Week 15: Vikings ztrestali chybující Chargers

16.12.2019 - Očekávali jsme vyrovnanou bitvu. Ve skutečnosti se však v v jeho průběhu souboj zvrtnul a hráči Chargers se začali předhánět v odevzdávání balonů defenzivě Vikings. Díky tomu tým z Minnesoty jednoznačně ovládl zápas a připsal si důležitou výhru 39:10. Jedná se o nejvyšší venkovní výhru Vikings za posledních 27 let.

Touto výhoru se Vikings výrazně přiblížili postupu do play-off. Stačí jim k tomu jediná výhra (popř. remíza) nebo jedna prohra Los Angeles Rams (popř. remíza). Na druhou stranu vzhledem k výhře Packers nad Bears už je vidina divizního titulu jen hodně mlhavá. Vikings by museli vyhrát oba zbývající zápasy včetně vzájemného zápasu s Packers a zároveň doufat, že Packers prohrají i v Detroitu. To se úplně očekávat nedá, takže se zdá, že i přes případnou bilanci 12-4 budou muset vzít za vděk šestým, posledním postupovým, místem v konferenci NFC.

Neaktivními pro zápas byli RB Alexander Mattison, OT Aviante Collins, OT Oli Udoh, OG Dru Samia, DT Jalyn Holmes, DT Hercules Mata’afa a S Jayron Kearse.

Průběh zápasu

Vikings se v úvodním drivu utkání dostali během pěti minut až na 1-yardovou linii, odkud našel Kirk Cousins v zadní části endzone Chargers Irva Smithe. Dan Bailey následně minul extra point, 6:0. V navazujícím drivu snížili Chargers skóre zápasu, když jejich kicker Michael Badgley proměnil 41-yardový field goal, 6:3. Přibližně minutu a půl před koncem první čtvrtiny vyrazil Danielle Hunter balon z rukou Melvina Gordona na 11-yardové linii Chargers a ve stejném místě míč zalehl Harrison Smith. Vikings této mimořádně výhodné pozice využili na začátku druhé čtvrtiny k zisku pouhých tří bodů za proměnění 26-yardového field goalu. Chargers se následně dostali do vedení, když Mike Williams zachytil v endzone 2-yardový pas z rukou Phillipa Riverse, 9:10. Vikings si vzali vedení zpět, když do konce prvního poločasu zbývalo něco málo přes čtyři minuty poté, co Dan Bailey proměnil 44-yardový field goal, 12:10. O dvě minuty později hodil Phillip Rivers mizerný pas, který zachytil na 49-yardové linii Chargers Harrison Smith. Vikings však tohoto turnoveru nevyužili. Kirk Cousins totiž hodil interception do rukou nedaleko stojícího Melvina Ingrama, který vystihl jeho záměr zahrát screen pas. Chargers začínali navazující drive na vlastní 43-yardové linii. O půl minuty později rozehráli Chargers hru na 26-yardové linii Vikings, Danielle Hunter vyrazil míč z rukou Phillipa Riverse, který nejprve málem získal Ifaedi Odenigbo, následně se jej díky skvělé práci Erica Kendrickse nezmocnil Austin Ekeler a míč ze země sebral Ifaedi Odenigbo, který i díky skvělému bloku Danielle Huntera donesl balon 56 yardů až do endzone Chargers, 19:10. Tímto skóre skončil první poločas.

Hned v první hře druhého poločasu vyrazil Shamar Stephen balon z rukou Melvina Gordona a balonu se zmocnil Danielle Hunter. Vikings začínali drive na 26-yardové linii Chargers. Vikings přetavili tento turnover ve tři body za 38-yardový field goal proměněný Danem Baileym, 22:10. Následně Eric Wilson sáhl do puntu Tye Long a Vikings i díky tomu začínali další drive na 41-yardové linii Chargers. Vikings se museli spokojit s pokusem o field goal, tentokráte o vzdálenosti 27-yardů, a Dan Bailey byl úspěšný, 25:10. V úplném úvodu čtvrté čtvrtiny zahrávali Chargers na 15-yardové linii Vikings situaci 4&14, avšak nebyli úspěšní. Deset minut před koncem utkání navýšili Vikings svůj náskok, když si Mike Boone proklestil 8-yardovou cestu do endzone a zaznamenal první touchdown kariéry, 32:10. Hned v další hře se dopustil Hunter Henry fumblu po zákroku Erica Kendrickse a Trae Waynes získal balon a vrátil jej 20 yardů na 10-yardovou linii Chargers. O několik okamžiků později i připsal Mike Boone druhý touchdown kariéry, v tomto případě po 2-yardovém běhu, 39:10. V polovině posledního dějství hodil Phillip Rivers dlouhý pas, který skončil v náručí Mika Hughese. Vikings začínali drive na vlastní 20-yardové linii. Zápas nakonec završil Phillip Rivers interception do rukou Anthony Harrise a Vikings mohli slavit výhru 39:10.

Potěšili

Danielle Hunter

Zdálo se, že je u všeho důležitého, co se v defenzivě odehrávalo. Připsal si strip-sack, další vynucený fumble a zisk fumblu. Navrch přidal důležitý blok při fumble return touchdownu. Skvělý výkon.

Mike Boone

Vikings neměli k dispozici Alexandera Mattisona a v zápase se navíc z ranil Dalvin Cook. Otěže běhové hry dostal na starosti Mike Boone. Nutno podotknout, že se tohoto úkolu zhostil velmi dobře. Připsal si 13 běhů pro 56 yardů a 2 touchdowny, první dva v jeho kariéře. A to mu ještě Laquon Treadwell svým holdingem, sebral přibližně 19 yardový běh.

Harrison Smith

Připsal si interception a zisk fumblu. K tomu podal standardně dobrý výkon, a to je v jeho případě kvalita.

Nepotěšili

Chyby by se našly, ale nikdo neodehrál vysloveně nepovedené utkání.

Povedlo se

Sedm turnoverů. Nepamatuju si, jestli jsem vůbec někdy viděl Vikings, nebo koneckonců kterýkoliv jiný tým získat 7 turnoverů v jednom zápase. Skvělý počin.

Britton Colquitt puntoval ve včerejším zápase jen dvakrát. Jeden punt skončil na 4-yardové linii Chargers, druhý na 5-yardové linii Chargers. O moc lépe to nejde.

Fumble return touchdown v podání Ifaedi Odenigba byl skvělou týmovou a zábavnou hrou. Zejména s přispěním Odenigba, Kendrickse a Huntera se Vikings podařilo zařídit hru, která před poločasem zlomila průběh utkání na stranu Vikings

Nepovedlo se

Dalvin Cook opět odešel ze hřiště v bolestech. Zjevně má problém s ramenem, klíční kostí nebo nějakou jinou částí svého těla v této oblasti. Sice to má být zranění, skrze které bude Dalvin Cook schopen hrát, přesto to povzbudivé moc není.

Dan Bailey minul hned první pokus o extra point. Nakonec to byla ztráta bodu, která se na průběh utkání nepodepsala a Bailey pak proměnil další tři extra pointy a čtyři field goaly, ale takových chyb je třeba se vyvarovat.

Možná to bude vypadat jako hnidopišství, ale Vikings z turnoverů mohli a měli vytěžit více bodů. Až příliš se spokojovali s field goaly. V jiných zápasech by to mohlo mrzet.