Week 5: Vikings prohráli ve strhujícím zápase na půdě Seahawks

17.10.2020 - Zápas nakonec nedopadl vůbec podle našich představ, ale alespoň můžeme říct (na rozdíl od prvních dvou týdnů), že Vikings odehráli zápas, který musel bavit všechny, kteří jej sledovali. A to navíc proti silnému soupeři.

Vikings začali skvěle a první poločas naprosto ovládli, Ve druhém poločase pak po zranění Dalvina Cooka, začali tápat, aby se vrátili do zápasu  a sahali po vítězství. Byl to zápas, který Vikings mohli a měli vyhrát, nakonec však prohráli jen těsně 26:27. Bilance 1-4 znamená, že do play-off už mají Vikings setsakramentsky daleko.

Neaktivními pro zápas byli WR K.J. Osborn, Oli Udoh, CB DT Hercules Mata’afa, CB Holton Hill a CB Kris Boyd.

Vikings zahájili zápas nejlépe jak mohli. Úvodní drive zápasu trval něco málo přes šest minut a Vikings během 12 her získali 77 yardů, ale hlavně na jeho konci skórovali díky 8-yardovému běhu Dalvin Cook touchdown, 7:0. Následně pak defenziva dokázala zastavit útok Seahawks včas, aby se Seahawks nepokusili ani o field goal. Přestože byli Vikings na úvod svého druhého drivu přikováni ke své vlastní endzone na 2-yardové linii, dokázali se dostat do míst, odkud Dan Bailey proměnil 52-yardový field goal, 10:0. Deset vteřin před koncem prvního poločasu pak proměnil Dan Bailey field goal ze vzdálenosti 46 yardů, čímž stanovil konečně skóre prvního poločasu na 13:0 pro hosty.

V úvodu druhého poločasu sice Vikings zastavili ofenzivu Seahawks, avšak v navazujícím drivu se zranil Dalvin Cook. To jakoby Vikings srazilo a Seahawks naopak nabudilo a netrvalo to dlouho a Seahawks zaznamenali první touchdown po 19-yardovém pasu Russella Wilsona do endzone Vikings na Willa Disslyho, 13:7. Na konci dalšího drivu Vikings navíc po challenge Seahawks zahlásili rozhodčí fumble Kirk Cousinse a Seahawks získali balon na 15-yardové linii Vikings. A po dvou hrách už vedli Seahawks, když Wilson vyslal 13-yardový pas na DK Metcalfa, který s balonem dopadl do endzone Vikings, 13:14. A hned v první hře dalšího drivu hodil Kirk Cousins interception do rukou K.J. Wrighta a Seahawks začínali svůj další drive na 29-yardové linii Vikings. Hned následující hru pak doběhl Cris Carson 29 yardů až do endzone Vikings, 13:21. Necelé čtyři minuty před koncem třetí čtvrtiny zachytil Adam Thielen v endzone 3-yardový pas. Vikings se rozhodli zahrát two-point conversion, avšak pokus Kirka Cousinse doběhnout do endzone Seahawks po vlastní ose nebyl úspěšný, 19:21. Vikings poté předvedli více než osmi minutový drive o 15 hrách a 97 yardech zakončený 6-yardovým pasem do endzone na Adama Thielena, 26:21. O několik okamžiků později, to zbývalo do konce zápasu pět a tři čtvrtě minuty, zachytil Eric Wilson interception a Vikings začínali svůj další drive na 50-yardové linii.  Vikings se dvě minuty před koncem zápasu pokusili zahrát situaci 4&inches na 6-yardové linii Seahawks, avšak nebyli úspěšní. Seahawks převzali balon na vlastní 6-yardové linii s jedním timeoutem a pouhých 15 vteřin před koncem zápasu našel Russell Wilson při čtvrtém down 6-yardovým pasem DK Metcalfa v end zone Vikings. Seahawks následně nebyli úspěšní při two-point conversion, 26:27. Veškerá snaha Vikings o zvrat pak byla ukončena fumblem Kirka Cousinse, který sice získali Vikings zpět, avšak časomíra mezitím uběhla.

Alexander Mattison

Když ze zápasu odstoupil Dalvin Cook, zdálo se, že to bude s ofenzivou Vikings zlé. Alexander Mattison však předvedl výborný výkon. Ze 20 běhů si připsal 112 yardů (průměr 5,6 yardu na běh), 7 prvních downů a 4 běhy delší 10 yardů. Škoda jen, že při tom závěrečném čtvrtém downu nebyl schopen těch pár centimetrů získat.

Eric Wilson

Sice povolil touchdown na Willa Disslyho, ale jinak byl doslova k neudržení. Připsal si 1 sack a 2 hity na Russella Wilsona, 4 tackly, 3 stopky a 1 interception, která málem zvrátila zápas ve prospěch Vikings. O moc víc pro výhru udělat nemohl.

Adam Thielen a Irv Smith Jr.

Adam Thielen byl tradičně hlavním terčem přihrávek Kirka Cousinse, kdy na něj letělo celkem 13 pasů, z toho Thielen zachytil 9 pro 80 yardů a 2 touchdowny. Cousins si ale konečně začal všímat, že má k dispozici i Irva Smithe Jr. a bylo o znát. Smith Jr. zachytil 4 ze 4 pasů pro 64 yardů a byl důležitou součástí ofenzivy. Je třeba jej využívat častěji.

Dru Samia

Tak tohle vážně bolelo sledovat. Otřesný výkon. Kromě toho, že se mu nedařilo tradičně herně, sbíral navíc jednu penaltu za druhou. Celkem se provinil proti pravidlům čtyřikrát a třikrát byla penalta přijata. Nevěřil bych, že to kdy řeknu, ale doufám, že se pat Elflein vrátí na hřiště.

Dakota Dozier

A druhý guard do party. Povolil celkem 5 tlaků na Kirka Cousinse včetně 1 sacku a celkově hrál značně podprůměrně. Ofenzivní linie by byla minimálně průměrnou linií, kdyby měla dva průměrné guardy (nebo aspoň jednoho!). Bohužel ale disponuje na této pozici jen výrazně podprůměrnými kousky.

Cameron Dantzler

Dantzlerovi fandím a myslím si, že to jednou bude cornerback, na kterého budou moct Vikings spoléhat. Tenhle zápas se mu ale nepovedl. Povolil kompletaci 7 pasů z 11 pro 91 yardů a 1 touchdown. Zejména v závěru nestíhal.

Útok dokázal to, po čem volám od začátku sezony, a to sice držet balon. Vikings hráli 83 ofenzivních her, balon drželi takřka dvakrát déle než Seahawks (39:28 ku 20:32) a celkem předvedli hned 5 drivů o 10 a více hrách, což se jim naposledy podařilo v sezoně 2004. Škoda jen těch dvou chyb Kirka Cousinse, které jinak povedený výkon ofenzivy potopily.

Seahawks v prvním poločase nedokázali najít recept na dobře připravenou defenzivu Seahawks. Dva safety hluboko v poli, slušná coverage a efektivní pass rush čtyř hráčů Russella Wilsona frustroval. Seahawks za první poločas získali jen 5 prvních downů, 66 yardů, nezkonvertovali žádný třetí down a hlavně nezískali žádné body.

Musím říct, že přestože Vikings prohráli, byl jsem celkově potěšen, že Vikings byli schopni se silným týmem hrát zábavnou, otevřenou a vyrovnanou bitvu

Zranil se Dalvin Cook. To mělo nebo má hned dva negativní dopady na tým Vikings. Zcela zjevně to Vikings v zápase se Seahawks rozhodilo. Nejvíce Kirka Cousinse (o jeho chybách v odstavci níže). Ale hlavně bude Cook nepochybně chybět i v dalších týdnech. Vyvstává opět otázka, zda bylo moudré mu nabízet lukrativní kontrakt. Nechápejte mě špatně, Dalvin Cook je můj oblíbenec a je to jeden ze tří nejlepších running backů v lize, ale není schopen vydržet zdravý a každý týden se v NFL ukazuje, že lze zajistit efektivní běhovou hru i levněji, a to výrazně. Koneckonců i Mattison byl efektivní (ano, Cook je výrazně lepším hráčem). Peníze teď Vikings chybí a v nejbližších sezonách chybět budou.

Právě po zranění Cooka se na několik okamžiků úplně sesypal Kirk Cousins, kdy během čtyř ofenzivních her spáchal na vlastní polovině dva turnovery - fumble a interception. Fumble bych ještě tak nějak přešel. Kirk Cousins prostě necítí a nezvládá tlak, který je na něj vyvíjen v kapse, ale ta interception byl otřesná. Kdyby byl býval Wrighta přehodil, Jefferson by měl před sebou desítky yardů prostoru. Neodpustitelné.

Vikings nechali v závěru zápasu balon Russellu Wilsonovi, aby předvedl, proč je považován za jednoho z nejlepších quarterbacků současnosti. Nedokázali jej zastavit a zápas prohráli.

Hra zápasu

Po nedělním zápase je zřejmé, že tato rubrika musí být o jedné jediné hře:

Čtvrtá čtvrtina, do konce zápasu zbývají rovné dvě minuty, stav 26:21 pro Vikings, situace 4&inches na 6-yardové linii Seahawks. Vikings čelí rozhodnutí, zda kopat field goal nebo hrát i třetí down. Pokud by Vikings proměnili field goal, odskočili by na 8 bodů a Seahawks by následně museli nejet přejít celé hřiště a skórovat touchdown, museli by proměnit rovněž i two-point conversion. Pokud by proměnili čtvrtý down (nebo snad dokonce skórovali touchdown), téměř jistě by už zápas vyhráli. Samozřejmě existovaly i varianty neproměnění čtvrtého downu, což by znamenalo rozehrání drivu Seahawks z vlastní 6-yardové linie, ale i neproměnění field goalu (nebylo by to poprvé, co by kicker Vikings minul jednoduchý field goal v závěru zápasu proti Seahawks), což by znamenalo začátek drivu Seahawks o několik yardů dál od endzone Seahawks.

Mike Zimmer se rozhodl hrát. Přestože já bych se v tom konkrétním okamžiku rozhodl opačně, to rozhodnutí chápu a v zásadě jej podporuji. Seahawks v tu dobu nebyli schopni zastavit běh Vikings, kteří už předtím dvakrát čtvrtý down proměnili. Co se nepovedlo je exekuce čtvrtého downu. Chápu, že hra byla nadesignovaná na běh středem, kdyby ale Mattison oběhl zprava, byl by pravděpodobně došel až do endzone. Nadto se nabízí otázka, zda nebylo vhodnější zvolit jinou hru. Třeba jen prostě nechat Kirka Cousinse spadnout o těch pár centimetrů vpřed. Stalo se, nepovedlo se.

Další související otázkou, je rozhodnutí zahrávat už před třetí čtvrtiny v zápase, kde padá dost bodů, two-point conversion. Kdyby Vikings kopali za 1 bod, na konci zápasu mohli kopat field goal a odskočit na rozhodujících 9 bodů. Nicméně i toto rozhodnutí má mou podporu. Dávalo smysl pokusit se vyrovnat. Co ovšem nemá moji podporu je snaha o skórování two-point conversion prostřednictvím běžícího Kirka Cousinse.

Diskusní téma: Week 5: Vikings prohráli ve strhujícím zápase na půdě Seahawks