Week 7: Vikings divizní bitvu Detroitu zvládli hlavně díky ofenzivě

21.10.2019 – Vikings ve včerejší důležité bitvě v Detroitu předvedli na svoje poměry docela atypický výkon. Zatímco obrana se včera poměrně trápila, útok se v posledních týdnech rozjel, a byla to právě ofenziva, která dovedla Vikings k výhře 42:30. Díky této výhře vylepšili Vikings svoji bilanci na 5-2 a momentálně jim v divizi NFC North patří druhé místo.

Neaktivními pro zápas byli OT Oli Udoh, OG Dru Samia, OL Brett Jones, DT Jaly Holmes, DT Armon Watts, LB Ben Gedeon a CB/PR Marcus Sherels.

První změna skóre přišla přibližně v polovině první čtvrtiny, když Matthew Stafford hodil z 16-yardové linie Vikings pas do rukou Marvina Jonese. Ten se vyhnul tacklu Trae Waynese a doběhl do endzone, 0:7. Vikings odpověděli nejlépe, jak mohli. Ani ne za dvě a půl minuty totiž Kirk Cousins našel 25-yardovým pasem Adama Thielena v zádní části endzone Lions, 7:7. Lions 13 vteřin před koncem prvního dějství skórovali druhý touchdown utkání, a to díky 3-yardové spolupráci Matthew Stafforda a Marvina Jonese vzduchem, 7:14. Po necelých třech minutách druhého poločasu Vikings vyrovnali po 1-yardovém pasu na nováčka Olabisi Johnsona, který skóroval první touchdown ve své profesionální kariéře. O devět minut později se Vikings poprvé v zápase ujali vedení poté, co Dalvin Cook doběhl 8 yardů do endzone Lions, 21:14. Dvě vteřiny před koncem prvního poločasu Lions vyrovnali, když Matthew Stafford vyslal 10-yardový pas opět do rukou Marvina Jonese, který se nacházel v endzone Vikings, 21:21. Za tohoto stavu se hráči odebrali do kabin pro poločasovou přestávku.

Úvodní drive druhého poločasu trval v podání Vikings šest minut a byl zakončen 5-yardovým pasem na C.J. Hama, kdy Vikings předvedli v podstatě totožnou jako při touchdownovém pasu na Olabisiho Johnsona, 28:21. V následujícím drivu Lions snížili po 46-yardovém pokusu o field goal Matta Pratera, 28:24. Necelých třináct minut před koncem čtvrté čtvrtiny minul Dan Bailey 45-yardový pokus o field goal. O tři minuty později zahrávali Lions na 41-yardové linii Vikings situaci 4&2, naštěstí však nebyli úspěšní. Vikings o něco kratší hřiště, které před sebou měli při navazujícím drivu, zužitkovali. Necelých šest minut před koncem utkání skóroval po pasu Kirka Cousinse 15-yardový touchdown Kyle Rudolph, 35:24. Tři minuty před koncem zápasu zachytil Marvin Jones 2-yardový touchdown, svůj čtvrtý v zápase. Lions následně nebyli úspěšní při two-point conversion, 35:30. Vikings ale drama nepřipustili. Zejména díky dlouhému pasu na Stefona Diggse se dostali až na 4-yardovou linii Lions, odkud se do endzone probil Dalvin Cook, 42:30. Minutu před koncem navíc zachytil interception Trae Waynes, čímž definitivně rozhodl o osudu utkání. Vikings se pak už jen proklekali k výhře 42:30.

Kirk Cousins

Třetí zápas v řadě předvedl povedené vystoupení. Přestože se jednalo o důležitý zápas, nezalekl se a suverénně vedl ofenzivu vstříc endzone soupeře. V zápase zkompletoval 24 ze 34 pasů pro 337 yardů a 4 touchdowny. A to mu ještě jeden touchdown Stefon Diggs dropnul. O tom, že momentálně hraje ve formě svědčí i fakt, že se stal prvním quarterbackem v historii, který ve třech po sobě jdoucích zápasech zaznamenal přes 300 naházených yardů a současně quarterback rating přes 135. Je ale potřeba neusnou na vavřínech, protože zároveň víme, že Cousins umí zahrát i mimořádně špatně.

Dalvin Cook

Nezastavitelný. V zápase si připsal 25 běhů pro 142 yardů a 2 touchdowny. Jednalo se o jeho pátý zápas v letošní sezoně s více než 100 yardy, což je nejvíce v lize.

Eric Kendricks

Zase a opět zářil v jinak poměrně matně hrající defenzivě. Připsal si 12 tacklů, 5 tlaků na quarterbacka, 4 stopky a 2 překažené pasy. Byl všude. Letos zatím nejlepší defenzivní hráč.

Xavier Rhodes

Ne, letos to není ani zdaleka on. Dříve se mu quarterbackové soupeřů vyhýbali. Nyní se vůbec neostýchají vyslat pasy jeho směrem. Tentokrát letěly jeho směrem tři pasy. Zkompletovány byly dva z nich pro pouhých pět yardů. Bohužel oba dva skončily touchdownem Lions.

Dan Bailey

Minul jediný pokus o field goal v zápase. V poslední době se mu dařilo, avšak včera zaváhal. Snad tím nebyl narušena důvěra týmu v něj, ale hlavně jeho důvěra v sebe samého. Já osobně z toho zatím nedělám žádnou vědu, ale včera selhal.

Trae Waynes

Sice v závěru zachytil interception, ale jinak to byla bída. Jeho směrem hodil Stafford 6 pasů, 8 z nich zkompletoval pro 64 yardů a 1 touchdown.

Ofenziva se v posledních týdnech pěkně rozjela. Včera podala zatím nejlepší výkon. Získala 503 yardů, 42 bodů, skórovala 6 touchdownů, úspěšnost při třetích downech činila 60% (6 z 10). Výborná práce. Vikings v posledních třech zápasech získali celkem 1.440 yardů. To se nepovedlo ani ofenzivě Vikings v roce 1998, která byla v tu dobu označována za nejlepší ofenzivu v historii NFL.

Zásluhu na kvalitním výkonu ofenzivy má také stále se zlepšující ofenzivní linie. Je potřeba vyzvednout pasovou protekci. Kirk Cousins nebyl sackován, pouze dvakrát hitován. Milá změna oproti začátku sezony. Jen Pat Elflein má v pasové protekci stále rezervy.

Zranění Adama Thielena je citelnou ztrátou. O to víc potěšilo vidět nováčky Irva Smith Jr. a Olabisiho Johnsona, jak se úspěšně zapojovali do ofenzivních tažení Vikings a byli platnými hráči. V obou mají Vikings příslib do budoucna.

Myslím, že po prvním touchdownu Vikings nám všem hodně zatrnulo a radost byla přehlušena obavami o zdraví Adama Thielena. Ten totiž zůstal sedět za endzone a bylo zřejmé, že něco není v pořádku. Později se ukázalo, že se jedná o zranění hamstringu a Thielen již do zápasu nezasáhl. Měl by podstoupit rezonanci, sám ale tvrdí, že ve čtvrtek bude proti Redskins hrát. Zranění hamstringu je ale lepší nepodceňovat a neuspěchat.

Útok předvedl skvělý výkon, to už jsme probrali. Bohužel se ale to samé nedá říct o obraně. Ta povolila soupeři 433 yardů, 30 bodů a 4 touchdowny do rukou jediného hráče - Marvina Jonese. Zejména v první půli se zdálo, že obrana není schopna najít recept na pasovou ofenzivu Lions. Zejména secondary jako celek předvedla slabý výkon.

Na začátku čtvrté čtvrtiny, když Vikings vedli 28:24, kráčel útok vstříc endzone Lions. Nicméně pak přišel laciný drop Stefona Diggs v endzone a následně minul Dan Bailey pokus o field goal. Vikings se vlastními chybami připravili o sedm a posléze alespoň o tři body. To by v jiných zápasech mohl být rozhodující moment.