Week 14: Vikings drželi s Cardinals krok po celý zápas, nakonec však prohráli

15.12.2015 - Vikings odehráli s Cardinals naprosto vyrovnaný zápas a až do posledních vteřin se drželi šance na výhru. Rozhodla chyba 13 vteřin před koncem, která stála Vikings možnost protáhnout zápas do prodloužení. Prohra 23:20 samozřejmě mrzí, ale Vikings byli před zápasem jasnými outsidery a nikdo neočekával, že by byli schopni odehrát s Cardinals na jejich stadionu takto vyrovnanou bitvu. Je třeba si ze zápasu odnést to pozitivní, poučit se z některých chyb (zejména turnovery!) a připravit se na další zápasy v domácím prostředí proti Bears a Giants. Pokud Vikings oba zápasy vyhrají, tak už je play off nemine.

Neaktivními pro zápas byli LB Anthony Barr, DT Linval Joseph, S Harrison Smith, S Andrew Sendejo, LB Brandon Watts, C Nick Easton a QB Taylor Heinicke. Vikings se tak museli obejít bez tří velkých defenzivních opor a na post safety se nuceně přesunul Terence Newman. Na jeho místě nastoupil od začátku Trae Waynes. Vedle Newmana pak nastoupil Anthony Harris, který byl celou sezonu v practice squadu.

V první čtvrtině se vedení přelévalo ze strany na stranu. Nejprve se ujali vedení Cardinals po proměněném 28-yardovém field goalu Chandlera Catanzara. Vikings odpověděli o pár minut později 9-yardovým běhovým touchdownem Adriana Petersona a vedli. Avšak ne na dlouho, protože vedení si záhy vzali zpět Cardinals poté, co si John Brown připsal 65-yardový touchdown. Ve druhé čtvrtině vyrovnali Vikings na 10:10, když Blair Walsh úspěšně proměnil 44-yardový field goal. Ještě ve druhém poločase si Cardinals připsali další dlouhý touchdown. Tentokrát měřil 42 yardů a postaral se o něj Michael Floyd ve spolupráci s Carsonem Palmerem. Do kabin se tak šlo za stavu 17:10 pro domácí.

Ve druhém poločase odskočili Cardinals na rozdíl 10 bodů po 23-yardovém field goalu. Blair Walsh poté proměnil 54-yardový field goal a po puntu Cardinals předvedli Vikings 88 yardů dlouhý drive zakončený 7-yardovým pasem do endzone na Mika Wallace. Vyrovnáno 20:20. Zhruba minutu a půl před proměnil kicker domácích 47-yardový field goal a Cardinals opět vedli. Vikings se dostali až do pozice, odkud se dal kopat 48-yardový field goal a zápas mohl jít do prodloužení, avšak Vikings se rozhodli pro poslední pasovou hru. Dwight Freeney ovšem vyrazil Teddymu Bridgewaterovi balon z ruky a bylo po zápase.

Potěšili

Teddy Bridgewater

Ano, na konci zápasu se při poslední ofenzivní hře dopustil fumblu, který definitivně rozhodl o výhře Cardinals. Nicméně jinak předvedl i vzhledem k tomu, že hrál proti vynikající obraně Cardinals, pravděpodobně nejlepší výkon kariéry. Dobře četl hru, vypadal jistě a rozdal pasy 11 svým spoluhráčům. Od Norva Turnera dostal více prostoru pro pasovou hru a zkompletoval 25 pasů ze 36 pokusů pro 335 yardů (nejvíce v kariéře) a 1 touchdown.

Danielle Hunter

Hunter se mi líbí každým týdnem víc a víc. Popravdě jsem ani nečekal, že by mohl mít už ve své první sezoně v NFL výrazný vliv na hru, ale on je schopen neustále vytvářet tlak na quarterbacka soupeře. Proti Cardinals si navíc ve druhé čtvrtině připsal sack, který dostal Cardinals z dosahu pro pokus o field goal. Velice důležitá hra.

Anthony Harris

Ještě minulý týden byl tento hráč pouze členem practice squadu a ve čtvrtek jej čekal nelehký úkol - zastavit při svém prvním startu v NFL tu vůbec nejlepší ofenzivu v NFL. Ne každá hra se mu povedla, například při touchdownu Johna Browna jej Fitzgerald svým blokem naprosto zničil, ale jinak si vedl velice slušně. Hrál agresivně jak proti běhu, tak proti pasové hře. Zdálo se, že se nebojí toho, že udělá chybu, a jeho výkon je velkým příslibem pro Vikings na postu safety vedle Harrisona Smithe.

Nepotěšili

Trae Waynes

Waynes si připsal první start od začátku zápasu v NFL a nepředvedl výkon hodný výběru v prvním kole draftu. Po touchdownu Michaela Floyda, při kterém naprosto nezvládl svoji coverage, si dokonce poseděl jeden drive na lavičce. Na hřišti působí velice nejistě a musí se ještě hodně zlepšit, aby mohl být starter v NFL.

Matt Kalil

Neodehrál úplně marné utkání, ale při poslední hře naprosto vybouchnul a nedokázal uhlídat Dwighta Freeneyho, který ho oklamal jediným pohybem, který má ve svém arzenálu, a to sice otočkou. Kalil tak má velký podíl na zpackané poslední hře. Kalil se oproti loňské sezoně hodně zlepšil, ale do výkonů, které předváděl v jeho nováčkovské sezoně, má pořád hodně daleko.

Stefon Diggs

Po prvních čtyřech zápasech, ve kterých zaznamenal 419 yardů, se přes 50 yardů za zápas dostal pouze jedinkrát v šesti dalších zápasech a zachytil v nich pouze 19 pasů ze 32, které letěly jeho směrem. Ve čtvrtečním zápase zachytil jen dva pasy pro 12 yardů. Stal se z něj v podstatě wide receiver číslo jedna a střeží jej už v jeho nováčkovské sezoně nejlepší cornerbackové soupeřů, takže to má složité. Nicméně bude třeba navázat na úspěšnou spolupráci Bridgewaterem, pokud mají Vikings v dalších zápasech a zejména případném play off uspět vzduchem.

Povedlo se

Ofenziva konečně šlapala a Vikings se posouvali po hřišti spolehlivě vpřed. Velký podíl na tom má ofenzivní herní plán Norva Turnera, který snad konečně pochopil, že musí hrát to, co vyhovuje jeho hráčům, a ne to, na co je zvyklý z minulosti. Teddy Bridgewater dostal více prostoru bez dropbacků o sedmi krocích, což je za současnou ofenzivní linií sebevražda, a ono to fungovalo. Snad si to Turner uvědomí a bude v podobném duchu pokračovat.

Podíl na úspěchu ofenzivy měli rovněž všichni tři tight endi. Kyle Rudolph nepředvedl hvězdný výkon, ale pokaždé byl na místě, když ho Teddy potřeboval, a chytil všech šest pasů, které letěly jeho směrem, pro 67 yardů. MyCole Pruitt si připsal dva catche, přičemž jeden byl důležitý pro 32 yardů, a Rhett Ellison zachytil jeden pas pro 41 yardů. Dobrá práce.

Tým Vikings zase po delší době předvedl disciplinovaný výkon, když porušil pravidla pouze třikrát a ztratil v důsledku toho jen 25 yardů.

Nepovedlo se

O poslední ofenzivní hře Vikings se bude asi dlouho debatovat. Vikings se 13 vteřin před koncem nacházeli bez timeoutů v místech, odkud se mohl Blair Walsh pokusit proměnit 48-yardový field goal, kterým by poslal zápas do prodloužení. Vikings se ale i přesto, že Blair Walsh v zápase proměnil dva field goaly z podobné vzdálenosti, rozhodli zmenšit vzdálenost k endzoně soupeře pasovou hrou. Matt Kalil však absolutně nezvládl blok na Dwighta Freeneyho, Teddy Bridgewater podržel balon příliš dlouho a strip-sack ukončil zápas. Pokud nebylo nešťastné zvolit pasovou hru, tak bylo určitě nešťastné její provedení.

Nelze vyhrát proti týmu jako jsou Cardinals, když prohrajete 3:0 na turnovery. Vikings by navíc výhodné pozice na hřišti před všemi turnovery pravděpodobně využili ke skórování bodů. Fumblu se dopustili Jarius Wright, Adrian Peterson (opět!) a Teddy Bridgewater, jak již bylo uvedeno výše.

Vikings měli také příležitosti, aby sami zaznamenali turnovery. Zejména dropnutá jasná interception, která by skončila jistojistě touchdownem, v podání Xaviera Rhodese byla víc než nešťastná. Ano, měl poraněnou ruku, ale takové příležitosti prostě musí cornerback využít. Asi není divu, že Rhodes má dosud na kontě jen jednu jedinou interception za celou kariéru. Balony prostě chytat neumí.

Mr.Pumpkin

Diskusní téma: Week 14: Vikings drželi s Cardinals krok po celý zápas, nakonec však prohráli