Week 11: Vikings zaslouženě porazili Rams

20.11.2017 - Ve včerejším zápase se Vikings utkali s Los Angeles Rams, kteří jsou velmi příjemným překvapením sezony a svými výkony přitáhli zaslouženě velkou pozornost. Od zápasu se očekávala vyrovnaná bitva, a to zejména z pohledu souboje ofenzivy Rams a defenzivy Vikings. První poločas byl opravdu vyrovnaný, ale v druhé půli vzali Vikings otěže zápasu pevně do rukou a zvítězili 24:7. Nebýt toho, že Kai Forbath prožil jeden z nejhorších zápasů v dresu Minnesoty, byl by rozdíl ve skóre výraznější. Vikings vylepšili svoji bilanci na krásných 8-2. Nyní je ale čekají tři těžké venkovní zápasy v Detroitu, v Atlantě a v Carolině.

Neaktivními pro zápas byli QB Kyle Sloter, WR Stacy Coley, RB, Mack Brown, OT Mike Remmers, OT Aviante Collins, DE Brian Robison a S Andrew Sendejo.

Průběh

Rams trvalo v úvodním drivu zápasu jen něco mále přes čtyři minuty dostat se na 6-yardovou linii Vikings, odkud se Todd Gurley probil do endzone a Rams se ujali vedení 7:0. Vikings poté přišpendlili díky sacku Danielle Huntera Rams jen 1 yard od jejich endzone a Marcus Sherels navíc předvedl povedený punt return. Vikings výhodné pozice využili a Latavius Murray slavil po 8-yardovém běhu touchdown, 7:7. Domácí se probojovali až na 30-yardovou linii Rams, ale Kai Forbath minul svůj 48-yardový field goal. Rams následně suverénně kráčeli hřištěm, ale na 1-yardové linii zaúřadoval Anthony Harris, který těsně před endzone vyrazil Cooperu Kuppovi balon z ruky a sám jej pro Vikings získal. Do konce prvního poločasu na světelné tabuli další body nepřibyly.

Vikings se mohli ujmout vedení šest minut před koncem třetí čtvrtiny, avšak Kai Forbath minul i svůj druhý pokus o field goal, tentokrát ze vzdálenosti 39 yardů. Ofenziva se však nenechala zlomit a hned v dalším drivu už ve čtvrté čtvrtině se protlačil ze 2-yardové linie ke svému druhému touchdownu v zápase Latavius Murray. Je otázkou, zda se balon skutečně dostal do endzone, ale rozhodčí nechali původně ohlášený touchdown 14:7. Rams následně příliš dlouho na hřišti nevydrželi a Adam Thielen si tak mohl o několik okamžiků později připsat 65-yardový touchdown po krátkém pasu od Case Keenuma, 21:7. Necelé dvě a půl minuty před koncem zápasu se nakonec přeci jen trefil ze vzdálenosti 39 yardů Kai Forbath, 24:7. Do konce zápasu se již skóre neměnilo.

Latavius Murray

Ve svém preview jsem vyjádřil přání, aby alespoň jeden z running backů prožil úspěšný večer. A Latavius Murray skutečně úspěšný večer zažil. Z 15 běhů si připsal 95 yardů a 2 touchdowny. Co víc po něm chtít? Asi nic.

Adam Thielen

Nezastavitelný. Tak by se dal charakterizovat Adam Thielen v letošní sezoně. V zápase zachytil 6 pasů pro 123 yardů a 1 touchdown. Magické hranici 1.000 yardů už mu nechybí ani 100 yardů. Jen tak dál!

Anthony Harris

Z defenzivy vybírám překvapivé jméno. Harris při záskoku za zraněného Sendeja předvedl naprosto spolehlivý výkon, který korunoval vynuceným a získaným fumblem v těsné blízkosti vlastní endzone. Jedna z klíčových her zápasu.

Kai Forbath

Kai bude chtít na tenhle zápas hodně rychle zapomenout. Sice trefil všechny tři extra pointy, ale jinak dělal všechno pro to, aby Vikings neuspěli. Za stavu 7:7 minul dva field goaly a jen díky neprostupné obraně zůstaly Vikings ve hře do doby, než se rozpálila i ofenziva. Takhle by to v důležitých zápasech nešlo. Doufejme, že Forbath svoji formu na závěr sezony vyladí.

Rams měli před zápasem nejlepší útok z pohledu skórovaných bodů na zápas (32,9), třetí nejlepší v počtu získaných yardů na zápas (388,9) a v počtu běhových yardů na zápas byli na pátém místě (128,8). Obrana Vikings povolila jen 254 yardů z toho pouhopouhých 45 yardů po zemi. Todd  Gurley si připsal z 15 běhů jen 37 yardů. Ofenziva Rams byla také nejlepší v proměňování třetích downů (48%), ale obrana Vikings povolila jen 27,7% proměněných třetích downů. A to nejdůležitější na závěr, Vikings povolili útoku Rams skórovat jen 7 bodů.

Nedraftovaný nováček na postu defenzivního enda Tashawn Bower byl poprvé aktivní k zápasu a v závěru dostal příležitost. Odvděčil se sackem Jareda Goffa. Krásná byla i reakce všech ostatních defenzivních endů, kteří mu velmi vstřícně běželi vstříc s gratulací.

V polovině první čtvrtiny se Vikings rozhodli hrát na polovině soupeře, avšak stále daleko na to, aby se mohli pokusit o field goal. Byl to jejich šestý pokus při čtvrtém drivu v letošní sezoně a první úspěšný.

Absolutorium zaslouží nejen za včerejší zápas nepochybně ofenzivní linie. Rozbor hry ofenzivní linie je ale spíše na samostatný článek, který by se mohl na stránkách objevit na konci sezony při jejím hodnocení.

Rams byli v první polovině nucení puntovat v podstatě z vlastní endzone a jejich punter Johny Hekker při odkopu došlápl na zadní kraj endzone. Vikings z nějakého důvodu nabyli dojmu, že vyšlápl mimo endzone, což by znamenalo safety, a Mike Zimmer hodil červenou vlaječku znamenající challenge. Na žádném ze záběrů se však jejich domněnka nepotvrdila. Nevím, proč se rozhodli pro kontrolu na videu. Vyhozený timeout..

Na začátku třetí čtvrtiny zahrávali Vikings situaci 3 a 4, která byla poměrně důležitá. Case Keenum našel Stefona Diggse, který si došel pro první down. Avšak hra byla anulována pro naprosto zbytečný holding Laquona Treadwella. Naštěstí Vikings získali díky Keenumovi a Wrightovi první down i při repete.

Jakkoliv hrála defenziva skvěle, v prvním drivu nedokázala zastavit útok Rams a ten si suverénně dokráčel až do endzone. A nebylo to poprvé, ve všech posledních třech zápasech skórovali soupeři hned ze svého prvního drivu.