Week 5: Vikings vybojovali těsnou výhru na Soldier Field

10.10.2017 - Vikings dnes v noci prolomili prokletí svého nejméně oblíbeného stadionu Soldier Field a vezou si domů těsnou výhru 20:17. Zápas to nebyl příliš pohledný a  výkon Vikings nebyl v žádném případě dokonalý. Chyb bylo dost. Ale divizní výhra ze Chicaga se počítá a snad bude povzbuzením před dalším divizním zápasem s Packers.

Do zápasu po třízápasové přestávce nastoupil quarterback Sam Bradford a nebylo to správné rozhodnutí. Bradford ještě nebyl zcela fit a před koncem druhé čtvrtiny jej musel opět vystřídat Case Keenum.  Do zápasu také zasáhl Mike Floyd, který byl aktivován po 4 zápasové suspendaci, kterou vyfasoval od NFL za řízení pod vlivem. Zachytil jeden pas pro 19 yardů. Na postu running backa začal zápas Latavius Murray, ale postupně to byl Jerrick McKinnon, kdo dostával více prostoru.

Neaktivními pro zápas byli WR Rodney Adams, WR Stacy Coley, OT Rashod Hill, OG Danny Isidora, QB Kyle Sloter, DE Tashawn Bower a S Jayron Kearse.

Na začátku utkání se ofenziva Vikings nesmírně trápila. V první čtvrtině si nepřipsala ani jeden první down. Minutu a půl před jejím koncem držel Sam Bradford až příliš dlouho balon ve vlastní endzone a byl sackován. To znamenalo jediné. Safety, dva body a balon pro domácí. I nadále se trápily obě ofenzivy,  a tak musela zaúřadovat defenziva Vikings. Konkrétně Everson Griffen, který si připsal dvě minuty před koncem poločasu strip sack a Linval Joseph zalehl balon ve velmi výhodné pozici. Útok však z tohoto turnoveru vytěžil jen tři body za 26-yardový field goal v podání Kaie Forbatha. K poslednímu drivu v prvním poločase nastoupil 25 vteřin před jeho koncem Case Keenum, neboť zranění zcela evidentně Sama Bradforda až příliš limitovalo. Body však žádné nepřišly, a tak skončil poločas 3:2 pro tým z Minnesoty.

V prvním drivu druhého poločasu vsadila ofenziva Vikings převážně na variabilní běhovou hru a dostali se až na 13-yardovou linii, odkud našel Keenum v endzone Bears osamoceného Kyla Rudolpha, 10:2. Pět minut před koncem třetí čtvrtiny byli Bears nuceni puntovat, avšak punter Pat O’Donnell po snapu poslal pas na Bennyho Cunninghama, který se dostal až do endzone, 10:9. O několik okamžiků později však dostal balon do ruky Jerrick McKinnon a po 58-yardovém běhu skóroval touchdown, 17:9. V navazujícím drivu Bears našel Mitch Trubisky 20-yardovým pasem tight enda Zaca Millera, a to přestože Andrew Sendejo trefil balon rukou. Bears poté hráli úspěšnou two point conversion, když se po třech předávkách dostal do endzone s míčem sám Mitch Trubisky, 17:17.  Dvě minuty před koncem zápasu zachytil interception a Vikings díky tomu mohli rozehrát svůj další drive z 28-yardové linie. Jen pár vteřin před koncem zápasu proměnil Kai Forbath 26-yardový field goal a Vikings zvítězili 20:17.

Jerrick McKinnon

Po pravděpodobně nejhorším výkonu své kariéry z minulého týdne předvedl tentokrát možná vůbec nejlepší výkon v NFL. Připsal si 95 yardů a jeden (58-yardový) touchdown ze 16 běhů a k tomu přidal 6 zachycených pasů pro 51 yardů. Byl tak hráčem s nejvyšším počtem zachycených i naběhaných yardů ze všech hráčů obou týmů.

Harrison Smith

Předvedl další vysoce kvalitní výkon, který korunoval zachycenou interception v samotném závěru zápasu, kterou v podstatě zařídil výhru. Skutečná opora.

Case Keenum

Naskočil do zápasu na konci prvního poločasu a dokázal dovést Vikings k vítězství. Jeho statistiky nejsou oslnivé - 17 zkompletovaných pasů z 21 pokusů pro 140 yardů a 1 touchdown - ale pozvedl útok a jeho hra byla mnohem lepší než hra jednonohého Bradforda.

Stefon Diggs

V zápase skoro nebyl vidět a zachytil jen jeden pas pro 4 yardy. Co je ale horší, je skutečnost, že jej evidentně opět trápí nějaké lehčí zranění. Nejspíše tříslo, případně hamstring. Nějaká lehčí zranění jej provázela prozatím jeho celou kariérou v Minnesotě a bránila mu v předvedení všeho, co v něm dřímá. Snad to bude pro zápas proti Packers zcela fit.

Sam Bradford

Co k jeho výkonu říct. zranění ho limitovalo od prvního snapu. Zkompletoval 5 pasů z 11 pokusů pro 36 yardů, ale byl čtyřikrát sackován a Vikings pod jeho vedením získali za takřka celý první poločas jen 34 yardů. Neměl vůbec nastoupit.

Tramaine Brock

Od povoleného touchdownu DeSeana Jacksona proti Buccaneers jsme ho na hřišti příliš neviděli. Upozornil na sebe až včera, a to dvěma penaltami při hrách special týmů. Brock se zatím u Vikings trápí.

Klíčem k úspěchu byly, jak už to v NFL bývá, turnovery. Vikings vybojovali a získali fumble a zachytili jednu interception. Z těchto turnoverů vybojovali 6 bodů, které byly v konečném důsledku rozhodující. Ofenziva hrála naopak bezchybně a míč soupeři neodevzdala.

Obrana odehrála velice dobrý zápas. Vikings sice povolili celkem 17 bodů, ale je třeba vzít v potaz skutečnost, že 2 body za sack povolila ofenziva a 7 bodů za touchdown povolily special týmy.

Jerrick McKinnon předvedl, že umí být dynamickým hráčem a postaral se o nejdelší běhový touchdown Vikings sezony. Jeho 58-yardový běh do endzone byl po zranění Dalvina Cooka příjemnou vzpruhou a naznačením, že by to s tou běhovou hrou nemuselo být tak zlé.

Nasazení Sama Bradforda bylo velkou chybou. Od prvního snapu bylo zřejmé, že není zcela fit a jeho výkon tomu odpovídal. Zranění ho omezovalo nejen při pohybu v kapse, ale také při samotných odhodech balonu. Pasy byly nepřesné a neměly potřebné parametry. Bradford držel příliš dlouho balon (například při safety), jindy byl ustrašený a poroučel se na zem při sebemenším kontaktu. Za tím vším bylo zranění a není mi jasné, jak mohl někdo dopustit to, že šel Sam Bradford na hřiště. Nejenže Vikings v důsledku toho museli dohánět (naštěstí jen dvoubodové) manko, ale bylo ohroženo zdraví samotného hráče. Nyní je zřejmé, že Bradford se na hřiště do bye weeku nepodívá. Hrát bude Keenum a v tomto týdnu či krátce po něm má být aktivován Teddy Bridgewater.  Situace na postu quarterbacka bude zajímavá.

Ofenziva pod vedením sama Bradforda  předvedla naprosto katastrofální výkon. Nebýt strip sacku Eversona Griffena odešli by Vikings do kabin bez bodu. Sam Bradford dovedl útok jen ke 34 yardům za téměř celý první poločas.

Tři minuty před koncem třetí čtvrtiny si udělali Bears ze special týmu Vikings dobrá den, místo puntu zvolili pas a Vikings na to nebyli vůbec připravení Zajímavostí je, že 38 yardový touchdownový pas Bears je dosud nejdelší pasovou hrou Bears v této sezoně.