Week 8: Vikings v Londýně vydřeli výhru nad Browns

2.11.2017 - Vikings se tuto neděli utkali s Browns v netradičním čase na netradičním místě. S Browns, kteří dosud letos nepoznali pocit vítězství, se totiž utkali na Twickenham Stadium nacházejícím se v jihozápadním Londýně ve 13:30 tamního času (ve 14:30 času našeho). I přes nepřesvědčivý výkon Vikings v prvním poločase zůstal tým z Clevelandu i nadále bez výhry.

Vikings momentálně vedou s bilancí 6-2 divizi NFC North a jejich nejbližší pronásledovatelé začínají ztrácet. Packers mají bilanci 4-3, Lions 3-4 a překvapivě i poslední Bears jsou s bilancí 3-5 v kontaktu s ostatními. Vikings čeká v druhé polovině sezony těžší los než v první polovině, takže ještě není čas jásat. Nicméně po čtvrtém týdnu, kdy Vikings prohráli s v domácím prostředí s Lions, asi jen málokdo věřil v bilanci 6-2. A pokud Vikings vyhrají v druhé polovině sezony alespoň čtyři zápasy, budou mít s bilancí 10-6 velkou šanci na play-off a možná i na výhru v divizi.

Neaktivními pro zápas byli QB Sam Bradford, WR Rodney Adams, OL Cornelius Edison, OG Nick Easton, OL Jeremiah Sirles, DT Jaleel Johnson a DE Stephen Weatherly. Navíc byl za faul na Mika Wallace z předchozího týdne na jeden zápas suspendován safety Andrew Sendejo.

Průběh zápas

První ofenzivní drive Vikings skončil interception v rukách Joe Schoberta. Browns využili tohoto turnoveru takřka dokonale, když jim ke skórování touchdownu stačili jen dvě hry. Tou druhou byl 26-yardový  běh Isaiah Crowella. Zane Gonzalez však netrefil extra point, 0:6 Ani druhý drive neskončil slavně a Vikings byli nuceni puntovat. Bryce Treggs ale muffnul punt a ten získal  na 20-yardové linii Browns Emmanuel Lamur. Vikings však kvůli 15-yardové penalizaci Erica Wilsona zahájili drive na 35-yardové linii a nakonec získali tři body za 35-yardový field goal. Ve druhé čtvrtině se Vikings ujali vedení, když našel Case Keenum 18-yardovým pasem úplně volného Adama Thielena. Ani Kai Forbath ale netrefil kop za jeden bod, 9:6. Browns si vzali vedení zpět, když v závěru poločasu zakončil jejich 82-yardový drive 1-yardovým během do endzone sám DeShone Kizer. Vikings se podařilo ještě před poločasovou přestávkou snížit na 12:13, když Kai Forbath proměnil 34-yardový field goal.

Hned první hra druhého poločasu skončila fumblem, který si na Isaiahovi Cromwellovi vynutil Danielle Hunter, a Anthony Harris se zmocnil balonu na 30-yardové linii Browns. O několik okamžiků později kopal Kai Forbath 43-yardový field goal, a protože byl úspěšný, ujali se Vikings vedení 15:13. Hned vzápětí předvedl Matt Dayes 71-yardový kick-off return a Browns zahájili svůj drive na 31-yardové linii Vikings. Následně však minul Zane Gonzalez 35-yardový field goal a skóre se nezměnilo. K jeho změně došlo až po dalším pokusu Gonzaleze, tentokrát ze vzdálenosti 23 yardů, 15:16. Vikings vybojovali vedení zpět po běhu Jerricka McKinnona z 1-yardové linie do endzone. Vikings poté zahráli úspěšně two-point conversion, a to opět díky běhu McKinnona, 23:16. Ve čtvrté čtvrtině navýšili Vikings své vedení po 4-yardovém pasu na Kyla Rudolpha a konečnou podobu skóre 33:16 zařídil před koncem zápasu 51-yardovým field goalem Kai Forbath.

Jerrick McKinnon

Po zemi se mu na první pohled příliš nedařilo, protože si připsal jen 50 yardů ze 14 běhů, ale také 1 touchdown a úspěšně proměněnou two-point conversion. Jeho špatný průměr yardů na běh je dán do značné míry tím, že mu příliš nepomohla ofenzivní linie. McKinnon si z oněch 50 yardů připsal 46 poté, co byl kontaktován obránci. To je potřeba vyzdvihnout. K tomu navíc zachytil 6 pasů pro 72 yardů a byl hlavním tahounem ofenzivy.

Adam Thielen

Dalším ofenzivním tahounem byl nepochybně Adam Thielen. Ten zachytil 5 pasů pro 98 yardů a jeden touchdown. Thielen jakožto nedraftovaný hráč, který si probojoval cestu skrze practice squad, momentálně patří k vůbec nejlepším receiverům v lize. V počtu nachytaných yardů je na druhém místě v celé NFL.

Eric Kendricks

Hrál tak, jak to u něj máme rádi. Byl všude na hřišti, s jistotou tackloval a připsal si jich nejvíce z týmu - devět.

Latavius Murray

V minulém týdnu předvedl velice povedený výkon, ale v tomto zápase se vrátil k nepřesvědčivým výkonům z předcházejících zápasů. Získat 39 yardů z 19 běhů je opravdu málo, a to přesto, že ofenzivní linie příliš nepomohla.

Ten, kdo kope extra pointy

Kdo je kope?! Kai Forbath proměnil 36 field goalů ze 37 pokusů od té doby, co se stal Vikingem, a to včetně několika ze vzdálenosti větší než 50 yardů. Pokud ale jde o extra pointy je jeho úspěšnost jen 75%. To je zoufale málo a pořád čekám, kdy to bude Vikings stát zápas. V druhé půlce sezony čeká Vikings celá řada těžkých soupeřů a budou potřebovat KAŽDÝ bod.

Everson Griffen si připsal desátý sack v sezoně a ve všech úvodních zápasech sezony zaznamenal alespoň jeden. Tím vyrovnal týmový rekord, který drží Jared Allen a Jim Marshall. Navíc byl za své výkony v měsíci říjnu jmenován defenzivním hráčem měsíce. Zatím vynikající sezona.

Ve druhém poločase se obrana vyvarovala chyb, naprosto vymazala ofenzivu Browns a velmi výrazně tak pomohla k tomu, že Vikings zlomili zápas na svou stranu.

Danielle Hunter hned při první hře druhého poločasu vyrazil z ruky balon Isaiahu Cromwellovi a Vikings získali i díky Anthony Harrisovi balon do držení na polovině soupeře. Důležitá hra, která nejspíše pomohla tomu, že Vikings nakonec zvrátili zápas na svou stranu.

Výkon v prvním poločase byl hodně nepřesvědčivý. Jakoby Vikings zůstali duchem v kabině nebo možná dokonce v Minnesotě. Interception na úvod, obrana povolila poměrně snadno dva touchdowny a útok nebyl schopen moc vymyslet. Naštěští Vikings hráli proti Browns a v druhé půli se vzmužili. Za jiných okolností by se výhra vybojovala jen těžko.

Po zemi to útoku nešlo celý zápas. Vikings běželi celkem 34krát a připsali si pouze 88 yardů (2,6 yardu na běh). To dost výrazně připomnělo loňskou sezonu. Hned devět yardů navíc skončilo ztrátou. Doufejme, že v příštích zápasech dojde ke zlepšení.

Pohyby v týmu

Vikings před zápasem i po něm udělali několik změn v týmu. Vzhledem k tomu, že byl suspendován Andrew Sendejo, uvolnilo se na jeden týden jedno místo na soupisce. Z practice squadu tak byl povýšen OC Cornelius Edison. Po zápase byl Edison propuštěn, protože se na soupisku vrátil Andrew Sendejo. Navíc byl propuštěn i WR Rodney Adams a Vikings získali RB Macka Browna, který byl propuštěn Redskins.

Mack Brown byl v sezoně 2015 nedraftovaným hráčem a podepsal smlouvu s Texans. Své jediné zápasy v NFL (bylo jich 12) odehrál za Redskins. Celkem si připsal 16 běhů pro 111 yardů (6,9 yardu na běh) a 1 běhový touchdown. K tomu přidal zachycené pasy pro 9 yardů.

Vikings poté podepsali do practice squadu propuštěné Adamse a Edisona, kterým uvolnil místo safety Jack Tocho.