Week 4: Vikings padli po mizerném výkonu v Chicagu

1.10.2019 - Tento zápas měl být vyrovnaným soubojem týmů, které se chtějí poprat od divizní titul a postup do play-off. Vítěz se měl vyhoupnout na dělené první místo v divizi. Zároveň se mělo jednat o určité zrcadlo, jak na tom tým Vikings ve skutečnosti je. Vyrovnaný zápas o čelo divize se nekonal. Zrcadlo ale bylo nepochybně nastaveno. Přestože se skóre zdá být relativně vyrovnaným, pocitově zápas vyrovnaný vůbec nebyl. V žádné fázi utkání to na obrat ve vývoji utkání nevypadalo. Bears, kterým chybělo pět převážně důležitých starterů, se ujali vedení v prvním drivu a s jistotou si jej udrželi až do konce utkání.

Vikings prohráli 6:16 a momentálně se s bilancí 2:2 krčí na posledním místě v divizi NFC North. Bilance sama o sobě katastrofu neznamená a jistě se z ní dá vykřesat úspěšná sezona. Průšvih ale jsou výkony v zápasech se silnými soupeři. Ty nejsou vůbec dobré a nejsou žádné indicie, že by se to mělo zlepšit.  Nezbývá než doufat, že se to do sebe v následujících týdnech nějak zázračně zapadne a tým začne šlapat.

Neaktivními pro zápas byli WR Davion Davis, kterého Vikings povýšili před zápasem z practice squadu (místo mu uvolnil CB Nate Meadors), OG Josh Kline, OL Brett Jones, OT Oli Udoh, LB Kentrell Brothers, DT Hercules Mata’afa a DT Armon Watts.

Zdálo se, že zápas začíná podle představ, když po ofenzivních snapech Bears Danielle Hunter vyrazil Trubiskymu balon z ruky a toho se zmocnil Everson Griffen na polovině soupeře. Bears navíc čelili komplikaci, kdy se jim při téže hře zranil Mitch Trubisky. Nicméně fumble byl pro faul Anthonyho Harrise odvolán a Chase Daniels odvedl svou práci lépe než by ji odvedl Trubisky. Bears následně zakončili úvodní drive 10-yardovým pasem na Tarika Cohena, 0:7. Až do druhé čtvrtiny se nic zajímavého neodehrálo. V její druhé polovině se dopustil Stefon Diggs fumblu a Bears získali balon na vlastní 20-yardové linii. S vypršením časomíry prvního poločasu proměnil Eddy Pineiro 25-yardový field goal a hráči se odebrali k poločasové přestávce za stavu 0:10 z pohledu Vikings.

Hned v první hře druhého poločasu vyrazil Khalil Mack balon z ruky Kirku Cousinsovi a Bears získali držení míče na 16-yardové linii Vikings. Bears vytěžili z turnoveru tři body za proměněný 38-yardový field goal, 0:13. Ještě ve třetí čtvrtině navýšili Bears své vedení o další tři body, tentokrát se jejich kicker trefil ze vzdálenosti 30 yardů, 0:16. Vikings snížili až tři minuty před koncem, když se do endzone 2-yardovým během probil Dalvin Cook. Následná two-point conversion v podobě jalového pasu na Stefona Diggse nemohla být úspěšná, 6:16. Tento stav se už do konce utkání nezměnil.

Olabisi Johnson

V zápase jako byl tento musí člověk ocenit i maličkosti. Olabisi Johnson v závěru utkání dostal příležitost a ze čtyř pasů zachytil všechny a získal z nich 35 yardů. Slibný příslib do budoucna.

Danielle Hunter

Jeho výkon je potřeba taky ocenit. Pro quarterbacky soupeře je neustálou hrozbou, přestože si třeba zrovna nepřipíše sack. V tuto chvíli má spolu s Khalilem Mackem nejvíc pressures (vytvořených tlaků na quarterbacka) v celé lize (27), a to ještě strávil na hřišti o 21 snapů méně než Mack. Skvělá sezona v jeho podání, byť to tak při pouhém pohledu na jeho statistiky (sacky) nemusí vypadat.

Mike Zimmer

Kolikrát to tady už bylo. Důležitý zápas proti silnému týmu, který Vikings totálně nezvládli. To není náhoda. Opět to vypadalo, že Vikings byli „překoučováni“ trenéry soupeře. Na obou stranách míče měli Vikings mizerný game plan. Chvílemi to vypadalo, jako by nevěděli proti komu hrají a co mají hrát. Bylo zřejmé, že interior ofenzivní linie Vikings bude mít proti Bears problémy. Přesto neudělali Vikings nic, či by zabránili tomu, aby si náhradníci Bears udělali z ofenzivní linie trhací kalendář. Bears se zjevně v pasové hře opírali o krátké pasy. I to sedalo předpokládat. Navzdory tomu Bears kompletovali jeden kratší pas za druhým jejich náhradním quarterbackem, protože cornerbackové hráli z pokynu Mika Zimmera soft coverage. Adjustment přišel až po poločase. Všechno špatně. Jen pro zajímavost. Pořád se rozebírá bilance Kirka Cousinse proti týmům s winning recordem. Ale co Mike Zimmer? Má bilanci 13-28. Taky celkem slabota. Nechápejte mě špatně Mika Zimmera mám děsně rád a byl přesně tím trenérem, kterého Vikings potřebovali v době, kdy přicházel. Pokud ale chtějí Vikings dosáhnout úspěchu, musí se Mike Zimmer jako kouč vyvíjet, poučovat z vlastních chyb a zlepšovat. Je geniální defenzivní mysl, ale hlavní kouč musí mít víc. Snad to něco víc Mike Zimmer najde. Pokud to totiž Vikings opět nepostoupí do play-off, bude to velký neúspěch a bude potřeba hledat, kdo je za to odpovědný a případně vyvozovat důsledky. Toho bych se nerad dočkal.

Garrett Bradbury

Už v prvních třech zápasech sezony (snad až s výjimkou zápasu proti Raiders, kde byl jen podprůměrný) podával mizerné výkony. Nicméně jako nováčka jsem ho chtěl šetřit. Máme za sebou čtvrtinu sezony a Bradbury stále ani zdaleka nepřipomíná toho hráče, kterým měl být pode všech draft reportů, které jsem o něm před draftem i po draftu četl. I proti Bears hořel jako papír, a to ani nehrál Akiem Hicks. Nevím, co je špatně, ale takhle to nepůjde.

Anthony Barr

Možná, že jej ještě limitovalo zranění, pro které nehrál v minulém týdnu, ale každopádně se mi včera jeho výkon nelíbil.

V zápase se nepodařilo zhola nic, ale potěšilo mě vidět Marcuse Sherelse zase v dresu Vikings. Sice v zápase nic nepředvedl, ale mám ho ve veliké oblibě. Je to hráč, který si musel svoje místo v NFL tvrdě vybojovat, a nakonec dosáhl toho, že se z něj stalo eso special týmů. Už není nejmladší, ale jeho zachytávání puntů bylo o tolik hladší a jistější než Chada Beebeho, že nepochybuji o tom, že bude opět pro Vikings platným hráčem.

Ofenzivní linie podala katastrofický výkon, přestože defenzivní linie Bears nenastoupila v plné síle. Kirk Cousins byl pod neustálým tlakem a byl šestkrát sackován. Nadto ale nebyla ani schopná dělat prostory pro běhy a Dalvin Cook tak neustále narážel na line of scrimmage do neprostupné zdi složené z defenzivních hráčů Bears.

Kirk Cousins musí hrát i přes výše uvedené lépe. Prostě musí výmluvy a omluvy stranou. Proti Bears se navíc zase dopustil dvou fumblů. Je to v podstatě každý zápas. Část z nich jde za ofenzivní linií, ale značná část jde jen a pouze za ním. Sám o tomto problému ví, ale nezdá se, že by udělal cokoliv, aby se v tomto ohledu zlepšil. To je frustrující.