Week 11: Vikings předvedli proti Broncos nevídaný obrat

18.11.2019 - Vikings ve včerejším zápase předvedli dvě tváře, v každém poločase úplně rozdílnou. Marný projev obrany i útoku v první polovině utkání a mimořádně efektivní hru v poločase druhém. Výsledkem byl obrat, který se v NFL příliš často nevidí, a vybojovali výhru 27:23. Díky tomuto vítězství si vylepšili bilanci na 8-3.

V preview jsem psal, že zápas nebude tak jednoduchý, jak někteří očekávali, přesto byla výhra víceméně povinností. V případě prohry by Vikings víceméně vypadli z boje o čelo divize a byly by uprostřed boje o šesté místo v konferenci. Nyní jsou Vikings stále ve hře o čelo divize a zároveň si drží v rámci konference náskok před pronásledovateli v boji o play-off. Je nesmírně dobře, že Vikings se včera obrat povedl.

Neaktivními pro zápas byli WR Adam Thielen, OT Oli Udoh, OG Josh Kline, OG Dru Samia, DT Linval Joseph, DT Hercules Mata’afa a S Anthony Harris.

V úvodním drivu utkání se ujali Broncos vedení po třech a půl minutách hry, když Brandon McManus proměnil 47-yardový field goal, 0:3. Ofenziva Vikings se následně poroučela dvakrát ze hřiště po třech hrách a necelých pět minut před koncem první čtvrtiny navýšili Broncos své vedení po 3-yardovém pasu na Troye Fumagaliho do endzone Vikings, 0:10. A když se Andy Janovich probil z 1-yardové linie Vikings do endzone bylo skóre už 0:17. Aby toho nebylo málo, Shelby Harris vyrazil necelé tři minuty z rukou Kirka Cousinse balon, který do držení Broncos získal na 17-yardové linii Vikings. Broncos ani nemuseli získat první down a navýšili své vedení o další tři body, které získali za 29-yardový proměněný field goal přibližně minutu před koncem poločasu, 0:20. Hned při navazujícím kick-off returnu se dopustil fumblu Ameer Abdullah a Josey Jewell jej zalehl na 17-yardové linii Vikings. V další hře pak Brandon Allen hodil interception, kterou na 2-yardové linii Vikings zachytil Andrew Sendejo a doběhl na 23-yardovou linii. Vikings se však ofenzivně opět nezmohli na vůbec nic, a tak se skóre v prvním poločase už nezměnilo.

Bodově se Vikings prosadili až v úvodním drivu druhého poločasu, kdy se během tří minut dostali na 10-yardovou linii Broncos, odkud našel Kirk Cousins Irva Smithe Jr. v endzone, 7:20. Následně byli Broncos připraveni puntovat, avšak Eric Wilson vyskočil ještě před snapem, a tak daroval při čtvrtém downu první down soupeři. Místo aby se mohli Vikings opět pokusit ukrojit z náskoku soupeře, museli se bránit a čas běžel. Navíc Broncos získali tři body za 41-yardový field goal, 7:23. Vikings následně předvedli drive o 18 hrách a šesti minutách zakončený 3-yardovým touchdownovým během Dalvina Cooka. Vikings se rozhodli pro two-point conversion, nebyli však úspěšní, 13:23. O tři minuty později Stefon Diggs zachytil 54-yardových pas a mohl v endzone soupeře slavit touchdown, 20:23. Osm minut před koncem minul Brandon McManus 43-yardový field goal. O dalších pět her a dvě minuty později už Vikings vedli poté, co si Kyle Rudolph zachytil 32-yardový touchdownový pas, 27:23. Broncos měli v posledních šesti minutách utkání 19 ofenzivních her, přičemž poslední tři byly pasy do endzone z 4-yardové linie Vikings. Vikings však dobíjení vlastní endzone ustáli a mohli slavit jeden z největších obratů v historii organizace a hlavně vítězství 27:23.

Stefon Diggs

V prvním poločase neviditelný (jeden zachycený pas vynulovala penalta Rileyho Reiffa), v druhé půli nezastavitelný zachytili 5 pasů z 5 (4 pro první down) pro 121 yardů a 1 touchdown. Kirk Cousins měl perfektní quarterback rating, když mířil jeho směrem.

Jayron Kearse

V poslední době měl problémy se zákonem a před zápasem trochu trucoval, že dostal při zranění Anthony Harrise přednost Andrew Sendejo. Když byla ale v zápase povolán, nezklamal. Jeho směrem letělo 5 pasů a žádný nebyl zkompletován. Připsal si 4 tackly a z toho dvě stopky. Zejména v posledních hrách zápasu byly jeho zákroky stěžejní.

Kirk Cousins

V prvním poločase ofenziva zažívala ukrutné trápení, ale nemám pocti, že by se to dalo svalit jen na Kirka, přestože patřím spíše k jeho kritikům. Měl jsem dojem, že spíš play-calling nebyl zdaleka optimální. Kirk ale zrovna také nepomohl. V druhé půli ovšem předvedl výkon, který je potřeba ocenit. Zkompletoval 29 pasů z 35 pro 319 yardů a 3 touchdowny. Na druhou stranu je potřeba pokárat za ztracený fumble.

Xavier Rhodes

Pokolikáté už je letos v této kategorii. Ani nelze spočítat. Něco s ním není v pořádku. Jeho směrem letělo 5 pasů, zkompletovány byly 4 z nich, a to pro 110 yardů. Navíc se dopustil defensive pass interference v těsné blízkosti vlastní endzone před prvním touchdownem Broncos. Zase špatně.

Riley Reiff

Ofenzivní linie neodehrála zejména v prvním poločase dobré utkání. Reiff má být vůdcem ofenzivy, ale včera tomu tak nebylo. Povolil 2 sacky Kirka Cousinse a navíc se dopustil holdingu, který vynuloval 34-yardový catch Stefona Diggse.

Anthony Barr

Neměl svůj úplně svůj den. Nedařilo se mu proti běhu, ani v coverage.

Vikings se podařil nevídaný počin, když dokázali otočit zápas, v němž prohrávali po prvním poločase 0:20. Bilance týmů, kteří prohrávali v poločase o 20 a více bodů byla až do včerejšího zápasu 0-99. První výhra přišla až ve stém zápase. Taková výhra může hodně povzbudit týmového ducha a důvěru ve vnitřní sílu týmu. V první řadě je ale třeba se zamyslet, proč bylo vůbec potřeba takové manko dohánět.

Ofenziva v druhém poločase otočila o 180 a z marnosti byla účinná a bezchybná ofenziva. Čtyři touchdowny ve čtyřech drivech zajistili Vikings výhru, která už byla hodně vzdálená.

Důležitou hrou, která umožnila Vikings vrátit se do hry byla interception na 2-yardové linii Vikings v podání Andrew Sendeja. Broncos měli po fumblu při kick-off returnu Ameera Abdullaha v podstatě jisté 3 body, ale mohli jich získat i 7. Interception však alespoň trochu o maličko Vikings přiblížila možnost uskutečnit obrat. Bez ní by to bylo ještě složitější.

Útok v prvním poločase nepředvedl v podstatě vůbec nic. Pětkrát byl donucen puntovat, jeden fumble ztratil Kirk Cousins a jeden Ameer Abdullah při kick-of returnu, a to je vše. Zisk 47 yardů je marnost nad marnost. Největší vinu kladu nedostatečné přípravě gameplanu. Play-calling byl přílišně konzervativní a zcela nenápaditý.

Už je to prostě tak. Musíme se s tím smířit. Vikings už nedisponují elitní obranou. Broncos se letos prezentují ofenzivními výkony, které je řadí na dno ligy. Přesto naložili Vikings 20 bodů za poločas a byť v druhé půli získali jen 3 body, přesto získávali hodně yardů. Naštěstí je nedokázali efektivně zužitkovat.

Returneři Vikings včera rozhodně nezářili. Ameer Abdullah ztratil balon při kick-off returnu a Mike Hughes muffnul dva punty, naštěstí nedošlo ke ztrátě míče. Kde je Marcus Sherels?

Diskusní téma: Week 11: Vikings předvedli proti Broncos nevídaný obrat