátili Saints až na 45-yardovou linii Vikings. Will Lutz ale naštěstí s vypršením časomíry prvního poločasu minul 43-yardový field goal. Hráči tak odešli do kabin za stavu 13:10 pro hosty z Minnesoty.

První změna skóre ve druhém poločase přišla až ve chvíli, kdy do konce třetí čtvrtiny zbývalo něco přes tři minuty, a to díky 1-yardovému běhu Dalvina Cooka do endzone, 20:10. Po čtyřech a půl minutách posledního dějství skórovali Saints 20-yardový pasový touchdown z ruky Drew Breese na Tysoma Hilla, 20:17. Vikings následně získali po strip-sacku Danielle Huntera a zalehnutí Jalynem Holmesem balon do držení ve chvíli, kdy byli Saints na dostřel field goalu. To zbývaly do konce zápasu čtyři a půl minuty. Vikings však v držení míče nevydržely dostatečně dlouho a dali tak Saints šanci. Ti tuto šanci využili a dvě vteřiny před koncem základní hrací doby vyrovnal Will Lutz skóre utkání proměněním 49-yardového field goalu, 20:20.

Vikings vyhráli před začátkem prodloužení hod mincí, neváhali a vybrali příjem balonu, což znamenalo, že pokud skórují touchdown, postoupí do dalšího kola play-off. Ofenziva byla odhodlaná zápas rozhodnout a bylo to znát. Po dvou a půl minutách se Vikings dostali po 43-yardovém pasu Kirka Cousinse na Adama Thielena do těsné blízkosti endzone Saints a při třetím downu našel Kirk Cousins 4-yardovým pasem v zadním rohu endzone Kyla Rudolpha, který balon zachytil a udržel obě nohy pohodlně ve hřišti, 26:20. Tím zpečetil osud utkání a poslal Vikings do San Francisca, kde se v sobotu střetnou s místními 49ers v Divisional Round.

Potěšili

Kirk Cousins

Určitě neodehrál perfektní zápas a nedostatků by se našlo dost. Musím ale ocenit, že na horké půdě v New Orleans v zápase play-off odehrál utkání bez chyb větších chyb. Zejména chci vyzdvihnout to, jakým způsobem se zhostil vítězného drivu v prodloužení. Vykročil ze svého stínu a dokázal vyhrát první zápas play-off ve své kariéře. Myslím, že zaslouženě. Včera byl bez pochyby lepší než Drew Brees (ten podal mimořádně špatný výkon). Proti 49ers bude ale třeba zahrát ještě o něco lépe.

Adam Thielen

Na začátku zápasu jsem Adama Thielena zařadil do kategorie nepotěšili, ale postupně se probojoval až do kategorie opačné. Zápas začal ztraceným fumblem, pak následovala penalta za holding, která vymazala povedenou hru (i když to byla lehce pochybná penalta), a pak následoval drop, kterým Vikings přišli o první down. Pak už šel jeho výkon strmě nahoru. Zápas zakončil se 7 zachycenými pasy pro 129 yardů a nutno říct, že nejeden z těch pasů byl důležitý. V paměti asi nejvíc zůstane ten z prodloužení.

Dalvin Cook

Vrátil se bylo znát, že ofenziva s ním je mnohem silnější. Ke konci zápasu už po zemi nebyl schopen získávat moc yardů, ale celkem získal 93 yardů a 2 touchdowny a navrch přidal 3 zachycené pasy pro 36 yardů. Myslím, že bez něj by Vikings nevyhráli.

Anthony Harris

Předvedl další skvělý výkon, který korunoval interception v závěru prvního poločasu. To byla jedna z klíčových her zápasu.

Everson Griffen a Danielle Hunter

Griffen si připsal důležitý sack v prvním drivu Saints a Danielle Hunter strip-sack v závěru utkání. Oba si v zápase připsali po 1,5 sacku. Několikrát hráli při pasových downech ve středu defenzivní linie a tato strategie zafungovala. Dobrý výkon od obou.

Nepotěšili

Stefon Diggs

Nejde ani tak o herní výkon jako o výkon herecký. Chápu, že je Stefon Diggs emotivním a soutěživým hráčem. V minulosti se mu podařilo svými výbuchy emocí na sideline vyhecovat své spoluhráče k lepšímu výkonu a přestože mi takové etudy nejsou sympatické, měl jsem pro ně určitou míru pochopení. Ovšem to, co předváděl Diggs včera, nepochopím. Vikings vedli v zápase play-off, v němž byli jasnými outsidery, na půdě jednoho z favoritů konference NFC a Stefon Diggs se vztekal a házel helmou o zem? Jasně, každý z hráčů chce přispět k úspěchu týmu, co nejvíce, ale jednotlivec nikdy nemůže být víc než tým. Včerejším vystoupením Diggs ničemu nepomohl a naopak si myslím, že svými výstupy týmový výkon spíš ohrožoval.

Povedlo se

Obrana předvedla skvělý výkon. Dokázala celý zápas držet Saints na uzdě a zdálo se, že jediným hráčem, se kterým si tak úplně neví rady, je Tysom Hill. Kromě toho, že útoku Saints příliš nedovolila, dokázala rovněž vybojovat dva turnovery. Jeden přetavili Vikings ke skórování touchdownu a druhý zastavil nebezpečný drive Saints v závěru utkání. Kromě hráčů zaslouží velkou pochvalu také Mike Zimmer. Zjevně našel na ofenzivu Svatých účinný recept. Smekám před ním za to, jak tým na tento zápas připravil.

Musím přiznat, že jsem měl před vstupem do prodloužení spíše skeptické myšlenky, protože v závěru zápasu byla ofenziva Vikings bezzubá a naopak se zdálo, že Saints se začínají rozjíždět. Naštěstí však Vikings vyhráli hod mincí a v prvním drivu prodloužení nekompromisně rozhodli. Stačilo 9 her a 4 minuty 20 vteřin na překonání 75 yardů a skórování vítězného touchdownu. Povedená práce od všech zúčastněných.

Konečně je konec spekulacím, které se šířily internetem a médii. Ty tvrdily, že pokud Vikings dostanou od Saints výprask, Mike Zimmer bude propuštěn nebo dokonce snad vyměněn do Dallasu. Přestože Mika Zimmera po některých zápasech kritizuju, tohle si nezaslouží. Má třetí nejlepší úspěšnost ze všech trenérů v historii organizace, a to přestože se mu na postu quarterbacka protočilo tolik hráčů a na tomto nejdůležitějším postu dlouho neměl bez vlastního zavinění stabilitu.

Nepovedlo se

V závěru poločasu předvedl Deonte Harris skvělý kick-off return a v podstatě tak umožnil Saints pokusit se v samotném závěru druhé čtvrtiny o srovnání. Will Lutz naštěstí minul. Pokaždé, když Harris vracel balon, tak jsem trnul. Zdálo se, že hráči Vikings měli velké problémy s tím, poslat ho k zemi.

Nemůžu se zbavit dojmu, že Vikings hráli v závěru zápasu až přespříliš konzervativně, což ve svém důsledku vedlo k tomu, že Saints dostali šanci na vyrovnání. Ale vyhrálo se, a to je hlavní.