Week 2: Vikings porazili Packers v premiéře na U.S. Bank Stadium

19.9.2016 - Minnesota Vikings se včera v noci střetla při otevření svého nového stánku s odvěkým divizním rivalem Green Bay Packers. V zápase mnoho bodů nepadlo, a to je přesně ten typ zápasů, který Vikings vyhovuje. Green Bay se sice ujalo vedení, ale Vikings dokázali zápas otočit ještě do poločasu a pak si své vedení uhájili. Výhra 17:14 znamená bilanci 2-0 a potvrzení povedeného vstupu do sezony.

Do zápasu podle očekávání na postu quarterbacka nastoupil Sam Bradford, kterého Vikings angažovali prostřednictvím tradu z Philadelphie Eagles 3. září, tedy teprve před necelými třemi dny. A vedl si nad očekávání.

Neaktivními pro zápasy byli LB Kentrell Brothers, C Nick Easton, DT Sharrif Floyd, TE MyCole Pruitt, CB Xavier Rhodes, LB Edmond Robinson, WR Jarius Wright.

Vikings zakončili svůj první drive puntem a hned při  první ofenzivní hře Packers se dopustil fumblu po tacklu Erica Kendrickse Davante Adams a balonu se zmocnil Andrew Sendejo. Ten ovšem po několika krocích o balon také přišel a Packers tak pokračovali ve svém drivu, který naštěstí daleko nedotáhli. Po šesti minutách zápasu zblokovali hráči Green Bay punt Jeffa Locka a začínali svůj drive na polovině hřiště. Zejména díky pass interference Terence Newmana se ocitli v těsné blízkosti endzone domácích. O dvě hry později přidal Newman ještě holding a za několik okamžiků už Packers slavili po 1-yardvoém pasu Aarona Rodgerse na Jordyho Nelsona vedení 7:0. Těsně před koncem první čtvrtiny se při sacku Danielle Huntera dopustil fumblu Aaron Rodgers, ale Vikings nedokázali získat balon do svého držení. Vikings svůj drive, který započal se začátkem druhé čtvrtiny, dotáhli i díky úspěšně zahrané situaci 4. down a jeden yard až na 8-yardovou linii Packers. Odtud našel Sam Bradford Kyla Rudolpha v endzone na levé straně hřiště a bylo srovnáno. Půl minuty před koncem prvního poločasu získal vedení 10:7 na stranu Vikingů 46-yardovým field goalem Blair Walsh. To vydrželo Vikingům až do poločasové přestávky.

Ve druhém poločase se sedm minut nedělo nic zásadního. Pak se s balonem rozeběhl sám Aaron Rodgers a Everson Griffen mu vyrazil balon z ruky. Captainu Munnerlynovi proskákal mezi rukama a balon získali opět Packers a navíc touto hrou získali 19 yardů. O několik desítek vteřin nato se Packers pokusili na 14-yardové linii překonat vzdálenost dvou yardů při čtvrtém downu. Úspěšní  nebyli a balon získali Vikings. Následně přišly dva velké okamžiky dua Bradford-Diggs. Nejprve získali jedním pasem 46 yardů, aby zanedlouho našel Bradford Diggse v zadní časti endzone 25-yardovým pasem a Vikings vedli 17:7. Když zbývalo do konce zápasu 12 minut a 50 vteřin snížili Packers na 17:14 zásluhou Aarona Rodgerse a jeho 10-yardového běhu. Sedm minut před koncem se Packers opět dostali na polovinu Vikings, avšak Brian Robison strip sackem připravil Rodgerse o balon a napočtvrté už Vikings balon získali, konkrétně Shamar Stephen. Nicméně po čtyřech hrách opět puntovali.  Po two-minute warning hodil Aaron Rodgers interception, o kterou se postaral Trae Waynes, a Vikings si už své tříbodové vedení pohlídali.

Sam Bradford

Myslím, že Bradford překonal očekávání i těch nejoptimističtějších fanoušků Vikings. V zápase působil velice jistě, jeho pasy byl většinou přesné a nebál se vytáhnout i delší pokus. Výsledkem bylo 22 zkompletovaných pasů z 31 pro 286 yardů a 2 touchdowny. To všechno za mizernou ofenzivní linií a s nulovou běhovou hrou. Vůbec nebylo znát, že je v Minnesotě necelé tři týdny. Premiéra jako víno.

Stefon Diggs

Ofenziva Vikings má novou superstar. Diggs byl vyhledávaným a spolehlivým terčem Bradfordových přihrávek  Chytil v zásadě všechno, co letělo jeho směrem. V zápase zachytil 9 pasů (nejvíc v kariéře) pro 182 yardů (nejvíc v kariéře) a 1 touchdown. Ve dvou zápasech tak už zachytil 16 pasů pro 285 yardů. Výborný úvod do sezony. Snad forma vydrží.

Defenzivní linie

Defenzivní linie měla lví podíl na tom, že Aaron Rodgers neprožil zrovna nejlepší večer. Brian Robison, Everson Griffen, Danielle Hunter, Linval Joseph, Tom Johnson a Shamar Stephen. Ti všichni zažili povedený zápas a vytvářeli snap za snapem tlak na Aarona Rodgerse. Tito hráči měli v utkání na svědomí 5 sacků, tři vynucené fumbly Aarona Rodgerse a jeden fumble získaný.

Adrian Peterson

Fialový Ježíš prožívá neveselý vstup do sezony. Ve včerejším zápase si ze 12 běhů připsal jen 19 yardů. Po dvou (necelých) zápasech má tak na kontě 50 yardů. To má normálně po jednom poločase. Ofenzivní linie mu rozhodně život neulehčuje, ale i tak to není ten starý dobrý Peterson. A kdo ví, kdy ho v akci zase uvidíme, protože ve třetí čtvrtině opustil kvůli zranění kolene hřiště a stadion opouštěl o berlích.

Terence Newman

Trae Waynes a Terence Newman odehráli bídný zápas. Oba chvílemi nestíhali a připsali si každý holding i pass interference (ta Newmanova stála Vikings 40 yardů). Přestože se Waynes dopustil dokonce tří penalt, tak nakonec alespoň zařídil interception v závěru zápasu, která zajistila výhru. Naproti tomu Terence Newman několik minut předtím nezachytil interception, i když ho Rodgers trefil přímo do čísla na hrudi.

Ofenzivní linie

Něco se musí změnit. Vikings přivedli v offseason nového kouče Tonyho Sparana, guarda Alexe Boona a tackla Andre Smithe. To všechno za účelem zlepšení ofenzivní linie. Nějak to ale nefunguje. Pasová protekce je i nadále nepřesvědčivá (včera povolila 4 sacky) a navíc úplně přestal fungovat run blocking. Včera byli nejslabší Matt Kalil (hraje se zraněním kyčle) a Brandon Fusco.

Defenziva i nadále produkuje turnovery. Ve včerejším zápase vynutila jednu interception a čtyři fumbly. Dva fumbly Vikings i získali, byť jeden jen na krátko. Zásadní také je, že ofenziva zatím o balon nepřišla. Nesmírně důležité.

Ani se nechtělo věřit tomu, že Sam Bradford a Stefon Diggs jsou spoluhráči z téže ofenzivy teprve necelé tři týdny. Jejich souhra přinesla výkony, které Minnesota pár sezon nepamatuje. Asi by se muselo nahlédnout poměrně hluboko do análů, aby se našel poslední wide receiver Vikings, který zaznamenal v jednom zápase přes 180 yardů. Rekord organizace drží Sammy White s 210 yardy (1976).

Konečně se po zápase nebude mluvit o kopáčích. Blair Walsh neměl mnoho práce a svůj jeden field goal a dva extra pointy proměnil. Jeff Locke po dlouhé době prožil solidní zápas. Sice mu byl jeden punt zblokován (asi se to ale nedá svést zrovna na Locka), jinak ale puntoval dobře a pět puntů umístil do 20 yardů od endzone Packers.

Největším zmarem v podání Vikings včera byla jednoznačně běhová hra. Všichni Vikingové dohromady vybojovali po zemi pouhopouhých 30 yardů. To je pro tým, který se poslední sezony pyšní hlavně svojí silou při běhu, zoufale málo.

Vikings se navíc zranil Adrian Peterson. Ztráta takového hráče je velice nepříjemná. Snad nebude chybět dlouho. Na druhou stranu by jeho absence mohla přinést větší rovnováhu ofenzivy Vikings. Nyní se všichni soustředí proti Vikings na běh. Je možné, že Asiata a McKinnon by mohli yardy po zemi získávat snáze.

Vikings byli v loňské sezoně nejdisciplinovanějším týmem v NFL. To ale včera nebylo vůbec znát. Vikings se dopustili celkem 13 penalt a darovali tak Packers celkem 137 yardů. To je strašně moc. Příště to chce hrát více v souladu s pravidly.

Ohlasy po zápase

„Toto byl dobrý zápas, ve kterém se tvrdě bojovalo. Myslím, že náš tým hrál s velkým odhodláním, velkou tvrdostí a hodně bojoval. V několika případech jsme ztratily rovnováhu, To musíme vyčistit. Musíme vyčistit penalty. A musíme vyčistit protekci při pasové hře a protekci při běhu. Myslím, že naši kluci bojovali opravdu tvrdě,“ Mike Zimmer.

„Vyhráli jsme, a to je to jediné, na čem záleží. Samozřejmě pokaždé, kdy můžete porazit divizního soupeře, tak jsou tyto zápasy vždycky velké. A vyhrát první domácí zápas tento rok, myslím, že to byl skvělý způsob, jak do této budovy uvést sezonu,“ QB Sam Bradford.

„Při otevření stadionu je hodně emocí a vy chcete získat výhru. Nejdůležitější je, vyběhnout a hrát na vysoké úrovni. Já měl jednu opravdu špatnou hru, která mohla stát můj tým zápas. Bolí mě to a už se to nestane. Musím dělat věci správně a udržet část té vášně uvnitř,“  WR Stefon Diggs.

„Ano, od předzápasového zahřívání až po konec zápasu to tu bylo bláznivé. Mohli jste cítit, že ta energie byla skvělá a donutilo to i nás hráče vydat ze sebe energii. Určitě nám to pomohlo vyhrát zápas,“ WR Adam Thielen

„Je to skvělé. Fanoušci se ukázali, bylo tu hlučno, způsobilo to, že bylo pro Green Bay těžší dostat se do rytmu. Je to skvělé, když můžete odejít s výhrou,“ CB Captain Munnerlyn.

Další zápas sehrají Vikings tuto neděli v 19:00 našeho času na stadionu účastníka posledního Super Bowlu, Caroliny Panthers. Je moc dobře, že se Vikings postaví tak kvalitnímu soupeři se dvěma výhrami v kapse.