Week 4: Vikings prohráli s Lions a ztratili Dalvina Cooka

5.10.2017 - Zápas plný chyb a nevyužitých příležitostí, který navíc přinesl ztrátu klíčového ofenzivního hráče. Tak by se dal charakterizovat nedělní zápas proti Lions, který Vikings prohráli 14:7. Vikings se celkem třikrát dopustili fumblu a nedokázali sami žádný turnover vyprodukovat, přestože obránci Vikings měli v zápase hned čtyřikrát obě ruce na balonu, který letěl z ruky Matthew Stafforda.

Na začátku druhé půle přišla ale vůbec největší rána. Zranění Dalvina Cooka. Přetrhl si ACL a do konce sezony bude mimo hru. Otázkou zůstávám jestli se vůbec někdy vrátí 100 % zdráv zpět. Při dnešní úrovní medicíny by se to snad povést mělo.

Neaktivními pro zápas byli QB Sam Bradford, WR Rodney Adams, WR Stacy Coley, OT Rashod Hill, OG Danny Isidora, DT Jaleel Johnson a DE Tashawn Bower.

Průběh zápasu

První změny skóre jsme se dočkali až ve druhé čtvrtině, kdy Matt Prater proměnil 29-yardový field goal a poslal tak hosty do vedení o tři body. Ofenziva Vikings se pak probrala až v samotném závěru prvního poločasu a minutu před jeho koncem si pro svůj druhý touchdown v kariéře doběhl po 5-yardovém běhu Dalvin Cook. A když Matt Prater jen pár vteřin před koncem druhé čtvrtiny minul 59-yardový field goal, opouštěli hráči hřiště za stavu 7:3.

Na začátku druhé půle se Vikings okolo půlící čáry rozhodli pro zvláštní hru, kdy šel snap přímo do rukou Jericka McKinnona, který naznačil předání Dalvinu Cookovi. Při naznačené předání však ztratil McKinnon míč a toho se ujali Lions. Ti z této výhodné pozice pro začátek útočného drivu vytěžili 3 body za 37-yardový field goal. Hned pro další hře se ujal míče Dalvin Cook a při změně směru pohybu se mu prolomilo koleno, Cook upadl, ztratil míč a ten získali Lions na polovině Vikings. Lions tentokrát získali hned osm bodů. Touchdown si připsal po 3-yardovém běhu Ameer Abdullah, 7:14. Další dva body pak přinesla úspěšná two-point conversion po pasu na T.J. Jonese. Aby toho nebylo málo, Kai Forbath trefil při 39-yardovém pokusu o field goal jen tyč. Do konce zápasu se už nic nezměnilo, přestože se jednou Vikings dostali až na 3-yardovou linii Lions a ti se mohli i díky fumblu Adama Thielena ze samotného závěru zápasu radovat z výhry 14:7.

Potěšili

Danielle Hunter a Everson Griffen

Zabijácké duo defenzivních endů úřadovalo. Hunter letos podává dobré výkony, ale zatím čekal na svůj zápis do statistiky sacků. Proti Lions nemusel čekat dlouho. Hned při první hře zápasu poslal Matthew Stafforda i balonem na zem. Za chvíli se mu to povedlo ještě jednou. Navíc se mu dařilo i proti běhu. Griffen si ve druhé půli také připsal jeden sack, celkově pátý v letošní sezoně a potvrzuje, že patří k tomu vůbec nejlepšímu v NFL na své pozici. Hraje velmi disciplinovaně a je úspěšný i proti běhu.

Stefon Diggs

Přestože se ofenziva velice trápila, Diggs opět předvedl, že je špičkový wide receiver. Zachytil 5 pasů pro 98 yardů. Čeho si ale cením ještě víc je to, jak se prezentuje na sideline. Je to skutečný leader. Po zranění Cooka si svolal všechny ofenzivní linie a hráče povzbuzoval a přesvědčoval, že to zvládnou. Vlastnost k nezaplacení, která se nedá naučit.

Harrison Smith

Připsal si dvě zastavení běhu soupeře a vzduchem povolil jen dva zachycené pasy pro 9 yardů.

Nepotěšili

Kai Forbath

Přerušil svojí dlouhou sérii 23 proměněných field goalů a minul 37-field goal. Jeho jediná šance pomoct týmu a nevyužil jí.

Jerrick McKinnon

Tentokrát se netrápil ani tak jako kick returner, ale připsal si první fumble zápasu a také drop při důležitém třetím downu. Místo prvního downu, museli Vikings puntovat.

Case Keenum

Po zápase s Buccaneers mnozí pojali podezření, že v Keenumovi dřímá něco víc než jen doživotní backup. Proti Lions Keenum všechny z tohoto podezření vyvedl. Zkompletoval 16 pasů ze 30 pokusů pro 219 yardů a žádné touchdowny či interceptions. Nejsou to katastrofické statistiky, ale Keenum mnohdy předváděl extrémně nepřesné pasy a nevyužíval příležitosti, které jeho spoluhráči vytvářeli. Jako příklad uvedu třetí down před minutým field goalem Kaie Forbatha. Při té hře mířil do endzone zcela nekrytý Adam Thielen. Keenum přestože sledoval hřiště na jeho straně přihrál obsazenému hráči a Vikings museli kopat field goal. Pokud chtějí Vikings konzistentně vyhrávat, navíc bez Cooka, musí se vrátit Bradford.

Povedlo se

Obrana zaslouží pochvalu. Ameer Abdullah ji sice trápil, ale jinak si vedla velmi dobře. I přes tři fumbly ofenzivy povolila jen 14 bodů, 3 proměněné třetí downy za 13, 251 yardů a připsala si šest sacků Stafforda. Jen se měl povést nějaký turnover. Příležitosti k tomu byly.

Nepovedlo se

Zranění Dalvina je tím nejhorší, co se v zápase stalo. Jeho statistiky sice nebyly úplně dech vyrážející jako v případě Kareema Hunta z Kansasu, ale byl jedním z hlavních důvodů, proč se útoku jako celku v předchozím průběhu sezony dařilo. Bez něj to bude o moc těžší.

Tři fumbly jsou příliš. Za nejhloupější považuju fumble McKinnona.

Útok skóroval pouze 7 bodů. Je škoda, že Vikings disponují vynikající obranou, ale nemají adekvátní ofenzivu. Ofenziva letos ukázala čím může být, ale zranění starterů na pozici quarterbacka i running backa by zastavila nejednu ofenzivu v lize.