Week 6: Vikings předvedli proti Falcons tristní výkon

19.10.2020 - Tak tohle se opravdu nepovedlo. Před zápasem jsem psal, že to nebude jednoduché a že je možné, že Falcons předvedou v důsledku výměny trenéra dosud nejlepší výkon v sezoně. Zároveň jsem ale psal, že výhra je nezbytná k udržení reálných nadějí na účast v play-off. Takový vývoj zápasu bych však neodhadoval ani v nejčernějších scénářích. Vikings tahali doslova od první hry za kratší konec a konečné skóre 23:40 nedostatečně odráží to, jak zoufale si Vikings počínali.

Svého prvního startu v NFL se dočkali running back Alexander Mattison a ofenzivní lineman Ezra Cleveland (ten se na hřišti objevil vůbec poprvé). Mattison si připsal před tím, než Vikings vzhledem k vývoji zcela opustili běhovou hru, jen 10 běhů a nebýt jednoho běhu, který měřil 16 yardů, tak nepředvedl zhola nic, celkem si připsal 26 yardů. O moc lépe se nevedlo ani Clevelandovi. Ten nepředvedl proti pass rusherům Falcons nejlepší výkon a povolil celkem 5 tlaků na Kirka Cousinse včetně jednoho sacku. Zajímavostí je, že tyto dva hráči byli spoluhráči už na Boise State v letech 2017 a 2018, kdy Cleveland pomohl svými bloky naběhat Mattisonovi 2.501 yardů a skórovat 29 touchdownů.

Julio Jones a Calvin Ridley vyškolili nováčky Jeffa Gladneyho a Camerona Dantzlera. Mladí cornerbackové Vikings sice předvedli i povedené hry, ale jinak dohromady povolili 17 zkompletovaných pasů pro 217 yardů a 3 touchdowny. Ani další nováček Harrison Hand, který nahradil Mika Hughese, který odstoupil ze zápasu, si nevedl o moc lépe.

Neaktivními pro zápas byli RB Dalvin Cook, WR K.J. Osborn, OG Dru Samia, CB Kris Boyd a CB Holton Hill.

Průběh zápasu

Vikings začali vůbec nejhůř, jak mohli. V první hře zápasu zamýšlel hodit Kirk Cousins pas na Justina Jeffersona, avšak balon skončil místo toho v rukou Deiona Jonese, který vrátil balon až na 29-yardovou linii Vikings. O několik okamžiků později hodil Matt Ryan 20-yardový pas do endzone na Julia Jonese, který zachytil první touchdown zápasu, 0:7. Zatímco útok Vikings se v následujícím drivu poroučel ze hřiště už po třech hrách, Falcons došli až do míst, odkud Younghoe Koo pohodlně proměnil 50-yardový field goal, 0:10. Vikings i v dalším drivu nezvládli více než tři hry, a tak musela zabrat obrana. Jeff Gladney vyrazil v navazujícím drivu Falcons balon z ruky Brian Hillovi a Eric Wilson získal pro Vikings balon na vlastní 29-yardové linii. Vikings se pak dostali na začátku druhé čtvrtiny i díky 36-yardovému pasu na Irva Smithe Jr. až do těsné blízkosti endzone Falcons, kde rozehrávali čtyři hry ze vzdálenosti 3 yardy a méně, avšak do endzone se nedostali a odevzdali tak balón soupeři bez bodu. Necelých šest minut před koncem prvního poločasu hodil Kirk Cousins při třetím downu hledaje opět Justina Jeffersona krátký pas, který skončil další interception. Falcons rozehrávali svůj navazující drive ze 40-yardové line Vikings. Dvě minuty před koncem druhé čtvrtiny předvedli Falcons 8-yardovou touchdownovou pasovou hru po ose Ryan-Ridley a navýšili své vedení, 0:17. Místo toho, aby Vikings v závěru poločasu snížili skóre utkání, hodil Kirk Cousins třetí interception, když při odhodu trefil ruku jednoho z defenzivních linemanů před ním. Falcons rozehrávali drive na 48-yardové linii Vikings a následně navýšili své vedení po proměněném 21-yardovém field goalu, 0:20. Do konce poločasu se už skóre nezměnilo.

Po čtyřech minutách třetí čtvrtiny byl náskok Falcons zase o tři body větší poté, co Younghoe Koo proměnil 47-yardový field goal, 0:23. V následujícím drivu se prvních bodů dočkali konečně také Vikings. Po 11-yardovém pasu se do endzone Falcons jednou rukou natáhl Justin Jefferson a skóroval první touchdown Vikings v zápase, 7:23. Falcons ovšem odpověděli nejlépe, jak mohli. Už se zdálo, že se Matt Ryan při situaci 4&3 na 40-yardové linii Vikings dostal do pozice, kdy nebude schopen první down získat, avšak našel obloučkem Julia Jonese, který doběhl až do endzone Vikings, 7:30. Sedm minut před koncem zápasu Falcons opět navýšili vedení, tentokrát o tři body, když Koo proměnil i field goal ze vzdálenosti 43 yardů, 7:33. O tři minuty později Vikings snížili po 2-yardovém pasu na Adama Thielena, který zaznamenal sedmý touchdown v sezóně. Vikings se rozhodli zahrát two-point conversion a byli úspěšní, když se po krátkém pasu do endzone probil Irv Smith Jr., 15:33. Následně se Vikings pokusili o onside kick, avšak nebyli úspěšní. O dvě minuty později skórovali Falcons touchdown při situaci 4&1, když předvedli Matt Ryan a Hayden Hurst 35-yardovou pasovou hru, 15:40. Vikings ještě dokázali snížit, když si Justin Jefferson připsal 49-yardový zachycený touchdown. Vikings poté zahráli two-point conversion, opět na Justina Jeffersona a byli úspěšní, 23:40. Ani druhý onside kick Vikings nebyl úspěšný, a tak již zůstalo skóre beze změny.

Potěšili

Justin Jefferson

Jeden z mála světlých bodů letošní sezony v podání Vikings. Jefferson si připsal 9 zachycených pasů, které hodil Kirk Cousins jeho směrem (ty dva nezachycené skončily nikoliv vinou Jeffersona interception) pro 166 yardů a 2 touchdowny. Navrch přidal proměněnou two-point conversion. Tenhle mladík zatím ve své nováčkovské sezoně doslova září a v prvních šesti týdnech sezony zachytil 537 yardů, což je víc než se za toto období povedlo kterémukoliv nováčkovi v dresu Vikings, včetně Stefona Diggse nebo Randyho Mosse.

Ifaedi Odenigbo

Jeho hra měla mezery, ale do backfieldu Falcons se dokázal dostat. Celkem si připsal čtyři tlaky na Matta Ryana včetně 2 sacků a 1 hitu. To beru.

Nepotěšili

Kirk Cousins

Má na výbuchu Vikings lví podíl. Hodil interception hned v první hře zápasu a pak přidal ještě další dvě do konce prvního poločasu, čímž šance Vikings zcela pohřbil. Nebylo by spravedlivé házet letošní neúspěchy jen na něj, ale rozhodně nedělá nic, čím by Vikings k lepší sezoně pomohl. Když se týmu daří, daří se i jemu. Když se týmu nedaří, místo aby jej zvedl, sráží jej ještě hlouběji.

Ezra Cleveland a Dakota Dozier

Opět to byli guardi, kteří byli nejslabšími články ofenzivní linie. Selhávali zejména v pasové protekci, kdy dohromady povolili 9 tlaků na Kirka Cousinse včetně 1 sacku (Cleveland) a 3 hitů (všechny rovněž Cleveland). Vikings tuto pozici v offseason hrubě podcenili, když nejenže nikoho nepřivedli (Cleveland není typický guard a spíše bude - snad - jednou tacklem), ale dokonce propustili jediného kompetentního guarda Joshe Klinea. A teď za to platí.

Jeff Gladney

Shora jsem psal, že nováčkové na pozici cornerbacka dostali výživné školení od ofenzivy Falcons. S nehorším vysvědčením pak dle mého prošel vzdělávací akci pořádané Mattem Ryanem a spol. Jeff Gladney. Jeho směrem letělo 5 pasů a všechny byly zkompletovány pro 95 yardů a 2 touchdowny a perfektní quarterback rating Ryana. Nutno podotknout, že proti běhu se mu poměrně dařilo a vynutil i fumble. Nicméně to nezachránilo nepovedený výkon v coverage.

Povedlo se

Po takovém zápase nelze říct, že by se něco povedlo. Jeffersona už jsem pochválil výše.

Nepovedlo se

Ofenziva Vikings měla v souboji proti Falcons tým táhnout. Pokud ale tým někam táhla, tak jedině ke dnu. Zejména v prvním poločase bylo vysloveně bolestivé to sledovat. Interception po prvním snapu, pak tři a ven, tři a ven podruhé, turnover on downs, interception podruhé a interception potřetí. Výsledkem této zoufalosti bylo 0 zkonvertovaných třetích downů, pouhých 130 yardů, ale hlavně 0 bodů.

Že se bude ofenziva Falcons prosazovat  a bude v zápase skórován spíše vyšší počet bodů se dalo očekávat, ale že Vikings povolí celkem 462 yardů a 40 bodů, to jsem nečekal. Síla defenzivy Mika Zimmera je definitivně pryč. Úplně.

A tím se dostáváme k poslednímu a možná nejdůležitějšímu problému Vikings v letošní sezoně, a to je trenérský tým. V preview jsme si říkali, že Vikings musí být na tento zápas dobře připraveni a vzhledem k výměně hlavního kouče Falcons musí dobře reagovat na vývoj zápasu a hru soupeře. Bohužel Vikings vstoupili do zápasu zcela nepřipraveni. Zdálo se, že ji trenéři řekli něco ve stylu, že skoro porazili Seahawks a že Falcons, kteří zatím nevyhráli, porazí bez větší přípravy. Pokud jde o přizpůsobení herního plánu vývoje střetnutí, tak ani v tomto ohledu nedokázali Vikings reagovat. Mike Zimmer byl tím správným mužem, když jej Vikings najímali. Dal týmu řád a disciplínu, vrátil Vikings mezi pravidelné účastníky play-off, ale nabízí se otázka, jestli je tím, kdo může Vikings dovést, až k vytoužené Lombardi Trophy. Nemyslím si, že je nyní okamžik, kdy by se vůbec mělo uvažovat o vyhození Mika Zimmera i vzhledem k nedávnému prodloužení jeho smlouvy, které by vyšlo Vikings draho, ale začíná to vypadat, že tím mužem, kterého Vikings potřebují nyní, není.

Hra zápasu

Vybrat jednu hru je po takovém zápase obtížné, ale asi právě proto vybírám hru, která určila směr, kterým se bude zápas ubírat hned v jeho úvodu.

První čtvrtina, do jejího konce zbývá 14:55, první hra utkání, stav 0:0, situace 1&10 na 24-yardové linii Vikings.

Vikings jsou před úvodním snapem připraveni v singleback formaci se dvěma wide receivery a tight endy, Irv Smith Jr. přebíhá ještě před snapem z levé na pravou stranu. Snap. Kirk Cousins naznačuje předání balonu Alexandru Mattisonovi, rozhlíží se a hází až příliš krátký balon na Justina Jeffersona, o kolo nějž jsou hned čtyři obránci Falcons, a jeden z nich - Deion Jones - zachytává interception. S balonem se pak dostal až na 29-yardovou linii Vikings.

Falcons se o několik her později dostali díky touchdownu Julia Jonese do vedení, které už nepustili. Vikings se z takového začátku už nevzpamatovali.