Week 14: Ofenziva v Seattlu našla nové dno a potopila celý tým

12.12.2018 – Další důležitý zápas Vikings v hlavním vysílacím čase na půdě soupeře s pozitivní bilancí a další prohra. Vikings to letos proti silnějším týmům nejde. Ofenziva byla opět zcela bezzubá a potopila celý tým. Vikings podlehli Seahawks na CenturyLink Field 21:7 a stále letos čekají na výhru nad týmem s pozitivní bilancí.

Jen díky příznivému vývoji v konferenci NFC drží Vikings s bilancí 6-6-1 stále šesté, tedy poslední postupové, místo v rámci konference. A dokonce by měli mít stále 58% šanci na postup do play-off. To je vzhledem k jejich bilanci a výkonům poměrně překvapivé. Stále mají osud ve svých rukách. Pokud vyhrají všechny tři zápasy, nikdo jim play-off nevezme. Budou toho však schopni? Chtělo by se říct, že to není příliš pravděpodobné, ale NFL je nepředvídatelná.

Neaktivními pro zápas byli QB Kyle Sloter, RB Mike Boone, WR Chad Beebe, TE David Morgan, DE Tashawn Bower, DL Jalyn Holmes a CB Trae Waynes.

V první čtvrtině hrály obě defenzivy důsledně, a tak se na první body čekalo až do úvodu druhé čtvrtiny, kdy proměnil 37-yardový field goal kicker Seahawks Sebastian Janikowski a domácí se ujali vedení 3:0. V samotném závěru prvního poločasu rozehrávali Seahawks na 1-yardové linii od endzone Vikings, Russell Wilson se ocitl pod tlakem a zahodil balon přímo do náruče Erica Kendrickse. Tím v podstatě skončil první poločas.

V úvodu čtvrté čtvrtiny proměnil Sebastian Janikowski i druhý pokus o field goal, tentokrát ze vzdálenosti 35 yardů a Seahawks se ujali vedení 6:0. Vikings se dostali až 2-yardovou linii, avšak do endzone se nedostali ani při čtvrtém downu,  a tak si body nepřipsali. O několik minut později kopali Vikings field goal ze vzdálenosti 47 yardů. Ten byl však zblokován. Rozhodčí sice hodili flag, protože se Bobby Wagner, který kop zblokoval. opřel při výskoku o dva svoje spoluhráče, což pravidla zakazují, avšak vzápětí vzali nepochopitelně flag zpět. Následně se Seahawks dostali zejména díky dlouhému běhu Russella Wilsona až na 2-yardovou linii Vikings, odkud se do endzone probil Chris Carson. Seahawks navíc zahráli úspěšnou two-point conversion na Tylera Locketta, 0:14. Jen o chvíli později držel Kirk Cousins balon příliš dlouho a Jacob Martin mu jej vyrazil z ruky, Justin Coleman jej sebral ze země a doběhl s ním až do endzone, 0:21. Minutu před koncem už Vikings jen snížili po 6-yardovém pasu na Dalvina Cooka, 7:21. Následný onside kick nebyl úspěšný a to bylo v zápase kromě zaklekávání Seahawks vše.

Anthony Barr

Odehrál povedený zápas. Připsal si při důležitém třetím downu a 5 tacklů, z toho 4 stopky. Výkon, který by si prodloužení smlouvy rozhodně zasloužil.

Holton Hill

Je nedraftovaným nováčkem, kterého zranění jeho kolegů donutila startovat. A nevede si vůbec zle. Pro mě osobně zatím velmi milé překvapení sezony.

Danielle Hunter

Myslím, že odehrál velice slušné utkání. Vytvořil tlak na Russela Wilsona předtím, než hodil interception, kterou zachytil Eric Kendricks, a navíc si připsal i jeden sack. Přestože od PPF dostal nízkou známkou, podle mě rozhodně nezklamal.

John DeFilippo

Ofenziva bez nápadu, bez identity, bez plánu, bez špetky překvapení a bez koulí. Osobně jsem si od DeFilippa hodně sliboval. Je pro mě ale velkým zklamáním. Playcalling v jeho podání působí, jakoby hry hlásil úplně náhodně. A den po zápase se stalo, co se stát asi mělo. Vikings DeFilippa propustili. S tímto rozhodnutím souhlasím. Pod DeFilippem ofenziva absolutně nefungovala a Kevin Stefanski, který DeFilippa dočasně nahradí byl adeptem na post ofenzivního koordinátora již tuto offseason. Je rozumné dát mu prostor teď na poslední tři utkání sezony (plus možná play-off),  než s ním případně ztratit příští sezonu, pokud se neosvědčí.

Kirk Cousins

Prožil otřesný zápas. Neviděl volné receivery, zmatkoval a vypadal, že si vůbec nevěří. V první půli získal jen 27 yardů. Ve druhé statistiky vylepšoval až ve chvíli, kdy už o nic nešlo. Celkem zkompletoval 20 pasů ze 33 pokusů pro 208 yardů a 1 touchdown. Nadto zaznamenal fumble, který byl vrácen do touchdownu. Takhle nejlépe placený volný hráč v historii NFL nehraje.

Mike Zimmer

Vikings pod ním nezvládají důležité zápasy. V Seattlu si připsali další výbuch v jednom z klíčových zápasů sezony. A opět se zdálo, že byli Vikings tzv. „outcoached“. Zimmera navíc podezírám, že má prsty v náhlém úpadku ofenzivy. I po zápasech, ve kterých se vyhrálo, na tiskových konferencích kritizoval ofenzivu. Nelíbilo se mu, že Vikings ztrácí míče (chápu) a navíc je jeho přístup k ofenzivě mimořádně konzervativní a stále jej prosazuje.  John DeFilippo se mu snaží zavděčit, ale zoufale mu to nejde, a Kirk Cousins se najednou bojí cokoliv udělat, přestože v úvodu sezony házel balony kolem a nekoukal do leva či do prava. Sice občas udělal chybu, ale alespoň se útok posouval vpřed. Něco je špatně a Zimmer je jako hlavní kouč tím, kdo nese hlavní díly viny.

Defenziva měla sice problémy s běhovou hrou Seahawks, ale přes nemohoucnost útoku držela Vikings ve hře, kdy až do čtvrté čtvrtiny držela soupeře na uzdě a na dostřel. To se dařilo zejména díky naprosté eliminaci pasové hry. Russell Wilson si připsal pouhých 72 yardů vzduchem. Nestačilo to.

Impotence ofenzivy dosáhla svého vrcholu. Naprosto neomluvitelný výkon. Kirk Cousins naházel v prvním poločase směšných 27 yardů a Vikings se dostali na polovinu Seahawks až ve třetí čtvrtině, a to ještě díky penaltě Seahawks při třetím downu. Ofenziva s Christianem Ponderem za centrem a Billem Musgravem jako ofenzivním koordinátorem byla zábavnější. A to bych nevěřil, že někdy řeknu.

Obrana si nevěděla rady s běhovou hrou Seahawks. Ti získali po zemi úctyhodných 214 yardů. To je víc než moc.

Rozhodčí při 47-yardovém pokusu o field goal, který zblokoval Bobby Wagner, hodili flag za porušení pravidel, kterého se dopustil právě Wagner. Nicméně posléze flag odvolali. Wagner se zjevně opřel při výskoku o své spoluhráče, což pravidla zakazují. Jednoznačná penalta. Přesto se rozhodčí rozhodli původní call změnit. Ještě bych pochopil, kdyby tento faul přehlédli a flag nehodili. To, že jej však hodili a následně své rozhodnutí změnili, považuji za nepochopitelnou hrubku sudích. Pokud by jejich původní zůstalo v platnosti, Seahawks by vyfasovali 15-yardovou penalizaci a Vikings by získali necelých šest minut před koncem utkání za stavu 0:6 novou sadu downů na 14-yardové linii Seahawks. To mohlo nepříznivý kurz zápasu změnit. Druhým dechem je však třeba dodat, že za prohru rozhodčí nemohou. Vikings si za ni můžou sami. Vyhrát si zkrátka nezasloužili.

Diskusní téma: Week 14: Ofenziva v Seattlu našla nové dno a potopila celý tým