Week 10: Vikings úspěšně zvládli přestřelku ve Washingtonu

18.11.2017 - Vikings zažili minulou neděli na jejich poměry nevídanou přestřelku, ve které dokázali na půdě Redksins uspět a odvezli si výhru 38-30, která je posunula na bilanci 7-2. Naposledy inkasovali Vikings 30 bodů nebo víc v předposledním týdnu loňské sezony v Green Bay (38 bodů) a naposledy skórovali 38 nebo víc bodů v posledním týdnu loňské sezony doma proti Bears (38 bodů). Pokud bychom pak chtěli nalézt zápas Vikings, ve kterém padlo 68 a více bodů, museli bychom až do sezony 2014 a jejího předposledního týdne, kdy Vikings podlehli v Miami Dolphins 35:37.

Neaktivními pro zápas byli QB Kyle Sloter, WR Stacy Coley, OT Mike Remmers, OG Jeremiah Sirles, RB Mack Brown, DE Everson Griffen a DE Tashawn Bower.

Průběh zápasu

Zápas začal zhurta. Redskins se ve svém prvním drivu dostali poměrně rychle do endzone díky 36-yardovému pasu Kirka Cousinse na Maurice Harrise. Vikings se pak ještě rychleji dostali zejména zásluhou 51-yardovému pasu na Stefona Diggs až na 1-yardovou linii Redskins, odkud doběhl do endzone Latavius Murray, 7:7. Ještě v první čtvrtině si Redskins vzali vedení zpět po 28-yardovém field goalu v podání Nicka Rose. Ve druhé čtvrtině předvedli Vikings drive o devíti hrách, který zakončil 3-yardový pas na Stefona Diggse 14:10. Redskins se dostali opět do vedení, když se z 1-yardové linie probojoval do endzone Kirk Cousins. Vikings byli ovšem v ofenzivě při chuti a rychlý drive o šesti hrách úspěšně dokončil Adam Thielen, když zachytil v endzone 7-yardový pas. Těsně před koncem poločasu hodil Kirk Cousins na vlastní polovině interception, kterou zachytil Mackensie Alexander, a o pár okamžiků později zachytil v endzone soupeře David Morgan 1-yardový pas, 28:17. S tímto skóre na světelné tabuli doběhla časomíra prvního poločasu.

Hned v úvodu druhého poločasu se dostali i díky 49-yardovému pasu na Adama Thielena na 7-yardovovou linii Redskins. Odtud vyslal Case Keenum do endzone Jariuse Wrighta, 35:17. Redskins snížili na 35:20 hned v navazujícím drivu po 21-yardovém field goalu. Tři a půl minuty před koncem třetí čtvrtiny hodil Case Keenum interception do rukou D.J. Swearingera okolo 20-yardové linie Redskins. Z této hranice zahajovali Redskins svůj drive. Dostali se až na polovinu Vikings, avšak neproměnili čtvrtý down a Vikings se chopili balónu na vlastní 35-yardové linii. Nicméně Case Keenum hodil okamžitě další interception, kterou D.J. Swearinger vrátil na 2-yardovou linii Vikings. Odtud si pro Touchdown doběhl sám Cousins 35:27. Vikings se poté zejména běhovou hrou probojovali na dostřel a Kai Forbath proměnil 53-yardový field goal. Nick Rose ještě proměnil řř-yardový field goal, čímž stáhl rozdíl ve skóre na jediné skórování. Následný inside kick se mu však vysloveně nepovedl a žádné další body již žádný tým nezískal, a tak zápas skončil výhrou Vikings 38:30.

Potěšili

Adam Thielen

Pokračuje v parádní sezoně a další vynikající výkon přidal i proti Redskins. Všechno dělal správně a neustále byl se svýma spolehlivýma rukama připraven na správném místě. Zachytil 8 pasů pro 166 yardů a 1 touchdown. Po devíti zápasech má na svém kontě už 793 yardů a patří mu v této statistice třetí místo v NFL. Naposledy zachytil za Vikings 1.000 yardů v jedné sezoně Sidney Rice v roce 2009. Že bychom se letos dočkali prolomení tohoto prokletí? Pokud se Thielen nezraní, tak tomu už nic nezabrání.

Andrew Sendejo

V tichosti zažívá velice vydařenou sezonu. Samozřejmě kvalit Harrisona Smithe nedosahuje a nikdy nebude, ale je to velice dobrý parťák pro možná vůbec nejlepšího safetyho v lize. Proti Redskins zažil nejlepší utkání v letošním ročníku. Nejvíce na sebe upozornil dvěma ubráněnými pasy v endzone, které by, nebýt jeho, skončily jistojistě touchdownem.

Kai Forbath

Proměnil všech pět extra pointů, což je v jeho případě mimořádný úspěch, a opět potvrdil, jak spolehlivým kopáčem field goalů je, když v závěru utkaní proměnil 53-yardový pokus.

Nepotěšili

Zejména několik obránců bych zde uvést mohl, ale po takovém pěkném ofenzivní utkání, který skončil výhrou, jsem se rozhodl nebýt kritický.

Povedlo se

Case Keenum předváděl po dobu téměř tří čtvrtin v podstatě perfektní výkon. Kompletoval jeden pas za druhým a prvních šest drivů dovedl k pěti touchdownům. Pak ovšem přišly okamžiky, který jeho výkon celkem degradovaly.

Ofenziva senzačně režírovaná Pat Shurmurem předvedla skvělý výkon. Získala během dvou čtvrtin a jednoho drivu k tomu 35 bodů a celkem v zápase vybojovala 406 yardů. Lví podíl na to má také ofenzivní linie, která převádí výkony nad očekávání. Za celou sezonu byl quarterback Vikings sackován jen 10krát, což je druhá nejlepší bilance v celé NFL. Kdo by to byl po loňsku a letošní preseason řekl?

Mackensie Alexander předvedl nejlepší výkon kariéry, který korunoval první interception kariéry, a to včetně jeho působení na college, kde si ani jednu interception nepřipsal. Tento turnover v samotném závěru poločasu byl jednou z klíčových her zápasu.

Nepovedlo se

Case Keenum po perfektních téměř celých prvních třech čtvrtinách hodil interception ve dvou pasech za sebou. Obě dvě po špatných rozhodnutích. Místo, aby Vikings definitivně pohřbili naděje Redskins zvrátit zápas na svou stranu, vrátil Case těmito dvěma pasy soupeře do hry. Jen těžko omluvitelné a v play-off by to Vikings pravděpodobně stálo zápas. Škoda, že pokazil jinak super výkon.

Obrana povolila nevídaných 394 yardů a 30 bodů. Zejména v prvním poločase nebyla schopná zastavovat útoky Redskins. Nakonec to díky skvělému výkonu útoku stačilo, ale doufejme, že to byl jen exces. Everson Griffen chyběl.

Stefon Diggs oslavil svůj touchdown tím, že naskočil na tyč brány na konci endzone, tím si ovšem vykoledoval 15 yardovou penaltu. Oslavy po touchdownech byly sice letos povoleny, ale nelze využít konstrukci brány. Redksins penalty využili, kick-off vrátili až na vlastní 40-yardovou linii a skórovali touchdown.