Week 15: Vikings nezvládli zápas s Bears a play-off je v nedohlednu

23.12.2020 - V neděli hráli Vikings zápas, který potřebovali zoufale vyhrát, aby se udrželi reálně ve hře o play-off. Vikings však v první půli nehráli vůbec dobře a přestože se v druhé půli vrátili do zápasu a snažili se jej zvrátit na svoji stranu, neuspěli. Prohra 27:33 s Bears znamená, že Vikings už mají jen matematickou šanci na účast v play-off. Jejich případná účast v play-off je však již pouhou teorií.

Neaktivními pro zápas byli TE Kyle Rudolph, TE Hale Hentges, WR K.J. Osborn, OL Oli Udoh, LB Eric Kendricks a CB Dylan Mabin.

Vedení se v zápase ujali po šesti odehraných minutách Bears, kteří zakončili svůj druhý drive 8-yardovou touchdownovou akcí vzduchem na Darnella Mooneyho, 0:7. Vikings odpověděli nejlépe, jak mohli, a srovnali během čtyř minut po 3-yardovém pasu do endzone Bears na Adama Thielena, 7:7. O tři a půl minuty už ale zase vedli Bears, když Cairo Santos proměnil 42-yardový field goal, 7:10. Necelých sedm minut před koncem navíc Bears navýšili své vedení o sedm bodů, když se Ty Montgomery z 1-yardové linie dostal do endzone Vikings, 7:17. Vikings v navazujícím drivu nezískali na tři pokusy první down, a tak se pokusili o zisk prvního downu při situaci 4&1 na vlastní 34-yardové linii. Neuspěli a přenechal balón soupeři ve velmi výhodné pozici. Toho Bears využili a získali další tři body po 35-yardovém field goalu, 7:20. Půl minuty pře koncem proměnil Dan Bailey 24-yardový field goal a stanovil konečně skóre prvního poločasu na 10:20.

Po čtyřech minutách druhého poločasu se Vikings dostali k Bears na rozdíl tří bodů díky 1-yardovému touchdownovému běhu Dalvina Cooka, 17:20. Netrvalo to však dlouho a Bears opět vedli o deset bodů, a to když se do endzone Vikings probil z 14-yardové linie Ty Montgomery, 17:27. O několik okamžiků později se opět měnilo skóre poté, co Dan Bailey proměnil field goal ze vzdálenosti 22 yardů, 20:27. Na začátku čtvrté čtvrtiny proměnil Cairo Santos 48-yardový field goal a Bears opět vedli o deset bodů, 20:30. Osm minut pře koncem základní hrací doby vyslal Kirk Cousins z 20-yardové linie krátký pas do rukou Tylera Conklina a ten se probil do endzone jako buldozer, 27:30. Bears se následně dobývali do endzone Vikings, avšak tři minuty před koncem čtvrté čtvrtiny zachytil Cameron Dantzler interception ve vlastní endzone. Útok Vikings však nedokázal získat ani jeden první down, i přesto že, hráli i při čtvrtém downu, což zápas rozhodlo. Bears pak získali zadarmo tři body za proměněný 42-yardový field goal, 27:33. Vikings se poté v samotném závěru pokusili o hail mary, která nebyla úspěšná. Naopak skončila interception, ale to už nehrálo roli.

Justin Jefferson

Další zápas s více než 100 yardy pro tohoto nováčka. Letělo na něj 10 pasů a zachytil 8 z nich pro 104 yardů. Prokazuje své kvality. Už před tímhle zápasem měl Jefferson rekord mezi nováčky Vikings s šesti zápasy se zachycenými 100 a více yardy (nyní už sedm zápasů) a po zápase má další rekord Vikings se 73 zachycenými pasy v nováčkovské sezoně. Naprosto mimořádná sezóna.

Cameron Dantzler

Předvedl povedený výkon, který korunoval důležitou interception v závěru zápasu.

Dalvin Cook

Ze 24 běhů si připsal 132 yardů pro 1 touchdown. Co víc po něm chtít.

Irv Smith Jr.

Patřím mezi ty, kteří říkají, že by měl Irv Smith Jr. dostat více prostoru. Tenhle zápas se mu ale nepovedl. V závěru prvního poločasu předvedl ostudný drop v endzone, což stálo Vikings 3 nebo 4 body, které v závěru hodně chyběly. Nadto v jednu chvíli se nebyl schopen včas postavit před snapem.

Chris Jones

Otřesný výkon. Mitch Trubisky zkompletoval 5 ze 6 pasů, které letěl do prostoru Jonese pro 95 yardů. Nadto předvedl 2 trapně minuté tackly. Příští sezonu už nesmí být členem týmu.

Dakota Dozier

Další marný výkon v jeho podání. Špatný v běhové i pasové hře. Povolil celkem 7 tlaků na Cousinse včetně 2 sacků a 2 hitů.

Jako fandové Vikings musíme vzít v případě výkonů kickera za vděk i málem. Bailey proměnil všechny své kopy, a přestože žádný nebyl z větší vzdálenosti, oceňuji to.

Tyler Conklin dostal po dvou chybách Irva Smithe více prostoru a odměnil se prvním touchdownem v kariéře. Myslím, že ukázal, že může být platným hráčem i jako terč přihrávek a nejen při blokování.

Netýká se to tak úplně zápasu, ale jsem rád, že do Pro Bowlu byli vybráni Dalvin Cook a Justin Jefferson. Oba si to určitě zaslouží.

Herní filosofie, jakou se Vikings prezentují, už je prostě frustrující. Absolutně konzervativní play-calling, zejména v úvodech utkání, už mě začíná dohánět k šílenství. Útok Vikings patří k pěti útokům s nejméně body v prvním poločase. To je důsledek posedlosti Mika Zimmera hlavně neudělat chybu. Vikings mají Jeffersona a Thielena, skvělou dvojici wide receiverů, jejichž potenciál nejsou schopni nebo možná spíš ochotni využít. Nejde jen o první půle zápasů. V tomto zápase měli Vikings v závěru zápasu tři minuty na skórovaní field goalu, udělané touchdownu. Před nimi bylo 80 yardů hřiště. A co Vikings udělají? Dají dvakrát z prvních tří her balón do rukou Dalvina Cooka. Nejenže tím zmizí z časomíry zbytečně moc času, ale Vikings v takové chvíli, kdy hrají o celou sezonu, nezískají ani první down. Filosofie Mika Zimmera by fungovala 90. letech minulého století. Ne však v dnešní NFL. Je jen otázkou času, než bude Justin Jefferson stejně frustrován jako byl Stefon Diggs. To Vikings nesmí dopustit, ale směřující k tomu mílovými kroky. Proti Bears byly první náznaky této frustrace patrné. Zimmer zůstane koučem Vikings a věřím, že Vikings pod jeho vedením budou vždy konkurenceschopní. Stejně tak ale bohužel věřím, že s ním Vikings nikdy na vysněný Super Bowl nedosáhnou. K Miku Zimmerovi chovám nezměrný respekt, ale byl bych připraven se s ním rozloučit. Přestože vím, že po této sezoně určitě neodejde

Diskusní téma: Week 15: Vikings nezvládli zápas s Bears a play-off je v nedohlednu