Week 13: Vikings v Atlantě vymazali ze hřiště útok Falcons

7.12.2017 - V neděli večer se Vikings utkali na zbrusu novém Mercedes-Benz Stadium (mimochodem uvnitř nápadně připomínajícím U.S. Bank Stadium) s jedním z týmů ze špičky konference NFC - Atlantou Falcons. Oba týmy se utkaly v dobré formě prezentované v předchozích utkáních a zápas měl i přes nízký počet skórovaných bodů vysoký standard a hodně připomínal zápasy hrané v play-off.

Vikings dokázali naprosto zastavit ofenzivní mašinu Falcons a zápas ovládli. Momentálně mají bilanci 10-2 a díky prohře Eagles se vyhřívají na samotné špici konference NFC.

Neaktivními pro zápas byli QB Kyle Sloter, WR Stacy Coley, RB Mack Brown, OT Mike Remmers, OL Aviante Collins, DT Jaleel Johnson a DE Tashawn Bower.

Jak již bylo naznačeno v úvodu tohoto článku, v zápase mnoho bodů nepadlo. Falcons skórovali třikrát a Vikings dvakrát. Do vedení se dostali Falcons v první čtvrtině zápasu, když Matt Bryant proměnil 38-yardový pokus o field goal. Ve druhé čtvrtině se vedení přelilo na stranu hostujících Vikings, když ze 2-yardové linie našel Case Keenum přesným pasem Jerricka McKinnona a ten mohl slavit touchdown. Před koncem poločasu snížil opět Matt Bryant, tentokrát díky 36-yardovému field goalu. Do kabin si Vikings odnesli vedení 7:6.

Ve třetí čtvrtině strhli Falcons vedení na svoji stranu, když Matt Bryant proměnil 47-yardový field goal, 7:9. Ve čtvrté čtvrtině skórovali Vikings druhý touchdown po 6-yardovém pasu na Kyla Rudolpha. Falcons se rozhodli 5 minut před koncem zápasu field goal, ale nebylo to dobré rozhodnutí. Bryant svůj pokus minul a Vikings už balon Atlantě zpátky nevrátili. Výsledkem byla cenná výhra 14:9 ze hřiště úřadujícího šampióna konference NFC.

Case Keenum

Nepředvedl nikterak oslnivý výkon, nicméně byl jedním z hlavních důvodů výhry. V prvním poločase se místy trochu trápil a některé pasy se úplně nepovedly. Nicméně zkompletoval posledních 15 pasů v zápase (v druhé půli všechny) a výsledkem bylo 25 zkompletovaných pasů z 30 pro 227 yardů a 2 touchdowny. Quarterback rating se zastavil na čísle 120,7.

Harrison Smith

Celá obrana zahrála skvěle, ale vyzdvihnu Harrisona Smithe. Byl opět vynikající. Dařilo se mu proti běhové hře, kdy z boxu zničil několik her Falcons. Připsal si sice jen 4 tackly, ale celkově podal fantastický výkon. Matt Ryan si nedovolil jeho směrem vyslat ani jeden pas. Dokonce několikrát kvůli Smithovi opustil svůj původní read.

Latavius Murray

Před zápasem jsem odhadoval, že úspěšnější zápas bude tentokrát mít McKinnon. To jsem se ale mýlil. Latavius Murray je zápas od zápasu sebevědomější a běhová hra šlape především díky němu. Zaznamenal 16 běhů pro 76 yardů a ještě přidal 3 zachycené pasy pro 21 yardů.

Po tak týmovém výkonu, kterým Vikings vyslali jasný vzkaz, že se s nimi už zkrátka musí počítat, nemohu jinak než nikoho nevybrat.

Obraně se povedlo snad úplně všechno. Uznejte. Falcons měli před zápasem nejlepší útok při třetích downech (48%), Vikings jim však povolili jen jeden zkonvertovaný třetí down z deseti. Matt Ryan měl nejnižší počet naházených yardů za celou sezonu, nižší počet yardů (a to jen o jeden jediný) naházel naposledy v desátém týdnu sezony 2013. Celkem ve 30 předcházejících zápasech v řadě hodil Matt Ryan alespoň jeden touchdown. Tato série však proti Vikings skončila a Falcons zaznamenali celkem jen 275 yardů. Ano, defenziva nepředvedla žádnou hru, která by se vešla do highlightů týdne, ale nesmírně poctivým a disciplinovaným výkonem dokázali naprosto vymazat jednu z nejlepších ofenziv na jejím vlastním hřišti. Znamenitý výkon.

Moc se mi líbil závěr zápasu, kdy Vikings dostali balon pět minut před koncem a systematickým získáváním prvních downů už nedovolili Falcons, aby se mohli v ofenzivě o něco pokusit.

Už to bylo zmiňováno, ale je třeba ocenit komplexní, týmový a disciplinovaný výkon všech hráčů. Ti plnili svoje úkoly na hřišti ve prospěch týmu, aniž by se snažili hrát na hrdiny. Nutno pochválit i trenéry, kteří přišli s úspěšným game planem. A i když si se třeba ofenzivě první půli moc nedařilo, dokázali se přizpůsobit. A to všechno na hřišti úřadujícího vládce konference NFC.

Těžko něco najít. Pokud bych ale měl být hnidopich, tak se mi nelíbil závěr prvního poločasu v podání ofenzivy Vikings, která se kombinací špatně načasovaných výběrů time outů a výběrem nevhodných her připravila o možnost skórování.