Week 13: Ani tentokrát nebyli Vikings v Seattlu úspěšní

4.12.2019 - V noci z pondělí na úterý se Vikings utkali se Seahawks v Seattlu, kde už nevyhráli od roku 2006. Přestože podali v mnoha ohledech slušný výkon, individuální chyby a nepřesvědčivá obrana veškeré snahy srážely a Vikings nedokázali v tomto městě vyhrát ani tentokrát. Nakonec podlehli 30:37 a jejich bilance je v tuto chvíli 8-4 a už nemají svůj osud v rámci divize NFC North ve vlastních rukou. Pokud budou chtít vyhrát divizi, musí spoléhat na zaváhání Packers.

Před zápasem se hodně namluvilo o tom (i já jsem to v preview zmiňoval), že je to zápas pro Kirk Cousinse, aby ukázal, že umí vyhrát i ve velkých zápasech. I když se mu to nepovedlo, tak v tomto případě jej nebudu nijak kritizovat. Ano, nedotáhl tým k výhře, ale vzhledem k okolnostem podal obstojný výkon. Spoluhráči mu navíc 4 dropy taky úplně nepomohli. Ne, Kirk Cousins nebyl ani zdaleka největším problémem Vikings.

Neaktivními pro zápas byli WR Adam Thielen, OT Aviante Collins, OT Oli Udoh, OG Dru Samia, DR Hercules Mata’afa, DT Jalyn Holmes a LB Cameron Smith.

Vedení se po sedmi odehraných minutách ujali Vikings, když si pro touchdown doběhl 2-yardovým během Dalvin Cook, 7:0. Seahawks vyrovnali v navazujícím drivu pár vteřin před koncem první čtvrtiny po 1-yardovém běhu Chrise Carsona, 7:7. Pět minut před koncem prvního poločasu zblokoval Armon Watts pas Russella Wilsona a ten ve snaze sklepnout balon na zem nebo jej dostat ke svému spoluhráči do míče plácnul rukou, nicméně k Wilsonově nelibosti přistál v rukou Anthony Harrise, který doběh 20 yardů až do endzone Seahawks, 14:7. Minutu před koncem prvního poločasu snížil stav utkání Jason Myers proměněním 29-yardového field goalu, 14:10. S uplynutím času vyměřeného pro první poločas proměnil Dan Bailey 47-yardový field goal a stanovil tak skóre po prvním poločase na 17:10.

Po šesti minutách druhého poločasu bylo srovnáno poté, co si Rashaad Penny proklestil cestu do endzone z 1-yardové linie Vikings, 17:17. Hned v následující první ofenzivní hře Vikings vyrazil Rasheem Green Dalvinu Cookovi balon z ruky a Bradley McDougald se ho zmocnil na 25-yardové linii Vikings. Seahawks využili turnoveru k zisku tří bodů za 29-yardový field goal, 17:20. Těsně před koncem třetí čtvrtiny skórovali Seahawks 60-yardový pasový touchdown na Davida Moorea a odskočili Vikings na rozdíl 10 bodů, 17:27. V první hře posledního dějství hodil Kirk Cousins pas na Stefona Diggse, který neudržel balon v souboji s Tre Flowersem a ten si připsal interception. Seahawks začínali svůj navazující drive na 25-yardové linii Vikings, který zakončili 13-yardovým touchdownovým screen pasem na Rashaada Pennyho, 17:34. O několik okamžiků později zachytil Laquon Treadwell 58-yardový pas a mohl se v endzone radovat z prvního touchdownu v sezoně, 24:34. Seahawks se následně po třech snapech stavili do punt formace a zahráli úspěšný fake punt a udrželi ofenzivu na hřišti. Nicméně poté DK Metcalf zachytil balon, který mu z ruky vyrazil Xavier Rhodes a Vikings se zásluhou Mackensie Alexandera zmocnili míče na vlastní 28-linii. Vikings tento drive přetavili v touchdown díky 3-yardovému pasu Kirka Cousinse na Kyla Rudolpha. Dan Bailey však neproměnil extra point, 30:34. Dvacet jedna vteřin před koncem proměnil Jason Myers 36-yardový field goal, 30:37. Při následném kick-off returnu ztratil C.J. Ham balon a tím pohřbil i poslední naděje Vikings na obrat v zápase.

Kyle Rudolph

Odehrál povedený zápas. Zachytil čtyři pasy z pěti, které letěly jeho směrem, pro 50 yardů a 1 touchdown, který vrátil Vikings do zápasu.

Eric Kendricks

Snad jediný hráč defenzivy, který by snesl i přísné měřítko. V zápase si připsal 8 tacklů z toho 2 stopky. Jeho směrem letěly 4 pasy, zkompletován byl jen jeden z nich pro pouhých 8 yardů. Zdálo se, že je stále okolo balonu a uprostřed dění.

Laquon Treadwell

Kdo by si na začátku sezony pomyslel, že Laquon Treadwell zachytí ve 13. týdnu sezony v Seattlu 58-yardový touchdownový pas? Nejspíš nikdo, když ho Vikings před sezonou propustili. Nicméně povedlo se mu to.  Před tímhle jeho počinem se zdálo, že je po všem, ale Treadwell dal Vikings naději.

Xavier Rhodes

Absolutní propadák. Opět. Jeho směrem letělo 6 pasů, z nich byly všechny zkompletovány pro celkem 120 yardů a 1 touchdown. Russell Wilson měl, pokud mířil na Rhodese perfektní quarterback rating, tj. 158,3. Navrch si připsal naprosto zbytečnou penaltu za dohrání souboje mimo hřiště. Jeden vynucený fumble na mizernosti jeho pondělního představení nic nezmění. Nejenže Rhodes není tím hráčem, kterým byl před dvěma lety, ale momentálně se jedná o jednu z největších slabin a přítěží týmu, která letos, troufnu si tvrdit, stála Vikings už víc než jednu prohru. Upřímně bych si přál, aby dostal přednost někdo jiný. Mike Hughes, Holton Hill, kdokoli. Rhodes už by se měl využívat jen na pár snapů v zápase. Po sezoně se s ním Vikings prostě musí rozloučit. Nedává jim jinou možnost.

Stefon Diggs

Letos nepodává úplně konzistentní výkony. V některých zápasech zazářil, v jiných byl nenápadný. Co je ale pro mě alarmující, je počet dropů a fumblů, kterých se v letošní sezoně dopustil. Dříve byl receiverem s naprosto spolehlivýma rukama. Letos se to rozhodně říct nedá. Připsal si další dva dropy a za interception soupeře může rozhodně víc než Kirk Cousins. Včera nebyl tahounem, jakým by měl být.

Dan Bailey

Minul extra point, a to je něco, co se prostě nesmí stávat. Vikings nabírali vítr do plachet vstříc dalšímu comebacku, avšak minutý extra point, díky němuž zůstal rozdíl ve skóre čtyřbodový místo tříbodového, tento vítr utišil.

Vikings vstoupili do zápasu na rozdíl od předchozího střetnutí  Broncos velmi dobře. Zastavili úvodní drive Seahawks a sami následně skórovali na konci svého prvního drivu utkání touchdown. Do druhého poločasu pak vstupovali s vedením o sedm bodů. Naprosto se jim nepovedla třetí čtvrtina, kdy v jeden okamžik prohrávali už o 17 bodů. Je ale potřeba ocenit, že se nenechali se zlomit a dokázali se ještě vrátit do hry. To ukazuje určitou vnitřní sílu, která v týmu dříme. Bohužel se to nepodařilo dotáhnout.

comeback

Defenziva vyválčila dva důležité turnovery. Anthony Harris si připsal pick-six a Xavier Rhodes vynutil fumble, který získal Mackensie Alexander. V ideálním světě by to byly hry, které by zvrátily průběh zápasu ve prospěch Vikings. Bohužel to bylo to jediné pozitivum na hře defenzivy Vikings.

Jinak byla totiž obrana otřesná. Tak moc se snažili zastavit pasovou hru Russella Wilsona (jeden safety hrál pořád hodně hluboko), což je chvályhodné, ale v důsledku toho se nechali ničit po zemi. Seahawks získali 218 běhových yardů. To je druhý nejvyšší povolený počet běhových yardů za šest let pod Mikem Zimmerem. Vikings nebyli schopni zastavit drivy Seahawks, kteří  byli v zápase na balonu bez pár vteřin 40 minut. To je vzhledem k tomu, že měl Mike Zimmer na přípravu defenzivního plánu dva týdny, mizerný výsledek. Budeme se muset smířit s tím, že zkrátka Vikings už nedisponují elitní obranou, ale obranou přinejlepším průměrnou. Tohle už se zázračně do konce sezony nezmění. A to je vzhledem k případným bojům v play-off hodně špatná zpráva.

Když se v Seattlu dopustíte tří turnoverů, nemůžete moc pomýšlet na úspěch. Dalvin Cook ztratil balon poměrně snadno a CJ Ham v závěru pohřbil naděje týmu na zázračné vyrovnání skóre. Interception byla trochu nešťastná, ale Stefon Diggs si měl počínat zkrátka lépe. Turnovery srážely jinak slušný výkon ofenzivy.

Asi všem nám hodně zatrnulo, když zůstal po vlastním fumblu Dalvin Cook ležet na zemi a vůbec to nevypadalo dobře. Ze zápasu odstoupil a už se do něj nevrátil. Nakonec se ale zdá, že zranění nebude nijak zásadně vážné. Proti Lions bych jej ale klidně nechal odpočinout.

Diskusní téma: Week 13: Ani tentokrát nebyli Vikings v Seattlu úspěšní