Week 14: Po nepovedeném výkonu v Carolině Vikings po osmi výhrách padli

13.12.2017 - Série osmi výher v řadě je u konce. Vikings předvedli v Carolině pro ně zejména v letošní sezoně necharakteristický výkon a odvezli si prohru 31:24. Od samého začátku bylo znát, že něco není tak, jak by mělo být. Vikings kupili chyby a nic se nedařilo. Panthers byli rozhodně k poražení, ale turnovery, chyby v defenzivě, dropy receiverů, penalty, zranění, minutý field goal a nevyužité příležitosti z těsné blízkosti endzone nedovolily, aby mohli Vikings slavit devátou výhru v řadě. Sešlo se toho až příliš.

Prohra i přes nepřesvědčivý výkon není důvodem k panice. Vikings mají bilanci 10-3 a v konferenci jim patří druhé místo za Eagles, kteří přišli o svého starting quarterbacka Carsona Wentze. Je však důvodem k zamyšlení nad některými nedostatky hry, které je potřeba do příštího týdne eliminovat.

Nepovedený začátek utkání naznačil průběh celého zápasu. Case Keenum zakončil první drive interception do rukou Daryla Worleyho a Panthers následně předvedli hned ve svojí třetí hře zápasu 69-yardový běh do endzone v podání Jonathana Stewarta, 0:7. Vikings dokázali rychle odpovědět. Poté, co se dostali na 28-yardovou linii soupeře, našel Keenum v endzone přesným pasem Kyla Rudolpha a bylo vyrovnáno. Nicméně Panthers se poté dostali i díky dvěma facemask penaltám hráčů Vikings až na 1-yardovou linii Vikings a Stewart se probil podruhé do endzone, 7:14. Pět minut před koncem druhé čtvrtiny snížili Vikings na rozdíl čtyř bodů po úspěšně proměněném 30-yardovém field goalu. V samotném závěru prvního poločasu už už Vikings sahali pp touchdownu, ale rozhodčí nakonec své rozhodnutí změnili, a tak se Vikings museli spokojit se třemi body za proměněný 22-yardový field goal, 13:14.

Obrana Vikings nevstoupila ani do druhého zápasu nejlépe a nechala přejít Panthers až na vlastní 18-yardovou linii a Cam Newton našel před endzone nikým nehlídaného Devina Funchesse, 13:21. Hned při první hře ofenzivy Vikings vyrazil Mario Addison balón z ruky Keenumovi těsně před tím, než hodil pas, a to znamenalo jediné - fumble. Balón získali Panthers a svůj další dříve rozehrávali z 31-yardové linie Vikings. Panthers přetavili tento turnover ve tři body díky 41-yardovému field goalu. Na začátku čtvrté čtvrtiny Kai Forbath absolutně nezvládnul 54-yardový pokus o field goal a skóre se neměnilo. Diggs pak v dalším drivu, když už byli Vikings na 25-yardové linii Panthers, nezvládl zachycení jednoduchého (byť lehce přehozeného) pasu, balón se mu odrazil od helmy a skončil v rukou Jamese Bradberryho. Vikings se ještě ale dostali do hry. Thielen skóroval 52-yardový touchdown po krátkém pasu z ruky Case Keenuma a následně Vikings získali dva body po pasu téhož hráče, tentokrát do rukou Blakea Bella, 21:24. Vzápětí hodil Cam Newton interception a Andrew Sendejo doběhl s balonem až na 6-yardovou linii Panthers. Vikings bohužel vytěžili jen tři body za 27-yardový field goal, 24:24. Po několika hrách si vzal balon do rukou Cam Newton a po 62-yardovém běhu se dostal až na 8-yardovou linii. O několik okamžiků později se ze svého třetího běhového touchdownu radoval se svými spoluhráči Jonathan Stewart, 24:31. Vikings už nedokázali reagovat.

Adam Thielen

Ano, dopustil se hned dvou dropů a ten touchdown by se v závěru poločasu nesmírně hodil. Na druhou stranu to byl on, kdo ve čtvrté čtvrtině individuální hrou vrátil Vikings do hry. Není to tak dávno, kdy bylo svátkem, když někdo v dresu Vikings zachytil přes 100 yardů. A Thielenovi se to v neděli podařilo (105 yardů) a navíc přidal touchdown.

Linval Joseph

Běhová hra sice nefungovala, ale nebyla to určitě chyba hlavního run stoppera týmu. Ten podal, jak je u něj zvykem, spolehlivý výkon, který ověnčil 10 tackly a 1 sackem.

Stefon Diggs

Možná je to přísné, když zachytil 6 pasů pro 64 yardů, ale nemůžu si pomoct. Jednak se také nevyhnul dropu, který vyústil v druhou interception, ale celkově působí na hřišti nepřesvědčivě. Několikrát v zápase (a nebylo to letos poprvé) jsem měl pocit, že se bojí jít do fyzického souboje se soupeři a po zachycení balonu jde rovnou k zemi nebo vyběhne do autu dřív, než by mohl zabojovat o nějaký yard navíc. Po famózním úvodu do sezony přišel po zranění trochu útlum. Snad si to nejlepší schovává na play-off.

Ofenzivní linie

Sužovaná zraněními podala jako celek katastrofický výkon a nechala vzpomenout na loňskou sezonu. Case Keenum byl 6krát sackován a byl pod neustálým tlakem. Běhová hra pak nefungovala hlavně právě kvůli mizerné hře ofenzivní linie. Hned 4 pozice z 5 byly v rámci ofenzivní linie obsazeny jinými hráči než v předchozích zápasech. Hráči se musí uzdravit, jinak budou mít Vikings obrovský problém.

Eric Kendricks

Nezažívá úplně povedenou sezonu, kdy míjí na něj neobvykle mnoho tacklů a v neděli se zdálo, že měl určitý podíl, ne-li zásadní podíl, na dvou běhových touchdownech Panthers.

Zdálo se, že ve čtvrté čtvrtině už nebude o co hrát, ale Vikings dokázali díky Adamu Thielenovi a interception Andrew Sendeja skóre vyrovnat. To sice nakonec nevedlo k výhře, ale v minulých sezonách by se tým složil a už by nekladl odpor. Tento letošní tým ukázal vnitřní sílu vzepřít se, i když se nedaří.

Marcus Sherels potvrzuje, že patří ke špičce na postu punt returnera. Pravidelně získával yardy po zachycení. Zejména jeho 27-yardový punt return byl povedený a zajistil mimořádně výhodnou pozici na hřišti pro ofenzivu svého týmu.

V zápase se zranil Riley Reiff. Pokud by mělo být jeho zranění vážné, tak je to mnohem větší průšvih než prohra s Panthers. Je nejlepším linemanem Vikings a viděli jsme, jak bez něj (i dalších) v neděli hrála. Snad si týden nebo dva odpočine a bude připraven. Hlavně na play-off.

Věřil bych tomu, že se Vikings v zápase nemusí povést kde co, ale že bude běhová obrana tak zoufalá, tomu bych věřil jen těžko. Bohužel to tak bylo. Jen považte. Panthers si připsali po zemi 216 yardů z 36 běhů (6 yardů na běh) a tři touchdowny k tomu. Dva běhy navíc měřily 60 a více yardů a byly rozhodujícími hrami zápasu. Snad jen anomálie.

Case Keenum byl pod neustálým tlakem za ofenzivní linií plné náhradníků a navíc se ani nemohl spolehnout na svoje receivery. Ti si v zápase připsali hned 5 dropů. Tolika dropů se dle amerických komentátorů dopustili v celém dosavadním průběhu sezony. Taky doufám v anomálii.