Week 4: Vikings zůstali neporažení i po domácím zápase s Giants

5.10.2016 - Vikings v noci z pondělí na úterý přivítali na domácím U.S. Bank Stadium New York Giants. Po poměrně přesvědčivém výkonu se mohli na konci utkání radovat z výhry 24:10. Vikings a Denver Broncos jsou momentálně jedinými týmy v NFL, kteří se mohou pochlubit bilancí 4-0. Neporaženými zůstávají i Eagles, kteří však měli tento týden volno, a tak mají bilanci 3-0. Vikings zahájili takto úspěšně sezonu naposledy v roce 2009.

Zápas proti Giants byl prvním v letošní sezoně, ve kterém Vikings neprohrávali. Naopak to byli oni, kdo se ujal v první čtvrtině vedení, které už nepustili. Opět to byla defenziva, která v zápase dominovala. Tentokrát sice nebyla továrnou na sacky a turnovery, ale přesto ofenzivu Giants takřka k ničemu nepustila. Navíc i ofenziva předvedla poměrně slušný výkon a zdá se, že konečně začíná nacházet svou tvář.

Neaktivními pro zápas byli zranění DT Sharrif Floyd a TE David Morgan a dále OG Willie Beavers, LB Kentrell Brothers, C Nick Easton, RB Ronnie Hillman a WR Jarius Wright.

Průběh zápasu

Zápas zahájili příjmem Giants a oba týmy zakončili své první drivy puntem. Když puntovali Vikings z těsné blízkosti endzone muffnul returner Giants Harris punt těsně před dotírajícím Pattersonem a Marcus Sherels balon zalehl na 41-yardové linii soupeře. Domácí tým této výhody krátkého pole využil dokonale a za prvním touchdownem zápasu si 1-yardovým během prorazil cestu Matt Asiata. Jednalo se o vůbec první běhový touchdown Vikings v letošní sezoně. Další touchdown přidali Vikingové ve druhé čtvrtině, když Sam Bradford našel 7-yardovým pasem Kyla Rudolpha v endzone. Ten se dočkal touchdownu již ve třetím zápase v řadě.  Jen šest vteřin před koncem poločasu se prvních bodů dočkali i Giants, když Josh Brown proměnil 40-yardový field goal, 14:3.

Vikings mohli Giants ve svém prvním drivu druhého poločasu odskočit na rozdíl 14 bodů, avšak Blair Walsh minul 46-yardový field goal. Vzápětí se pokusil Eli Manning o první delší pas zápasu v jeho podání a skončil hned interception. O tu se postaral výborně hrající Xavier Rhodes a zároveň dokázal balon ještě o 29 yardů vrátit až na 43-yardovou linii Giants. Vikings tento turnover přetavili ve tři body, protože tentokrát se Blair Walsh při 44-yardovém pokusu o field goal nemýlil, 17:3. Hostující tým pak snížil na rozdíl jediného touchdownu na začátku čtvrté čtvrtiny po 1-yardovém běhu Orleanse Darkwy. Ofenziva Vikings však drama nepřipustila a za čtyři minuty předvedla 76-yardový drive, na jehož konci doběhl do endzone po 4-yardovém běhu Jerick McKinnon.  Do konce zápasu se již nic nezměnilo a Vikings zvítězili 24:10.

Potěšili

Xavier Rhodes

Po absenci kvůli zranění z úvodu sezony se zatím předvádí Rhodes ve velmi dobrém světle. Včera vymazal ze hřiště Odella Beckhama Jr. Povolil mu jen tři zachycené pasy pro 23 yardů. To je nejméně získaných yardů v kariéře tohoto hráče, jehož highlight catche plní takřka všechny stránky o NFL. Navrch přidal Rhodes interception, kterou vrátil o 29 yardů. Dá se říct, že získal pro Vikings víc yardů než OBJ pro Giants. Rhodes closed.

Charles Johnson

Dosud prožíval vysloveně nepovedený vstup do sezony. V prvních třech utkáních zachytil jen tři pasy pro 20 yardů. Včera se konečně zdálo, že se začíná mezi ním a Samem Bradfordem vytvářet nějaká ta chemie. Výsledkem jejich zlepšené souhry byly dva pasy celkem pro 70 yardů. Snad bude spolupráce jen vzkvétat.

Jerrick McKinnon

Běhová hra konečně alespoň trochu fungovala a Vikings po zemi získali 104 yardů, což je dvakrát víc než byl jejich dosavadní průměr na zápas. Lví podíl na tom má (vedle zlepšené hry ofenzivní linie) právě Jerick McKinnon. Ten si připsal 85 běhových yardů z 18 běhů a jeho průměr 4,7 yardu na běh byl něčím, o čem si running backové Vikings mohli v úvodních zápasech nechat jen zdát.

Nepotěšili

Blair Walsh

Začneme tím pozitivním - proměnil všechny tři extra pointy a proměnil jeden 44-yardový field goal. Nicméně minul i jeden 46-yardový pokus o field goal, který byl od počátku odsouzen k tomu, že mine svůj cíl vlevo. Mike Zimmer hned poté na sideline doslova vybuchl vzteky a pak později v zápase nedal Walshovi šanci pokusit se o 55-yardový field goal. Něco je moc špatně s Blairem Walshem.

Eric Kendricks

Sám jsem překvapen, že v této kategorii zaznívá právě tohle jméno, ale Eric mi nedal moc na výběr. V zápase minul hned čtyři tackly, a to je na hráče jeho kalibru víc než dost. Když měl potom v závěru šanci vylepšit dojem z jeho výkonu, nedokázal zachytit interception, kterou mu Eli Manning doslova daroval. Jistě šlo jen o jeden nepovedený zápas, na který máme všichni nárok.

Povedlo se

Ofenziva jakoby začínala získávat svoji identitu. Krátké dropy Bradforda o třech krocích, rychlé pasy, poměrně pestrý play calling, využití většího počtu receiverů, zlepšená běhová hra, 100 % úspěšnost v redzone, zlepšená hra ofenzivní linie, 50 % úspěšnost při třetích downech a stále žádné turnovery. To vše jsme v zápase viděli a to vše nám dává naději, že i ofenziva bude podávat kvalitní výkony. Ne, že by hrála vysloveně špatně, ale přeci jen je hodně co zlepšovat.

Defenziva opět bodovala. Tentokrát sice neznamenala vícero turnoverů a dokonce ani žádný sack, ale přesto zcela kontrolovala zápas a Giants kromě jediného drivu nepustilo na dohled endzone. Nepustila Giants nikam po zemi, ani vzduchem. Eli Manning vypadal neskutečně ustrašeně a zahazoval balon na zem, kdykoliv se k němu někdo jen trochu přiblížil (to vysvětluje 0 sacků) a házel v podstatě jen krátké pasy, které však jeho ofenzivu vpřed příliš neposouvali.

Cordarrelle Patterson tradičně hrál jako kick-off returner. K tomu jako punt gunner vystrašil vracejícího Harrise, který upustil balon, který následně pro Vikings získal Marcus Sherels. Navíc zachytil 5 zachycených pasů pro 38 yardů, vynutil si defensive pass interference v endzone soupeře a přidal 2 yardy po zemi. Žádná spektakulární čísla, ale je dobře, že jej Vikings více zapojují, protože obrany musí respektovat jeho atletické schopnosti a tak trochu hádat, co s ním na hřišti Vikings předvedou.

Nepovedlo se

Na konci prvního poločasu se Giants rozhodli hrát při čtvrtém downu, kdy do prvního zbývaly čtyři yardy. Everson Griffen však neudržel nervy na uzdě a dopustil se offsidu, čímž Giants daroval první down. Toho využili k zisku prvních tří bodů v zápase.

Hned úvodní hra čtvrté čtvrtiny se defenzivě hrubě nepovedla. Eli Manning hodil krátký screen pass na Paula Perkinse a ten získal 67 yardů, čímž se Giants náhle ocitli na 4-yardové linii Vikings. O pár desítek vteřin později skórovali touchdown a snížili stav utkání na rozdíl jediného skórování.

O několik odstavců výš jsem chválil ofenzivní play calling, nicméně pokusy o běhy ze shot gun formace s Mattem Asiatou nefungovaly a troufnul bych si tvrdit, že ani fungovat nemohou.

Další zápas sehrají Vikings tuto neděli v 19:00 našeho času opět na domácím stadionu a pak už je bude čekat bye week. Bylo by moc pěkné jít do odpočinkového týdne jako neporažený tým.