Week 15: Vikings po povedeném výkonu přehráli Dolphins

18.12.2018 - První ze tří posledních utkání, které je třeba vyhrát, aby se podařil postup do play-off, Vikings zvládli. V domácím utkání v neděli večer porazili Miami Dolphins přesvědčivě 41:17. Snad poprvé v sezoně předvedli komplexní výkon, kdy fungovaly všechny tři fáze hry - obrana, útok i special týmy.

Vikings tak mají momentálně mbilanci 7-6-1 a drží šesté místo v konferenci NFC. Půl výhry za Seattlem Seahawks (8-6) a půl výhry před Philadelphií Eagles a Washingtonem Redskins (oba 7-7). Vikings mají osud ve svých rukách a je třeba se soustředit jen na svoje výkony.

Neaktivními pro zápas byli QB Kyle Sloter, RB Mike Boone, WR Chad Beebe, C Brett Jones, DE Tashawn Bower, LB Devante Downs a CB Craig James.

Vikings v úvodním drivu zápasu předvedli sebevědomou hru, která vyústila v touchdown po 13-yardovém pasu do endzone na Stefona Diggse. Svůj druhý drive pak zahájili díky povedenému punt returnu Marcuse Sherelse na vlastní 40-yardové linii. A opět suverénní práce zakončená 13-yardovým během Dalvina Cooka do endzone, 14:0. I třetí drive zakončili Vikings touchdownem, tentokráte po 20-yardovém běhu v podání Lataviuse Murrayho. Čtvrtý drive Vikings přinesl další touchdown, avšak v tomto případě se radovali Dolphins. Kirk Cousins hodil na polovině hřiště interception do rukou Minkah Fitzpatricka, který doběhl až do endzone a připsal si svou první pick six v kariéře, 21:7. V závěru poločasu snížili Dolphins po 25-yardovém field goalu a do kabin se šlo za stavu 21:10 pro Vikings.

Hned v úvodu třetí čtvrtiny Dolphins skórovali 75-yardový touchdown díky běhu Kalen Ballage a náhle bylo ze zápasu drama. Po drivu Vikings tři a ven pomohla obrana dvěma sacky za sebou a Marcus Sherels 70-yardovým punt returnem, díky němuž Vikings začínali drive na 23-yardové linii Dolphins. První down však nezískali, a tak se museli spokojit s 36-yardovým field goalem Dana Baileyho, 24:17. Po dvou minutách čtvrté čtvrtiny navýšili Vikings své vedení o další tři body, když Dan Bailey proměnil 34-yardový pokus o field goal. O tři minuty později našel Kirk Cousins 40-yardovým pasem Aldricka Robinsona, 34:17. Dolphins následně zahrávali situaci 4&11 hluboko na vlastní polovině, byli neúspěšní  a Vikings zahájili svůj drive na 16-yardové linii Dolphins. False start je posunul na 21-yardovou linii, odkud doběhl Dalvin Cook až do endzone, 41:17.

Dalvin Cook

Skvělý výkon v nové ofenzivě Vikings. V zápase si připsal 136 yardů po zemi z 19 běhů (7,2 yardu na běh) a 2 touchdowny, navíc přidal jeden zachycený pas pro 27 yardů. Že by konečně někdo věděl, jak jej využít?

Anthony Barr

V závěru sezony se probouzí k povedeným výkonům. Připsal si 7 tacklů (nejvíc v týmu) a dva povedené sacky a celkem dostal Ryana Tannehilla šestkrát pod tlak (nejvíc v týmu). Tohle je Anthony Barr, se kterým by Vikings měli smlouvu prodloužit. Na vyjednávání o smlouvě v offseason jsem velmi zvědav.

Mackensie Alexander

Obrovsky se oproti loňské sezony zlepšil. Jeho směrem letěly čtyři pasy a zkompletovány byly dva pro pouhopouhé 2 yardy. Připsal si tři stopky a jeden sack. Ten byl už čtvrtým v letošní sezoně, čímž vyrovnal rekord Vikings v počtu sacků defenzivního backa za sezonu. Stává se z něj mimořádně důležitý hráč defenzivy.

Po takovém zápase nebudeme hanit.

Ofenziva pod Kevinem Stefanskim skórovala 41 bodů. Ke stejnému počtu bodů potřebovali Vikings poslední tři zápasy proti Packers, Patriots a Seahawks. První čtvrtina byla jako malovaná. Tři drivy, tři touchdowny a víc než 200 ofenzivních yardů. Celkově získali Vikings v zápase 418 yardů, z toho 22é po zemi. Něco o čem jsem si mohli pod DeFilippem jen zdát. Osobně jsem do něj vkládal velké naděje, ale ten chlapík byl velký omyl. Naštěstí není pozdě napáchané škody napravit.

Obrana odvedla (až na jeden běh) velmi povedený zápas, a to zejména zásluhou pass rushe vedeného Daniellem Hunterem. Ryan Tannehill byl pod tlakem v 29 případech, tedy při více než 50 % dropbacků. Celkem sedm hráčů se podělilo o 9 sacků, čímž si vynutili ztrátu 71 yardů.

Marcus Sherels je hvězda special týmů, bez které by prostě byly special týmy poloviční. Vracel 5 puntů s průměrem 23,2 yardu na return. Minimálně 2 returny Vikings pomohly Vikings k bodům. O jeden povedený return jej navíc obrala penalta. Nenahraditelný hráč.

Jak se ofenzivě jinak dařilo, tak si prošla i slabší chvilkou zahájenou pick six v podání Kirka Cousinse. Poté následovaly 2 drivy tři a ven. Následně sice přišel proměněný field goal, ale to jen díky punt returnu Sherelse a další drive tři a ven. Pět drivů, sedm inkasovaných bodů a jen 23 získaných yardů (nepočítám yardy před pick six). Byla to pasáž, kdy se zápas opticky i výsledkově vyrovnal. Vikings naštěstí zabrali a zápas zvládli s jistotou. Přesto by bylo lepší se tak hluchých míst vyvarovat.

Vikings odehráli komplexní utkání, ve kterém předvedli v zásadě jen dvě vysloveně špatné hry. Pick six v podání Kirka Cousinse, při které nepomohl Kyle Rudolph, jenž nezvládnul svůj blok. A povolený 75-yardový běh Kalena Ballage. Při něm zaváhali nejprve Sheldon Richardson a vzápětí Eric Kendricks.