Week 12: Vikings zvládli na Den díkůvzdání bitvu o NFC North

24.11.2017 - Vikings se včera utkali na Den díkůvzdání ve veledůležité bitvě o NFC North. Vikings zvládli zápas úspěšně a mají nyní v čele divize NFC North pět zápasů před koncem základní části sezony náskok tří výher. To by mělo představovat dostatečný náskok. Účast v play-off je už velmi blízko a Vikings se jistě budou snažit zajistit si v jeho prvním kole volno. Nyní je však čekají dva těžké zápasy v Atlantě a v Carolině. Ty napoví hodně o tom, jestli se může Vikings podařit obsadit jedno z prvních dvou míst v konferenci NFC.

Zápas to byl trochu lopotný. Vikings se ujali vedení o tři skórovaní, aby byl ve druhém poločase rozdíl ve skóre méně než jeden touchdown. V závěru však ovšem zabrali a výhru si ohlídali. Nerad se vyjadřuji k výkonům rozhodčích, ale to, co předváděli ve včerejším utkání, si určité vyjádření zaslouží. Rozhodčí nakupili celou řadu chyb, které ovlivňovaly zápas. Za chybu, kterou považuji za nejvíc do očí bijící je nepotrestaná pass interference na Stefona Diggse ve třetí čtvrtině. Těžko se chápe, že nepřiletěla žádná žlutá vlajka.

Neaktivními pro zápas byli QB Kyle Sloter, RB Mack Brown, WR Stacy Coley, OL Aviante Collins, OT Mike Remmers, DE Tashawn Bower a DT Jaleel Johnson.

Vikings nejprve v úvodu zápasu poslali ofenzivu Lions ze hřiště po třech hrách, aby pak předvedli 80-yardový drive zakončený 1-yardovým pasem na Kyla Rudolpha do endzone. Pokus o extra point byl však zablokován, 6:0. Matthew Stafford o několik okamžiků později předával balon Ameeru Abdullahovi, ale předávka se nezdařila, balon se ocitl na zemi a na 40-yardové linii Lions jej získal pro svůj tým Danielle Hunter. Vikings této výhodné pozice využili a Case Keenum skóroval po 9-yardovém běhu druhý touchdown hostů, 13:0. Ve druhé čtvrtině Lions snížili díky 32-yardovému field goalu na rozdíl 10 bodů. Vikings se tři minuty před koncem poločasu dostali do vzdálenosti, odkud se dá kopat field goal. Ovšem stejně jako extra point byl zblokován i Forbathův 53-yardový pokus o field goal. Půl minuty před koncem první poloviny utkání skórovali Vikings třetí touchdown, když našel Case Keenum 22-yardovým pasem do endzone Kyla Rudolpha. Vikings však nezvládli závěr půle a Lions si došli i za přispění několika penalt defenzivních hráčů Vikings pro sedmibodové snížení díky 6-yardovému touchdownovému pasu na Marvina Jonese a do kabin se šlo za stavu 20:10 pro tým z Minnesoty.

Na začátku druhého poločasu stačily Vikings čtyři běhové hry k překonání vzdálenosti 75 yardů, dostali do endzone domácích (po 2-yardovém běhu Lataviuse Murrayho) a navýšili své vedení na 27:10. Lions následně získali po proměněném  32-yardovém pokusu o field goal na 27:13. Další snížení o tři body přišlo minutu před koncem třetího dějství, tentokrát se Matt Prater nemýlil ze vzdálenosti 50 yardů. Na začátku čtvrté čtvrtiny skórovali Lions touchdown po 43-yardovém pasu na Marvina Jonese, a to přesto, že Vikings měli na hřišti 12 hráčů. Rozdíl ve skóre byl rázem jen čtyři body, 27:23. Vedení o sedm bodů zajistil pro Vikings necelé čtyři minuty před koncem zápasu Kai Forbath 36-yardů dlouhým kopem za tři body. Několik her poté zahrávali Lions na vlastní polovině čtvrtý down a Xavier Rhodes si připsal interception. Kai Forbath se poté minutu před koncem zápasu postavil k exekuci 25-yardového field goalu. Ten byl zblokován a vrácen do endzone. Nicméně Darius Slay, který vrátil zblokovaný balon do endzone se dopustil offsidu a díky této penaltě získali Vikings první down. Pak už se jen proklekali k výhře 30:23.

Case Keenum

Před zápasech se v mnoha prognózách hovořilo o tom, že výhodou Lions bude pozice quarterbacka. Matthew Stafford je určitě lepším quarterbackem než Case Keenum, ale v zápase to nebylo znát. Keenum zkompletoval 21 pasů z 30 pro 282 yardů a dva touchdowny. K tomu navíc přidal 20 yardů po zemi a 1 běhový touchdown navrch. Klíčové ale je, že nepřišel v podstatě žádný okamžik, kdy by mi při jeho hře zatrnulo, což se v minulosti dělo pravidelně. Ano, párkrát měl trochu štěstí, ale štěstí přeje připraveným. Moc pěkný výkon.

Kyle Rudolph

V druhé půli se trochu vytratil, ale v první půli se předvedl ve skvělém světle. Zachytil 4 pasy pro 63 yardů a hlavně 2 touchdowny. V endzone je jeho parketa. Je nesmírně dobře, že si začíná Keenumem na hřišti rozumět.

Everson Griffen

Je zpět. První zápas po zranění bylo znát, že ještě není ve své kůži. Ale dnes už si připsal 2 sacky a dostal se v této statistice do vedení NFL. Nešlo ale jen o sacky. Celkově podal v podstatě perfektní výkon. Nejdůležitější pro něj ale včera nepochybně byla skutečnost, že se mu narodil třetí potomek. Gratulujeme.

Jerrick McKinnon

Prostě to nešlo. Zdaleka ne vždy to byla jeho chyba. Nicméně získat pouhých 23 yardů ze 13 běhů je zoufale málo.

Xavier Rhodes

Ano, v závěru zápasu v podstatě zajistil výhru tím, že zachytil interception, ale jinak podal asi nejhorší zápas sezony. Měl velké problémy s Marvinem Jonesem. Po prvním inkasovaném touchdownu, který šel právě přes Rhodese, projevil na sideline určitou nespokojenost i Mike Zimmer.

Vikings zvládli důležitý zápas, asi ten vůbec nejdůležitější v letošní základní části. Nutno říct, že jej ovládli zaslouženě. Ujali se vedení v prvním drivu a už jej nepustili až do konce utkání. Vikings, které z minulých sezon znám, by měli větší problém dojít si pro výhru. Letošní Vikings mají skutečnou sílu.

Adam Thielen překonal magickou hranici 1.000 yardů. Nejenže se mu to podařilo jako druhému hráči v této sezoně, ale hlavně je od roku 2009 (Sidney Rice) prvním wide receiverem, který v dresu Vikings tuto metu v jedné sezoně pokořil. Pohádka o Adamu Thielenovi nebere konce.

Ofenziva opět získala přes 400 ofenzivních yardů. A to už třetí zápas v řadě. To se Vikings povedlo naposledy v sezoně 2010.

Trápení Kaie Forbatha tak trochu pokračuje dál. Jeho první pokus o bod po touchdownu a 53-yardový pokus o field goal byly zblokovány. Vikings tak nechali na hřišti čtyři body. Tentokrát se jej však musím maličko zastat. Vina za neproměnění těchto kopů nepadá jen na jeho hlavu, ale na special týmy obecně. Chabé blokování a problémy s holdem v případě field goalu kopy výrazně ovlivnily. Lions evidentně našli během příprav na zápas slabinu při kopech Vikings a v mnoha hráčích mířili do středu a v podstatě všichni jen zvedali ruce a byli dvakrát úspěšní. To není náhoda a Mike Priefer bude mít do příští neděle na čem pracovat.

Vikings se půl minuty před koncem poločasu ujali vedení o 17 bodů. Nicméně pak stačilo Lions pět her ke skórovaní touchdownu. Velice pomohly penalty Xaviera Rhodese (pass interference - 22-yardů) a Erica Kendrickse (facemask - 15 yardů). To se obraně úplně nepovedlo. Vikings obecně nehráli úplně disciplinovaně. Celkem nasbírali 9 penalt za 74 yardů.

Dvě minuty před koncem třetí čtvrtiny využili Vikings svoji challenge k přezkoumání toho, zda došlo na konci běhu Theo Riddicka k fumblu. A z opakovaného záběru bylo na první pohled zřejmé, že to byl vyhozený timeout. Not even close. Druhý zápas v řadě s naprosto špatně využitou challenge.