Week 5: Vikings se proti Giants dočkali první venkovní výhry

8.10.2019 - S Vikings je to letos jako na houpačce. Před zápasem s Giants za sebou měli přesvědčivou výhru, prohru po špatném ofenzivním výkonu, přesvědčivou výhru a prohru po špatném ofenzivním výkonu. V New Yorku pokračoval tento vzorec a Vikings vybojovali přesvědčivou výhru 28:10. Tentokrát pro změnu na hřišti soupeře.

Neaktivními pro zápas byli WR Davion Davis, OL Brett Jones, OT Oli Udoh, DT Hercules Mata’afa, DT Armon Watts, LB Kentrell Brothers a CB Mackensie Alexander.

Průběh zápasů

Vikings v úvodním drivu dokráčeli až do redzone soupeře, kde se však jejich posun vpřed zastavil a Dan Bailey zařídil tříbodové vedení po šesti minutách utkání úspěšným pokusem o 31-yardový field goal, 3:0. V samotném úvodu druhé čtvrtiny zvýšili Vikings vedení, když Adam Thielen zachytil v endzone Giants 15-yadový pas, 10:0. Giants však následně předvedli povedený kick-off return na polovinu hřiště a o několik okamžiků později našel Daniel Jones 35-yardovým pasem Daria Slaytona a Giants skórovali touchdown, 10:7. Následující drive zakončil Dan Bailey s pomocí tyče proměněným field goalem ze vzdálenosti 48 yardů, 13:7 Dvě minut před koncem poločasu se řítil Dalvin Cook vstříc endzone, ale Jabrill Peppers mu vyrazil balon, kterého se Giants zmocnili na vlastní 1-yardové linii. Hned v navazující hře se Anthony Barr probil do backfieldu soupeře a připsal si safety. To znamenalo dva body pro Vikings a navíc zisk držení míče, 15:7. V závěru poločasu bušili Vikings na dveře endzone Giants. Ti však Vikings k touchdownu nepustili, a tak se Vikings museli spokojit se třemi body za 32-yardový field goal, 18:7.

Druhý poločas zahájili Giants poměrně dlouhým drivem, který zakončili 32-yardovým field goalem 18:10. Vikings odpověděli nejlépe, jak mohli a skórovali touchdown díky 9-yardové spolupráci vzduchem mezi Kirkem Cousinsem a Adamem Thielenem, 25:10. V posledních vteřinách třetí čtvrtiny se Giants pokusili zahrát v těsné blízkosti endzone Vikings situaci 4&2, avšak nebyli úspěšní (Danielle Hunter sackoval Daniela Jonese) a balon získali Vikings. Devět minut před koncem utkání zahrávali Giants situaci 4&12, ani v tomto případě nebyli úspěšní. Vikings tak převzali balon na vlastní 27-yardové linii. O pět minut později proměnil 45-yardový field goal Dan Bailey, 28:10. Giants následně hráli hluboko na vlastní polovině situaci 4&2. Při této hře si Anthony Barr připsal interception a Vikings rozehrávali svůj drive přibližně tři minuty před koncem utkání na 29-yardové linii Giants. Do konce utkání se již skóre nezměnilo a Vikings vyhráli 28:10.

Adam Thielen

V podstatě bezchybný výkon. Zachytil 7 z 8 pasů, které letěly jeho směrem, získal z nich 130 yardů a skóroval dva touchdowny. Co víc si od wide receivera přát?

Anthony Barr

Na hřišti lítal úplně všude. Dominantní představení, které korunoval safety a zachyceno interception. První Viking vůbec, který si v jednom zápase připsal safety i interception.

Dalvin Cook

Jeho výkon trochu kazí fumble těsně před endzone Giants (a pass blocking taky není úplně nejlepší), ale jinak to byla z jeho strany velká paráda. Z 16 běhů získal 132 yardů a nadto zachytil 6 pasů pro 86 yardů. Celkem tedy nastřádal 218 yardů. To je nejen nejvyšší číslo v jeho kariéře, ale také nejvíc v podání jakéhokoliv hráče Vikings od sezony  2012. Žádný Viking ještě nikdy nenaběhal 100 nebo víc yardů a zároveň zachytil 80 nebo víc yardů v jednom zápase.

Xavier Rhodes

Jediný touchdown Giants šel přes něj, když si s ním prohrál nováček Darius Slayton. Navíc se dopustil horse-collar tacklu, který Vikings stal 15 yardů. Stále to není on a otázkou je, jestli ještě někdy bude.

Kyle Rudolph

Nevím, do jaké míry je to jeho vina, ale je v podstatě neviditelný a jeho přínos ofenzivě spočívá víceméně v blokování, a to upřímně nikdy nebyla úplně jeho parketa. Ve světle jeho letošního zapojení do útoku se jeví být jeho prodloužení smlouvy jen málo pochopitelným.

Stefon Diggs

Nejde ani tak o jeho výkon proti Giants, ale spíš o jeho „výkony“ v průběhu týdne. Neúčastnil se tréninků a mítinků a těsně před zápasem se objevila informace, že mu za to Vikings dali pokutu 200 tisíc dolarů, což je poměrně dost. Údajně mu mohli i zrušit garanci 40 milionu dolarů z jeho kontraktu, ale rozhodli se touto cestou nejít. Diggs je údajně frustrován tím, jak funguje ofenziva a bohužel ji dává na odiv dost nešťastně. Kdykoliv má možnost situaci napravit a vyvrátit spekulace o tradu, udělá něco co spekulace rozhodně neutiší. Tenhle přístup se mi nelíbí. Neprospěje jemu, ale hlavně už vůbec ne týmu.

Kirk Cousins předvedl výkon, za který je placen. Nicméně opět proti slabšímu týmu, který rozhodně nemá silnou defenzivu. Zkompletoval 22 z 27 pasů pro 306 yardů a 2 touchdowny. Pokud by tohle byl standard i proti silným týmům, tak mohou Vikings pomýšlet na zajímavé výsledky. Víme ale, že to standard není. A nejspíš nebude.

Dan Bailey byl v neděli spolehlivý. Takhle má vypadat výkon kickera, který dodá týmu klid. Pokud nebudeme muset nějakou dobu řešit průšvihy ve special týmech bude to fajn. A dvojice Bailey - Colquitt vypadá poměrně stabilně.

Vikings byli na konci prvního poločasu agresivní. Mike Zimmer vybíral timeouty tak, aby na Vikings ještě na play clocku zůstalo pár vteřin na pokus o skórování, a v poslední hře se Vikings dokonce pokusili o hail mary, která nebyla úplně bez šance. Vikings byli v závěru poločasů, zejména když vedli, extrémně konzervativní. Tohle byla příjemná změna.

V úvodním drivu druhého poločasu zastavili Vikings snahu Giants o dobytí jejich endzone a ti šli kopat field goal. Během této hry při čtvrtém downu Giants se dopustil Linval Joseph zbytečné hrubosti (unnecessary roughness) a drive Giants tak mohl pokračovat. Velká chyba, kterou naštěstí soupeř nepotrestal.

Celkově se Vikings dopouštěli (opět!) velkého množství penalt. Dohromady to bylo 12 přestupků proti pravidlům, kterými Vikings darovali soupeři 112 yardů. Proti silnějšímu protivníkovi by to mohl být zásadní problém.

V závěru prvního poločasu mířili Vikings za jistými body, avšak Dalvin Cook se dopustil fumblu těsně před endzone, kde (ruku na srdce) nesl balon hodně lehkovážně a byl za to potrestán on, i celý jeho tým. Naštěstí Vikings hned vzápětí vyválčili safety, která definitivně zlomila zápas na jejich stranu. Byl to ale moment, který mohl zápas velmi negativně ovlivnit zápas.

Diskusní téma: Week 5: Vikings se proti Giants dočkali první venkovní výhry