Week 3: Vikings porazili díky výborné defenzivě Panthers

26.9.2016 - Minnesota Vikings se včera postavila všem prognózám navzdory a dokázala porazit favorizovanou Carolinu Panthers 22:10. Panthers vstupovali do zápasu s nejlepší ofenzivou v celé NFL v počtu skórovaných bodů na zápas a navíc s vědomím, že na domácím stadionu prohráli naposledy v roce 2014. Ani jedno jim ale naštěstí nestačilo k tomu, aby Vikings porazili.

Vikings se v zápase rozjížděli velice pomalu. Ofenziva se ještě na hřišti neohřála a Panthers už vedli 10:0. Pak se ovšem probrala defenziva a držela naděje Vikings na výhru v zápase. Naštěstí se k ní v druhém poločase na jeden drive zakončený touchdownem přidala i ofenziva a Vikings dokázali výhru vybojovat.

Neaktivními pro zápas byly LB Kentrell Brothers, C Nick Easton, DT Sharrif Floyd, RB Ronnie Hillman, TE MyCole Pruitt a WR Laquon Treadwell.

Průběh zápasu

Ofenziva Panthers v úvodním drivu zápasu dokráčela až na 30-yardovou linii, odkud proměnil Graham Gano 48-yardový field goal a Panthers se tak po necelých pěti minutách ujali vedení 3:0. Ofenziva Vikings se poroučela ze hřiště už po třech hrách a Panthers pak předvedli touchdownový drive zakončený 3-yardovým během Cama Newtona do endzone, 10:0. Ofenziva poté na hřišti opět dlouho nepobyla, ale dobrý punt přikoval Panthers k vlastní endzone. Toho využil Danielle Hunter a sackoval v endzone Cama Newtona. To znamenalo safety, a tedy balon pro Vikings a dva body k tomu. Z držení míče však Vikings žádné další body nevytěžili.

Zhruba v polovině druhé čtvrtiny se pokusili Panthers o 55-yardový field goal, avšak úspěšní nebyli, když Gano trefil jen tyč, a skóre tak zůstalo 10:2 pro domácí. Tři a půl minuty před koncem poločasu puntovali Panthers opět z blízkosti své vlastní endzone a Marcus Sherels předvedl 54-yardový punt return touchdown. Blair Walsh však minul extra point, 10:8. Sedm vteřin před odchodem do šaten zachytil Trae Waynes interception a tím v zásadě ukončil první poločas.

Na úvod třetí čtvrtiny získali Vikings v jednom drivu více yardů než za celý první poločas a po 15-yardovém pasu Sama Bradforda na Kyla Rudolpha slavila ofenziva první touchdown zápasu. Vikings se rozhodli, že se pokusí o two-point conversion. Dva body získali díky úspěšnému běhu Jericka McKinnona a vedli 16:10 Necelou minuti před koncem třetí části utkání zachytil interception Terence Newman a Vikings zahájili svůj drive ve výhodné pozici.

Ve čtvrté čtvrtině se následně posunuli až 10-yardovou linii Panthers a Blair Walsh se tentokrát při 28-yardovém pokusu o field goal nemýlil a zvýšil vedení na 19:10.  Walsh úspěšně proměnil i 31-yardový field goal a 5 minut před koncem zápasu odskočili Vikings na rozdíl 12 bodů. Necelé dvě a půl minuty před koncem zápasu hodil Cam Newton pod těžkým tlakem balon nazdařbůh a Tom Johnson zachytil interception. Sice o balon po pár korcích přišel, ale ten se vykutálel ze hřiště a Vikings tak získali míč na vlastní 40-yardové linii. Do konce zápasu se už i díky tomu skóre nezměnilo a Vikings tak získali velice cennou výhru.

Potěšili

Everson Griffen

Monstrum. Griffen měl stejně jako jeho spoluhráči pomalejší rozjezd do zápasu a v druhé třetině dokonce ze zdravotních důvodů odstoupil a nebylo vůbec jisté, jestli se do zápasu ještě vrátí. Vrátil se a neustále byl poblíž Newtona, vytvářel na něj konstantní tlak a poslal ho hned třikrát k zemi. Z defenzivy by si zasloužil být v této rubrice skoro každý, prostor je ale omezený.

Trae Waynes

Ještě z defenzivy zmíním jedno jméno - Trae Waynes. Ten se dokázal oklepat z velice nepovedeného zápasu proti Packers a podal velice spolehlivý výkon, který vyšperkoval interception v závěru poločasu. To ukazuje, že je mentálně odolný hráč, který se si nepustí nepovedený zápas do hlavy a nenechá se jím rozhodit.

Kyle Rudolph

Ofenziva kromě jednoho drivu moc nefungovala. Když však potřeboval Sam Bradford pomoct, obrátil se právě na Rudolpha a ten byl připraven. Zachytil v utkání 7 pasů pro 70 yardů a 1 touchdown.

Nepotěšili

Blair Walsh

Když kicker mine extra point, tak se asi moc chvály nedočká. V zápase pak sice trošku spravil dojem dvěma proměněnými field goaly, avšak ze vzdáleností, které by měly být pro všechny kickery v NFL samozřejmostí. Není to ono.

Andre Smith

Nejslabší článek nepřesvědčivé ofenzivní linie. Povolil sack poté, co jej zdemoloval Lavar Edwards, a zkrátka se mu obecně nedaří. Ani v pasové protekci, ani v run blockingu.

Povedlo se

Defenziva! Od druhé čtvrtiny naprosto dominantní a nepustila Panthers už takřka k ničemu. Cam Newton nebude na zápas vzpomínat v dobrém. Defenziva jej poslala hned osmkrát na zem (z toho jedna safety) a zachytila tři jeho pasy. Kelvin Benjamin byl navíc dokonale pokryt a nezískal v zápase jediný yard. V předchozích dvou zápasech jich měl celkem 199 a tři touchdowny k tomu. Neskutečné, co provedl Mike Zimmer s defenzivou Vikings během necelých tří let. V sezoně 2013 měli Vikings jednu z nejhorších defenziv v NFL. Dnes můžeme jejich obranu zařadit mezi nejlepších pět.

Marcus Sherels je každoročně během offseason mnohými fanoušky odepisován. Nicméně jeho význam pro special týmy Vikings je nezměrný. Včera zase a znovu dokázal, jak platným hráčem je, když si připsal 54-yardový punt return touchdown. Byl to jeho čtvrtý punt return touchdown v kariéře v dresu Vikings. Tím vylepšil rekord týmu, který už sám držel. Navíc měl lví podíl na tom, že punt před safety Huntera neskončil touchbackem.

Vikings opět zvládli bitvu o turnovery. V každém zápase si defenziva připisuje tři získané balony. Nejinak tomu bylo proti Panthers. Tentokrát to byly tři interceptions. Navíc ofenziva zatím žádný turnover nedopustila, a to je neméně důležité.

Nepovedlo se

Ofenzivní linie se opět trápila a byla největší slabinou týmu. Jediní hráči, který podali solidní výkon byli tradičně centr Joe Berger a poměrně překvapivě i Jeremiah Sirles, který nahradil na postu levého guarda Alexe Boona, poté, co odstoupil pro zranění kyčle. T.J. Clemmings odvedl na levém tacklu solidní práci a hrál lépe než loni na pravém tacklu. Nepovolil sack, nicméně v běhové hře se mu příliš nedařilo.

Ofenzivě se nedaří při třetích downech. V úvodním zápase měli proti Titans solidní procento úspěšnosti 42 %. V zápase proti Packers došlo k propadu na 28 %. Proti Panthers si vedla ještě hůře, když byla úspěšná jen při třech třetích downech ze dvanácti (25 %). V tomto směru je třeba předvést zlepšení.

V prvním poločase Vikings absolutně nefungoval útok. Ofenziva získala za první půli pouze 34 yardů, což je až komicky málo. Ještěže úřadovala obrana a special týmy. Jinak bylo už v poločase vymalováno.

Další zápas odehrají Vikings příští pondělí na domácím stadionu proti New Yorku Giants. Bohužel pro nás fanoušky ze střední Evropy se zápas hraje zase až od 2:30 ráno v noci na úterý, což znamená buď noc s nedostatkem spánku, nebo sledování ze záznamu.