Week 1: Vikings zahájili sezonu proti Falcons vítězně

10.9.2019 - Úvodní zápas sezony je vždycky důležitý. Není to tak, že by se zpackaný první týden nedal napravit nebo naopak povedený první zápas pokazit, ale výkon nebo výsledek v úvodním utkání může nastavit tón pro zbytek sezony, ať už v tom dobrém nebo tom špatném. Proto je dobře, že Vikings ve svém úvodním střetnutí letošního roku uspěli. A to poměrně jednoznačně a navíc proti silnému soupeři. Na domácím U.S. Bank Stadium porazili Atlantu Falcons 28:12.

Už od minulé sezony jsme slýchali od Mika Zimmera, že chce, aby tým víc běhal. O hodně víc. Podle mého je pro Mika Zimmera optimální zápas, kde obrana dominuje, běhový útok je diktuje tempo zápasu a pasová hra je spíš doplňkem té běhové. A přesně to se stalo i v neděli. Mike Zimmer musel být spokojený. Kirk Cousins hodil pouze 10 pasů, zkompletoval osm z nich pro 98 yardů a jeden touchdown. Což znamenalo rating 140,8, ale hlavně to bohatě stačilo na výhru.

Ale pozor, jakkoliv byla výhra nad Falcons „jednoduchá“, není na místě ji přeceňovat. Jednalo se o poměrně nestandardní zápas. Vikings získali tři turnovery, které průběh zápasu nesmírně ovlivnily. Ty však nepřijdou v každém zápase a zdaleka ne v každém zápase bude stačit necelých 100 yardů vzduchem. Vikings ukázali sílu, ale teď ji musí především potvrzovat, abychom mohli dělat nějaké závěry.

Neaktivními pro zápas byli WR Josh Doctson, TE Tyler Conklin, OT Oli Udoh, OG Dru Samia, DT Armon Watts, DT Jalyn Holmes a CB Mike Hughes.

Viking vlétli do zápasu ve velkém stylu. Hned v první hře utkání si připsal Anthony Barr sack na Matta Ryana. Falcons následně nezískali ani na třetí pokus první down. Eric Wilson zblokoval punt a získal jej do držení Vikings na 21-yardové linii Falcons. Hned při druhé ofenzivní hře našel Kirk Cousins Adama Thielena, který se probil do endzone a zaznamenal 23-yardový touchdown, 7:0. V navazujícím drivu Falcons zachytil interception Anthony Harris a získal pro Vikings balon na 41-yardové linii Falcons. O několik snapů později doběhl Dalvin Cook 19 yardů do endzone, 14:0. Po necelých pěti minutách druhé čtvrtiny vyrazil Trae Waynes balon z rukou Davonty Freemana a Anthony Harris získal pro svůj tým míč na vlastní 21-yardové linii. Do konce prvního poločasu zbývalo necelých 5 minut, když Kirk Cousins vyskočil ze vzdálenosti půl yardu od endzone soupeře, tak aby se balon dostal nad endzone a skóroval touchdown, 21:0.

Ve třetí čtvrtině byli Falcons v těsné blízkosti endzone Vikings, ale body z toho nevytěžili. Tři minuty před koncem třetího dějství zachytil Anthony Harris svou druhou interception zápasu ve vlastní endzone. Vikings o dvě a půl minuty později slavili čtvrtý touchdown, když do endzone z 7-yardové linie Falcons doběhl Dalvin Cook, 28:0. Devět minut před koncem utkání, se Falcons rozhodli hrát situaci 4&5 na 20-yardové linii Vikings, odkud našel Matt Ryan Calvina Ridleyho v endzone domácího týmu. Falcons následně zahrávali neúspěšnou two-point conversion, 28:6. Minutu před koncem utkání skórovali Falcons i další touchdown, když v endzone Vikings zachytil 2-yardový pas Julio Jones. Ani napodruhé nebyli Falcons s two-point conversion úspěšní, 28:12. Další body již nepadly, a tak si Vikings připsali důležitou výhru v úvodním utkání sezony.

Anthony Harris

Hrdina zápasu. Nejvýraznější postava skvěle hrající obrany. V zápase zachytil 2 interceptions, získal jeden fumble a navrch si připsal 5 tacklů. Víc pro výhru snad ani udělat nemohl. Vikings by mu měli honem rychle prodloužit smlouvu. Popravdě jsem doufal, že se tak stane ještě před začátkem sezony.

Dalvin Cook

Takhle jsme si to představovali, když ho Vikings v roce 2017 draftovali. Cook vypadal nezastavitelně. Připsal si 21 běhů pro 111 yardů a 2 touchdowny. Jestliže Harris byl hlavní postavou obrany, Cook byl hlavní postavou útoku. Alexandre Mattison taky nevypadal vůbec špatně, když Cook odpočíval. To je skvělá zpráva.

Danielle Hunter

Byl k neudržení a neustále se tlačil do backfieldu Falcons. Během zápasu hned desetkrát vytvořil tlak na Matta Ryana, z toho jednou se jednalo o sack a jednou o hit. Neskutečný hráč.

Pat Elflein

Pokračuje v mizerných výkonech z loňské sezony i letošní preseason. Nejslabší článek ofenzivní linie a podle mě ve stávající formě na hřiště nepatří. Právě přes něj šel jediný sack na Kirka Cousinse. Vikings udělali chybu, když po příchodu Joshe Doctsona propustili Bretta Jonese (údajně se jej už snaží přivést zpět), protože ten by podával lepší výkony. Pravděpodobně i Dakota Dozier.

Obrana předvedla naprosto dominantní výkon a první body Falcons dovolila, až když nebylo o co hrát. Navrch si připsala tři turnovery, které ofenziva využila na sto procent a skórovala po nich tři touchdowny. Nebýt některých zbytečných penalt, byl to v podstatě perfektní defenzivní výkon.

Běhový útok v loňské sezoně víceméně neexistoval. V neděli to byl právě běhový útok, který posunoval Vikings po hřišti směrem vpřed. Kromě skvělého výkonu Dalvina Cooka je taky potřeba vyzdvihnout výkon ofenzivní linie, které se dařilo vytvářet prostory pro běhy i v pasové protekci to bylo lepší než loni, byť pasových pasů bylo poskrovnu, takže nelze úplně posoudit.

Special týmy podali spolehlivý výkon. Zblokovaný punt, Colquitt puntoval lépe než u jakéhokoliv puntera Vikings pamatuju už dlouho, Bailey proměnil všechny extra body po touchdownu (ano, i to musíme ocenit) a nepřišla žádná výraznější chyba. Jen tak dál.

Mackensie Alexander odstoupil ze hry, když si přivodil zranění lokte. Xavier Rhodes také kulhal (ostatně jako každý druhý zápas) a několik snapů vynechal. Vypadalo to nejspíše na hamstring. To v kombinaci se zraněním Mika Hughese a suspendací Holtona Hilla vzbuzuje obavy. Navíc v příštím týdnu Vikings čeká střetnutí proti Aaronu Rodgersovi, ten by se případné slabiny jistě snažil využít.

Vikings si připsali 11 penalt pro 100. To je víc než získali v pasové hře. Navíc zejména čtyři offsidy / neutral zone infraction, které ve třech případech vedli k prvnímu downu, byly absolutně zbytečné a Mike Zimmer na sideline oprávněně pěnil.