Week 14: Vikings si připsali bezproblémovou výhru nad Lions

12.12.2019 - Vikings vstupovali do domácího utkání proti Lions v roli jasných favoritů a tuto svou roli beze zbytku obhájili. Lions se zejména v prvním poločase nezmohli v podstatě vůbec na nic a Vikings kontrolovali hru. Finální skóre 20:7 dostatečně nevypovídá o tom, jak jednostranný zápas byl.

Vikings mají po nedělním utkání bilanci 9-4 a stále se drží na šestém místě konference NFC zaručujícím play-off. V divizi jsou druzí za Green Bay Packers. A pokud chtějí vyhrát divizi a tím se dostat z posledního šestého postupového místa, musejí vyhrát do konce základní části sezony všechny zápasy (včetně vzájemného zápasu s Green Bay) a zároveň doufat v zaváhání Green Bay v jednom ze zápasů, kdy nebudou čelit Vikings.

Neaktivními pro zápas byli WR Adam Thielen, OT Aviante Collins, OT Oli Udoh, OG Dru Samia, DT Hercules Mata’afa, DT Jalyn Holmes a LB Cameron Smith.

Průběh zápasu

Skóre zápasu se poprvé změnilo necelých šest minut před koncem první čtvrtiny, když Kirk Cousins našel 9-yardovým pasem Olabisi Johnsona v endzone Lions, 7:0. V poslední pětiminutovce prvního poločasu se Vikings nedokázali probít do endzone soupeře, a tak museli vzít za vděk třemi body za proměněný 27-yardový field goal v podání Dana Baileyho, 10:0. Minutu před koncem minul Matt Prater 45-yardový field goal. Vikings se pak během tři čtvrtě minuty dostali až do endzone soupeře. Drive zakončil Dalvin Cook 3-yardovým během, 17:0. V první polovině utkání se již pak skóre neměnilo.

V druhém poločase se nic zajímavého nějakou dobu nedělo. Až po 10 a půl minutách zachytil Harrison Smith na vlastní 36-yardové linii interception po špatném pasu z ruky Davida Blougha. Vikings interception přetavili ve tři body díky Danu Baileymu, který proměnil 50-yardový field goal. Dvě minuty před koncem utkání při situaci 4&5 zachytil Kenny Golladay 10-yardový pas v endzone Vikings a Lions tak nakonec neodešli bodově s prázdnou, 7:20. Půl minuty před koncem utkání zachytil Andrew Sendejo ve vlastní endzone interception, čímž definitivně rozhodl utkání.

Potěšili

Danielle Hunter

Má nejvíc vytvořených tlaků na quarterbacky soupeřů v celé NFL a v neděli si připsal tři sacky, z toho některé byly velice důležité. Povedlo se mu zlomit další rekord NFL. Jako nejmladší hráč v historii NFL překonal hranici 50 sacků. Za svůj výkon byl navíc oceněn jako NFC Defensive Player of the Week. Zaslouží si někdo být v této kolonce víc něž Hunter?

Stefon Diggs

Zachytil 6 pasů pro 92 yardů, z toho 5 bylo pro první down. Navíc dva byly poměrně náročné, zejména sideline catch, kdy zabodnul nohy do hřiště a dokázal zachytit míč, který putoval do zámezí. Letos má výkony trochu na houpačce, ale zdá se, že se přehoupne přes hranici 1.000 yardů v sezoně, a to signalizuje dobrou sezonu.

Mike Hughes

Předvedl solidní výkon. Odvedl svoji práci dobře. Vikings jej budou potřebovat. Zejména v následujících sezonách. Je na čase, aby se rozehrál.

Nepotěšili

Našly by se výkony, na kterých by se hledaly chyby snadno, ale tým odvedl jako celek dobrou práci, a tak dnes budeme kritizovat jen málo.

Povedlo se

Danielle Hunter je nejmladším hráčem v historii NFL, který překonal hranici 50 sacků. To už něco znamená. Je humorné se teď ohlédnout a připomenout si některá hodnocení po draftu v roce 2015, která Vikings kritizovala za to, že si vybrali Huntera ve třetím kole. Je to excelentní hráč a v neděli to opět potvrdil.

Vikings potřebovali po prohře v Seattlu potvrdit v domácím prostředí roli favoritů a dostat se před posledními třemi zápasy sezony do pohody, a to se, myslím, povedlo na výbornou.

Obrana předvedla zlepšený výkon a chvíli se dokonce zdálo, že udrží čisté konto. Kdyby Lions neproměnili situaci 4&5 v závěru utkání, odešli by s nulou. Na druhou stranu je potřeba vidět, že ofenzivu soupeře vedl David Blough. To zrovna hrůzu nenahání.

Nepovedlo se

Vikings se opět dopouštěli zbytečně porušení pravidel. Celkem 8krát pro 55 yardů. Zejména defenzivní penalty zbytečně drželi ofenzivu Lions na hřišti.