Week 14: Vikings si v Jacksonvillu udrželi naději na play-off

13.12.2016 - Vikings dokázali v neděli potvrdit roli favorita a v Jacksonvillu porazili domácí Jaguars 25:16. Vikings byli v zápase lepší, vyhráli zaslouženě a výhra mohl a měla být i výraznější. Přesto se Vikings dopustili mnoha chyb, kterými drželi Jaguars ve hře. Jaguars naštěstí patří mezi ty nejhorší týmy v NFL. Ty nejlepší týmy by chyby Vikings nepochybně potrestali. Tým z Minnesoty nakonec všechny nesnáze překonal a díky dvěma touchdownům ve čtvrté čtvrtině zápas rozhodl ve svůj prospěch.

Vikings jsou momentálně s bilancí 7-6 na osmém místě konference. I nadále platí, že Vikings musí vyhrávat a spoléhat na zaváhání dalších týmů. Uplynulý týden nebyl příznivý a týmy, se kterými Vikings mohou soupeřit o wild card místo v play-off (Giants, Redskins, Buccaneers a Packers), zvítězili. Nezbývá než doufat, že v dalších týdnech tyto týmy už tak úspěšné nebudou.

Neaktivními pro zápas byli C Joe Berger, DT Sharrif Floyd, QB Taylor Heinicke, OT Rashod Hill, LB Edmond Robinson, CB/PR Marcus Sherels a S Harrison Smith.

Vikings hned při první ofenzivní hře zápasu získali 44 yardů po spolupráci Sama Bradforda a Kyla Rudolpha. Další první down již v tomto drivu nezískali, ale i tak se rychle ujali po 43-yardovém field goalu vedení 3:0. První hra druhého drivu Vikings měřila 41 yardů a Vikings před polovinou první čtvrtiny navýšili své vedení díky 32-yardovému field goalu na 6:0. Na začátku druhé čtvrtiny snížili Jaguars po 45-yardovém field goalu na 6:3, ale jen o chvíli později se Vikings vrátili do šestibodového vedení, když Kai Forbath proměnil 40-yardový field goal. Přehlídka field goalů pokračovala i o několik okamžiků později a tentokrát se jednalo o kop nejdelší. Jason Myers proměnil 55-yardový field goal a snížil skóre zápasu na 9:6. Jaguars poté i díky neproměněné situaci 4&goal na 1-yardové linii Jaguars v podání Vikings v závěru druhé čtvrtiny vyrovnali stav utkání po 24-yardovém field goalu.

Jaguars minuli na začátku třetí čtvrtiny pokus o field goal, a tak to byli Vikings, kteří se ujali vedení 12:9, když Kai Forbath proměnil i svůj čtvrtý field goal, tentokráte ze vzdálenosti 46 yardů. Nicméně Jaguars následně skórovali první touchdown zápasu poté, co zakončili 90-yardový drive 14-yardovým pasem Blakea Borltese na Bryana Walterse, 16:12 pro domácí. Vikings odpověděli nejlepším možný způsobem a také si připsali touchdown po 1-yardovém běhu Matta Asiaty. Pak ovšem přišel letos prokletý extra point. Vikings jej museli kvůli false startu Rhetta Ellisona rozehrávat z o pět yardů větší vzdálenosti a Kai Forbath se pak úplně ukopl, 18:16. Vikings mohli své vedení navýšit, avšak Matt Asiata při běhu z 1-yardové linie Jaguars přišel o balon a ten získal jeden z obránců. Nakonec přeci Jaguars odskočili na rozdíl dvou skórování, když dvě minuty před koncem našel Sam Bradford 3-yardovým pase v endzone Kyla Rudolpha, 25:16. Skóre zápasu se už nezměnilo.

Adam Thielen

Pokračuje v letošní sezoně v oslnivých výkonech. V zápase zachytil 4 pasy pro 101 yardů. Byl to už jeho druhý letošní zápas se 100 a více yardy. Letos má na kontě 56 zachycených pasů, 758 yardů a 3 touchdowny. Pěkná vizitka pro nedraftovaného hráče.

Everson Griffen

Opět neúnavně vytvářel tlak na quarterbacka soupeře po celý zápas a výkon vyšperkoval dvěma sacky.

Sam Bradford

Podal jeden z nejlepších výkonů v dresu Vikings. Určitě nejlepší od bye weeku. Tým vedl po hřišti jistě a v zápase zkompletoval 24 pasů ze 34 pro 292 yardů a jeden touchdown. Pomohla i solidní protekce. Útok v redzone a při třetích downech by mohl fungovat lépe.

Mackensie Alexander

Jakmile se objevil na hřišti, hned do jeho prostoru Blake Bortles mířil a defensive pass interference na sebe nenechala dlouho čekat. Alexander může jednou být skvělým hráčem, ale zatím je dobře, že jej Vikings nemusí moc stavět.

Xavier Rhodes

Svoje defenzivní povinnosti si plnil obstojně, ale v zápase ztratil svůj klid, kterým je pověstný. V zápase si připsal čtyři penalty (jedna byla odmítnuta) a v jednom drivu tak skoro daroval touchdown soupeři. Jedna z penalt navíc byla za nesportovní chování, když pokřikoval na rozhodčí.

Matt Asiata

Skóroval touchdown a předvedl jeden pěkný 23-yardový běh, takže je to možná nespravedlivé. Nicméně jeho běhy při krátkých downech a v blízkosti endzone jsou letos otřesné. Přitom to byla vždycky jeho doména. Ano, ofenzivní linie mu práci rozhodně neusnadňuje, přesto díl viny padá i na jeho hlavu.

Vikings zaznamenali před zápasem jen čtyři hry delší 40ti yardů. Proti Jaguars si připsali hned tři takové hry.

Ofenzivní linie podala jednoznačně nejlepší výkon pokud jde o pasovou protekci. Sam Bradford měl kapse chvílemi až nezvykle mnoho času a v zápase nebyl ani jednou sackován.

Kai Forbath se sice ošklivě ukopl u jednoho extra pointu, ale jinak spolehlivě proměňoval jeden field goal za druhým, a to i ze vzdálenosti 46 yardů. Forbath dodal týmu klid. Propuštění Walshe byl správný krok.

Ofenziva fungovala obstojně, ale jakmile se dostala do redzone, čelila krátkému downu nebo třetímu downu byla v problémech. Vikings byli v redzone soupeře pětkrát a vytěžili z toho dva touchdowny, jeden field goal a dvě ztráty míče bez zisku bodů. K oběma ztrátám došlo z 1-yardové linie Jaguars. V prvním případě Matt Asiata neproměnil čtvrtý down a ve druhém přišel o balon těsně před endzone a získali jej Jaguars. To je třeba zlepšit. Vikings proměnili pouze tři třetí downy z jedenácti. I to se musí zlepšit.

Ofenzivní linii se sice dařilo v pasové protekci, ale bloky při běhových hrách jako obvykle nefungovaly. To provází Vikings celou sezonu a letos už se výraznějšího vylepšení nedočkáme.

Vikings si komplikovali zápas mimo jiné i tím, že se dopouštěli chvílemi až příliš mnoha prohřešků proti pravidlům. Celkově se dopustili devíti penalt pro 93 yardů.