Week 1: Vikings odstartovali sezonu výhrou

12.9.2016 - Vikings včera zahájili sezonu 2016 v Nashvillu proti Tennessee Titans. Díky kvalitní práci defenzivy v druhém poločase a hlavně jí vyprodukovaným turnoverům nakonec dokázali Vikings Titans udolat v poměru 25:16 a mohli slavit vítězství.

Výhra se ovšem nerodila snadno. Vikings se v první půli vysloveně trápili, a to jak v defenzivě, tak v ofenzivě. Ofenziva se nemohla vůbec prosadit po zemi, za to obrana měla s běhovou hrou Titans značné problémy. Když už mohli Vikingové nějaké body získat, tak se Blair Walsh ukopl. Není proto divu, že po první půli museli dohánět desetibodové manko. Ve druhé půli naštěstí došlo ke zlepšení, především v obranné fázi hry.

Výhra na úvod sezony je velice cenná. Nesmí se za ní ale skrýt nedostatky, kterými hra Vikings trpěla. Už jen z toho důvodu, že dalšími dvěma soupeři budou Packers a Panthers. Pokud chtějí Vikings uspět proti takovým soupeřům, musí předvést lepší výkon.

Neaktivními pro zápas byli WR Jarius Wright, LB Kentrell Brothers, LB Edmond Robinson, C Nick Easton, OL Jeremiah Sirles, TE MyCole Pruitt a na poslední chvíli nemohl do zápasu kvůli zranění kolene nastoupit CB Xavier Rhodes.

Vedení v zápase se ujali Titans ve svém druhém drivu, který zakončili 28-yardovým field goalem. Vikings sahali po vyrovnání ve svém druhém drivu, který se protáhl až do začátku druhé čtvrtiny, avšak Blair Walsh minul 37-yardový field goal a skóre tak zůstalo 3:0 ve prospěch domácích. Čtyřicet vteřin před koncem poločasu navýšili Titans své vedení na 10 bodů, když po krátkém pasu doplachtil do endzone Vikings DeMarco Murray. V samém závěru poločasu se ještě Blair Walsh pokusil o 56-yardový field goal. Nicméně jeho pokus byl zcela bez šancí, a tak Vikings po prvním poločase prohrávali 10:0.

Hned v úvodu druhé půle předvedl 61-yardový kick-off return Cordarrelle Patterson a Vikings začínali svůj drive na 34-yardové linii Titans. Nikam se však neposunuli a Blair Walsh dostal další příležitost získat pro svůj tým body. Do třetice všeho dobrého to už vyšlo a 50-yardový field goal proměnil. Defenziva pak okamžitě vyhnala ofenzivu Titans ze hřiště. Ofenziva následně předvedla poměrně povedený drive, který se však zasekl v redzone Titans. Walsh 33-yardový field goal proměnil a stav zápasu byl 10:6 pro domácí. Necelou minutu a půl před koncem třetí čtvrtiny zachytil hluboko na své polovině interception Eric Kendricks a po 77-yardovém returnu mohl slavit první touchdown Vikings letošní sezony. První extra point sezony však Walsh minul, 12:10 pro Vikings. Ve čtvrté čtvrtině se Blair Walsh postavil k dalšímu pokusu o field goal, tentokráte o délce 45 yardů, a byl úspěšný. Vikings navýšili své vedení na 15:10. Hned vzápětí Marcus Mariota upustil po snapu při předávce balon a toho se ujal Danielle Hunter, který s ním po 24-yardovém běhu doběhl pro šest bodů. Blair Walsh extra point proměnil a Vikings vedli 22:10. O několik málo okamžiků později se dopustil fumblu DeMarco Murray a balon pro Vikings získal Andrew Sendejo na 46-yardové linii Titans. Body z tohoto turnoveru však Vikings nevytěžili. Body však přinesl 30-yardový field goal v podání Blaira Walshe necelé tři minuty před koncem utkání. Půl minuty před koncem zápasu ještě Titans zkorigovali skóre po 4-yardovém touchdownovém pasu na DeMarca Murrayho. Titans se po tom pokusili o two-point conversion, avšak nebyli úspěšní, 25:16. Poté se již nic nezměnilo a Vikings se mohli radovat z úvodní výhry sezony.

Stefon Diggs

Potvrdil, že je největším ofenzivním playmakerem týmu. Během zápasu zachytil sedm pasů (nejvíc v kariéře) pro 103 yardů. Výborný výkon. Hillovi jeho start usnadnil. Jen tak dál.

Danielle Hunter

Dařilo se mu zejména proti běhu a dokázal si navíc připsat i sack. Jeho největší hrou zápasu ale nepochybně byl vrácený fumble do endzone soupeře. Z postu třetího enda Vikings předvedl asi nejlepší výkon. Nicméně i Brian Robison prožil povedený zápas.

Harrison Smith

Jako obvykle jeden z nejlepších hráčů na hřišti. Skvěly v coverage a výborný proti běhu. Sice si nepřipsal tak velkou hru jako Kendricks nebo Hunter, i když měl mít interception nebýt Griffenova hloupého pozdního hitu na Mariotu. Smith dokazuje, že si svůj nový plat zaslouží.

Blair Walsh

Výkon strašidelnější než Záhada Blair Witch. První dva field goaly minul vlevo a rovněž i první extra point sezony netrefil. Pak sice trefil čtyři field goaly, ale to nic nemění na skutečnosti, že nechal na hřišti 7 bodů, a to by mohlo v jiném zápase proti jinému soupeři hodně bolet.

Adrian Peterson

Velice nepovedený zápas. Je pravdou, že ofenzivní linie nezvládala blokovat pro běhy, ale 31 yardů z 19 běhů je i za takových podmínek neskutečně mizerná statistika. Matt Asiata urval ze čtyř běhů 13 yardů a opticky to vypadlo, že se lépe trefuje do prostorů vytvořených ofenzivní linií. Nejdelším během Petersona byl jeden 9-yardový běh. I Shaun Hill si jednou pro devět yardů doběhl.

Andre Smith

Jak už je uvedeno výše, tak ofenzivní linie selhala při běhovém útoku. Smith byl navíc poměrně špatný i v pasové protekci. Podle mě nejslabší článek ofenzivní linie.

Vikings si z preseason přenesli formu ve vytváření turnoveru. Hned v prvním zápase sezony dokázala defenziva získat jednu interception a dva fumbly. Tyto tři turnovery vyústili ve 13 bodů. Nebýt pozdního hitu Eversona Griffena na Marcuse Mariotu, tak čtvrtý turnover v podobě interception přidal i Harrison Smith.

Shaun Hill podal solidní výkon a splnil svou roli tak, jak se doufalo, že je schopen. Zkompletoval 18 ze 33 pasů pro 236 yardů. Sice nehodil žádnou touchdownovou přihrávku, ale hlavně nespáchal žádný turnover. Pomohlo mu nepochybně, že ofenzivní linie odvedla při pasové protekci dobrou práci a Hill nebyl ani jednou sackován. I bez běhové hry dokázal ofenzivu posunovat po hřišti, zejména za pomoci Diggse, Thielena a Rudolpha.

Dobrý vstup do druhého poločasu měl na svědomí především Cordarrelle Patterson, který 61-yardový kick-off returnem dostal Vikings na dostřel field goalu. Vikings jej navíc využili v jednom případě vzduchem a v jednom po zemi a pokaždé z toho byly nějaké yardy. Pokud by se Vikings podařilo Pattersona párkrát za zápas zapojit do zápasu, mohli by obranám soupeřů trošku ztížit odhadovaní her, které přijdou.

Běhová hra byla absolutně otřesná. Před zápasem se předpokládalo, že to bude právě běh, co bude Vikings posouvat směrem vpřed. Nakonec to ale byl Shaun Hill, který se zasloužil o posouvání útoku dopředu. Ofenzivní linie v tomto směru running backů vůbec nepomohla a Titans si dali za úkol zastavovat hlavně běh. Vždyť kolikrát byli v boxu i v deseti lidech. Proti Packers bude třeba předvést víc. Mnohem víc.

Vikings v zápase skórovali celkem 25 bodů, avšak ofenziva nedokázala zaznamenat jediný touchdown. Ofenziva naposledy skórovala touchdown na začátku třetí čtvrtiny v posledním týdnu loňské sezony na Lambeau Field. Od té doby, tedy již takřka 10 čtvrtin, vychází touchdownově naprázdno.  Pokud chce tým dosáhnout větších úspěchů, tak se musí efektivita ofenzivy rapidně zlepšit.

Blair Walsh minul první field goal sezony ze vzdálenosti 37-yardů, a to se nemělo stát. Místo, aby se proměněným field goalem uklidnil a ujistil, že do toho balonu umí kopat, tak si svoje sebevědomí pošramocené závěrem loňské sezony opět rozhodil. Nezbývá, než doufat, že si to v hlavě rychle srovná a bude se pravidelně trefovat. Aby toho nebylo málo, tak další kopáč punter Jeff Locke prožil taky mizerný den. Puntoval je třikrát. Jednou obstojně, dvakrát naprosto katastrofálně.

Ohlasy po zápase

„Je dobré, že jsme dnes vyhráli. Je ale hodně věcí, které musíme vylepšit. Ale bylo dobré vyhrát. Změnili jsme momentum ve druhém poločase částečně tím kick-off returnem a samozřejmě jsme předvedli i několik her defenzivně. Oni dovedli dobrou práci na začátku zápasu. Drželi nás mimo rovnováhu, kontrolovali čas i pozici na hřišti. Ale jak jsem řekl týmu v poločase, ukazuje to odolnost tohoto týmu. Víte, prošli si mnohým za posledních patnáct dní a posledních pár let. Máme tu několik dobrých bojovníků v týmu,“ Mike Zimmer.

„Cítím se skvěle. Vyhráli jsme. To je to, pro co jsme sem přijeli,“ Shaun Hill.

„Pokaždé, když odejdete ze hřiště s výhrou, musíte z toho mít radost," Adrian Peterson.

„Samozřejmě, že bychom chtěli hodně věcí vylepšit, ale výhru bychom brali každý den. Není jednoduché je v NFL získat. Výhru bereme. Musíme hodně věcí zlepšit a pracovat na nich, ale budeme spokojení,“ Stefon Diggs.

Další zápas odehrají Vikings na novém U.S. Bank stadium proti největšímu diviznímu rivalovi Green Bay Packers. Zápas se bude hrát v neděli. Bohužel v čase který není pro českého či slovenského fanouška příliš příznivý, a to sice ve 2:30 ráno v noci na pondělí našeho času.