Week 16: Vikings zničili Giants a zajistili si účast v play off

28.12.2015 - Vikings v posledním domácím zápase základní části sezony naprosto jednoznačně porazili New York Giants 49:17 a příští neděli se utkají s Packers na Lambeau Field o vítězství v divizi NFC North. Již před zápasem bylo jisté, že se Giants do vyřazovacích bojů nepodívají. Vikings naopak tuto jistotu neměli, neboť Falcons vyhráli nad Panthers  a Seahawks prohráli s Rams. I tato skutečnost měla zřejmě vliv na průběh utkání, protože Vikings hráli o hodně, Giants pak v podstatě jen o čest. S výjimkou úvodu bylo utkání zcela v režii Vikings, kteří nedopustili žádné drama.

Neaktivními pro zápas byli C Nick Easton, QB Taylor Heinicke, WR Charles Johnson, DE Zach Moore, CB Josh Robinson, OL Jeremiah Sirles a LB Brandon Watts.

Vikings na začátku zápasu přijímali balon, ale jejich úvodní drive trval pouze tři hry a pak Jeff Locke předvedl poměrně krátký punt. Ofenziva Giants také opustila hřiště nejkratším možným způsobem a následný punt přikoval Vikings k jejich endzone. Poté, co Vikings opět puntovali si Andrew Sendejo připsal interception a Vikings začínali svůj drive na vlastní 45-yardové linii. Vikings však turnover v body nepřetavili.  První body si připsali Vikings osm vteřin před koncem první čtvrtiny po 32-yardovém field goalu v podání Blaira Walshe. O několik minut později se mohli Vikings radovat dokonce z touchdownu, když Teddy Bridgewater našel 28-yardovým pasem Kyla Rudolpha v endzone. První body si hned v následujícím drivu díky proměněnému 27-yardovému field goalu připsali také Giants. Ve svém dalším drivu čelila ofenziva Giants situaci 3 a 1 a pas Eliho Manninga zachytil Harrison Smith a tuto interception vrátil, jak je jeho zvykem, až do endzone a zvýšil vedení Vikings na 16:3. Následný kop pro extra point Blair Walsh neproměnil. V závěru poločasu si Walsh napravil reputaci, když proměnil 52-yardový field goal a za stavu 19:3 pro Vikings se hráči odebrali do kabin.

V úvodu třetí čtvrtiny navýšili Vikings svůj náskok o další tři body proměněným 22-yardovým field goalem. Hned vzápětí hodil Eli Manning třetí interception v zápase. Tentokráte do rukou Captaina Munnerlyna a ten vrátil balon až na 4-yardovou linii Giants. Chvíli na to si připsal Adrian Peterson 2-yardový běhový touchdown, 29:3. Další navýšení vedení Vikings měl na svědomí Blair Walsh, který se při pokusu o dlouhý 53-yardový field goal nemýlil. Giants následně korigovali skóre díky 72-yardovému pasovému touchdownu po pasu Manninga na Ruebena Randla, 32:10. Giants se následně pokusili o získání balonu již při kick-offu, avšak krátkého výkopu se zmocnil Robert Blanton a vrátil jej až na 18-yardovou linii Giants. Této velice výhodné pozice Vikings plně využili a po 7-yardovém touchdownovém běhu Jerricka McKinnona se ujali vedení 39:10. Následně čelili Giants na vlastní 35-yardové linii situaci 4 a 1 a z pochopitelných důvodů se rozhodli hrát. Nebyli však úspěšní a Vikings se tak na počátku svého drivu opět ocitli ve výhodné pozici. Tu zužitkovali v připsaní dalších tří bodů za 27-yardový field goal. Poté, co neproměnili Giants další čtvrtý down na polovině Vikings, nastoupil na hřiště zhruba pět minut před koncem poločasu místo Teddyho Bridgewatera Shaun Hill. Ten při třetí hře předal balon do ruky Jerricku McKinnonovi, který po 68-yardovém běhu doběhl až do endzone a Vikings se ujali vedení 49:10. Giants snížili necelé dvě minuty před koncem na 49:17 poté, co Ryan Nassib našel Mylese Whita 25 yardů  dlouhým pasem v endzone. Následně Giants zahráli onside kick, který však zachytil Zach Line a Vikings se pak proklekali k drtivému vítězství 49:17.

Jerrick McKinnon

McKinnon dostal balon do rukou jen sedmkrát, ale dokázal své příležitosti výborně využít. Po zemi zaznamenal 89 yardů a dva touchdowny. K tomu ještě zachytil dva pasy pro 8 yardů. V minulém zápase zaznamenal McKinnon první touchdown (pasový) v kariéře a proti Giants si připsal první běhový touchdown v kariéře. McKinnon ukazuje, že bylo chybou mu v sezoně nedávat skoro žádný prostor.

Harrison Smith

Smith se vrátil po dvouzápasové pauze zapříčiněné zraněním a hrál výborně. Organizuje hru defenzivy a ta je za jeho přítomnosti ještě lepší. Jeho highlightem byla jeho luxusní pick-six.

Danielle Hunter

Hunter se mi prostě líbí. Měl to být prospekt pro budoucnost a hned ve své první sezoně je platným hráčem týmu. Včera zaznamenal první sack zápasu. Jednalo se o jeho šestý sack sezony, což jej řadí na druhé místo mezi všemi nováčky v NFL.

Brandon Fusco

Fusco podává konzistentní výkony. Hraje stále špatně zejména pokud jde o pasovou protekci. Tlak na Teddyho byl vytvářen hlavně přes něj a první sack Teddyho jde jednoznačně na jeho vrub, když Roberta Ayerse Jr. ani nezpomalil. Při běhu odváděl svými bloky solidní práci.

Jeff Locke

Na začátku zápasu, když ještě nebylo o vítězi zápasu rozhodnuto Locke několikrát puntoval a jeho punty byly hrozivě krátké. Tím rozhodně týmu začátek zápasu neusnadnil. Puntoval (naštěstí jen) čtyřikrát s průměrnou délkou puntu 37,5 yardu.

Matt Kalil

Ve druhé čtvrtině dostal do rukou míč Jerrick McKinnon a po 25 yardovém běhu skóroval touchdown. Radost však byla zbytečná, protože Matt Kalil se před rozehráním dopustil false startu. Touchdownová hra se anulovala. Kalil obecně neodehrál úplně dobrý zápas.

Defenziva naprosto vymazala ze hřiště pasovou ofenzivu Giants a Eli Manning hodil tři interceptions. Giants určitě chyběl Odell Beckham Jr. a neměli už v podstatě o co hrát, ale i tak byla jejich hra vzduchem marná. Manning zkompletoval první pas až v půlce druhé čtvrtiny.

Defenziva navíc byla schopná zastavovat spolehlivě ofenzivu Giants při třetích a čtvrtých downech. Giants byli úspěšní jen při jednom třetím downu z jedenácti a neuspěli ani při jednom ze dvou pokusů při čtvrtém downu.

Teddy Bridgewater a jeho hard count vyprovokovali hned ve dvou případech hráče Giants ke skoku za line of scrimmage těsně před snapem, čímž se dopustili offsidu a Vikings získali pět yardů.

Blair Walsh proměnil pět field goalů z pěti, přičemž dva z nich byli ze vzdálenosti větší než 50 yardů. Za to si zaslouží velkou pochvalu. Přesto si neodpustil chybu, když po druhém touchdownu Vikings za stavu 16:3 neproměnil extra point. Kdyby jej proměnil Vikings by na konci zápasu měli rovných 50 bodů.

Ze zápasu odstoupilo opět několik hráčů. Terence Newman pro nespecifikovanou nemoc. Matt Kalil přišel vůbec o první snapy své kariéry. Od té doby, co byl v roce 2012 draftován, odehrál všechny zápasy a všechny snapy v nich (celkem jich bylo 3.991), až do včerejška. Ze zápasu odstoupil také Linval Joseph kvůli zranění prstu u nohy, ale do zápasu se pak opět vrátil. Snad nic nebude natolik vážné, aby to zabránilo startu hráčů v dalších zápasech.

Na konci třetí čtvrtiny při dlouhém touchdownu Giants Andrew Sendejo podcenil a v důsledku toho absolutně nezvládl tackle na Randla, který následně doběhl až do endzone. Jinak ale odehrál Sendejo slušný zápas.

Diskusní téma: Week 16: Vikings zničili Giants a zajistili si účast v play off