Week 1: Vikings nezahájili sezonu vůbec dobře

15.9.2020 - Vikings předvedli v úvodním utkání sezony prachbídný výkon a podlehli v domácím prostředí úhlavním rivalům Green Bay Packers 34:43.  Výsledek nevypovídá o tom, jak jednostranný zápas byl. Packers dominovali a Vikings byli jednoznačně horším týmem.

Zejména defenzivně to nebyl vydařený zápas. Vikings v offseason přišli o pět defensivních starterů - 3 cornerbacky a 2 defenzivní linemany. Nadto chyběl i další defenzivní lineman Danielle Hunter. V úvodním zápase sezony odehrál na pozici cornerbacka nejvíce snapů nováček Cameron Dantzler (64), následoval Holton Hill (59), Mike Hughes (58) a další nováček Jeff Gladney se na hřišti takřka neobjevil (jen 9 snapů). V rámci defenzivní linie měl nejvíce snapů Ifaedi Odenigbo (60) a dále následovali Jaleel Johnson (57), Shamar Stephen (52), Yannick Ngakoue (44), Armon Watts (37), Jalyn Holmes (30), Eddie Yarbrough (22) a Hercules Mata’afa (10). Je tedy zřejmé, že kvalita a zkušenosti na těchto pozicích nebyly na takové úrovni jako v loňské sezoně.

Zápas rovněž poznamenala skutečnost, že se odehrál bez přítomnosti fanoušků. Na stadionu byl sice jakýsi uměle vytvořený zvuk, ale dle novinářů bylo na stadionu naprosté ticho. Vikings tím zcela přišli o výhodu, které za normálních okolností skýtá domácí prostředí. A toho dokonale využil Aaron Rodgers. Ten měl v tiché atmosféře naprosto komfortní prostředí, jak dirigovat ofenzivu a s chirurgickou přesností rozebíral obranu Vikings.

Ani nezkušenost celé řady defenzivních starterů, ani absence fanoušků nemohou omluvit výkon, který Vikings předvedli. Packers působili, že jsou lépe připraveni zápas vyhrát. Vikings naopak působili nepřipraveně. To jde na vrub trenérskému týmu.

Neaktivními pro zápas byli WR Chad Beebe, OT Ezra Cleveland, DE D.J. Wonnum, DT James Lynch, LB Ryan Connelly a CB Harrison Hand.

Průběh zápasu

Úvodního drivu zápasu se ujali Packers a trval až do poloviny první čtvrtiny. Na jeho konci proměnil Mason Crosby 31-yardový field goal, 0:3. Vikings odpověděli o čtyři minuty později povedeným drivem zakončený 1-yardovým během Dalvina Cooka do endzone Packers, 7:3. Po necelých třech minutách druhé čtvrtiny zahrávali Packers z 1-yardové linie Vikings čtvrtý down, avšak nebyli úspěšní a skóre se tak nezměnilo. O tři hry později se byl Kirk Cousins sackován ve vlastní endzone. Packers tak za safety získali dva body a balón do svého držení, 7:5. Po krátkém kick-offu navíc rozehrávali Packers svůj navazující drive ze 44-yardové linie. Osm minut před koncem druhé čtvrtiny proměnil Mason Crosby 43-yardový field goal a Packers se ujali vedení, 7:8. Necelou minutu před koncem prvního poločasu našel 24-yardovým pasem Devante Adamse a Packers navýšili své vedení, 7:15. O několik okamžiků hodil Kirk Cousins interception, kterou zachytil Jaire Alexander. Packers navíc ještě stačili udeřit, když Aaron Rodgers vyslal 45-yardovým pasem Marqueze Valdese-Scantlinga, 7:22. Vikings ještě stihnuli upravit skóre, když s vypršením časomíry prvního poločasu proměnil Dan Bailey 35-yardový field goal. Hráči se tak odebrali do kabin za stavu 10:22 a Vikings měli hodně o čem přemýšlet.

Na změnu skóre ve druhém poločase se čekalo až do samotného konce třetí čtvrtiny, kdy našel Aaron Rodgers 1-yardovým pasem Devante Adamse, 10:29. V úvodu posledního dějství vyslal Kirk Cousins 37-yardový pas, kterým našel Adama Thielena v endzone soupeře. Vikings byli následně úspěšní i při two-point conversion, když se Dalvin Cook probil do endzone, 18:29. O několik minut později však Packers opět odskočili o sedm bodů poté, co našel Aaron Rodgers 4-yardovým pasem Allena Lazarda v endzone Vikings, 18:36. Osm minut před koncem zápasu snížili Vikings po 3-yardovém běhovém touchdownu Dalvina Cooka, který o chvíli později proměnil i two-point conversion, 26:36. Packers ovšem v nedlouho poté skórovali další touchdown, tentokrát si je připsal Aaron Jones po 5-yardovém běhu, 26:43. Přibližně minutu a půl před koncem zápasu snížili Vikings, když skórovali touchdown po 19-yardové spolupráci Kirka Cousinse a Adama Thielena, který navíc poté úspěšně proměnil two-point conversion, 34-43. Tímto skóre také zápas skončil.

Potěšili

Adam Thielen

Zachytil 6 pasů z 8 pro 110 yardů a 2 touchdowny. K tomu navíc přidal jednu proměněnou two-point conversion. Víc se po něm nemohlo chtít.

Eric Kendricks

Podle mě nejlepší hráč defenzivy Vikings ve včerejším zápase. Jako jeden z mála dokázal udržet kvalitní hry na úrovni. Připsal si 10 tacklů a 4 stopky. Z 6 pasů, které letěl jeho směrem umožnil kompletaci 4 z nich pro pouhých 8 yardů.

Garrett Bradbury

Nepodal úplně hvězdný výkon, ale oproti úvodním zápasu loňské sezony udělal ohromný skok. Byl velice dobrý v pasové protekci, kdy nedopustil jediný tlak na Kirka Cousinse a v běhové hře přidal několik povedených bloků. Pokud bude v tomto trendu pokračovat, měl by naplnit očekávání, která do něj byla vkládána, když si jej Vikings vybrali prvním kole loňského draftu.

Nepotěšili

Mike Hughes

Jako nezkušenější cornerback Vikings podal dost možná nejslabší výkon. Aaron Rodgers zkompletoval všech 6 pasů, které vyslal do prostoru stráženého Hughesem, a to pro 81 yardů a 1 touchdown a zaznamenal při cílení do Hughesova prostoru perfektní rating.

Eric Wilson

Předvedl nepovedený zápas. Proti běhům Packers se mu nedařilo a ani v coverage nevynikal, kdy byly zkompletovány všechny tři pasy letící jeho směrem pro 25 yard. Navrch přidal do očí bijící minutý tackle.

Pat Elflein

Už to možná vypadá, že jsem proti tomuto hráči zaujatý, protože i v loňské sezóně se objevoval v této kolonce pravidelně. Není tomu tak, naopak je mi Elflein sympatický, ale ne už tak svými výkony na hřišti. Opět velice špatný v pasové protekci. Celá ofenzivní linie Vikings dopustila 7 tlaků na Kirka Cousinse, z toho 5 měl na svědomí pravé Elflein včetně 1 sacku.

Povedlo se

Útok předvedl solidní výkon, když získal 382 yardů, skóroval 34 bodů a proměnil všechny tři pokusy o two-point conversion. Kdybychom viděli před zápasem jen tato čísla, nepochybovali bychom, že Vikings vyhrají. Ovšem je potřeba vzít v potaz, že většinu bodů skórovali Vikings ve chvíli, kdy Packers hráli prevent defense.

Kdy ale nehráli Packers prevent defense, bylo při prvním drivu Vikings. A ten se Vikings povedl náramně. Osm her (6 běhových, 2 pasové), 75 yardů a touchdown. Radost pohledět.

Nepovedlo se

Obrana jako celek podala tristní výkon. Povolila 522 yardů, což je nejvíc, co kdy povolila v domácím prostředí pod Mikem Zimmer, a druhý nejvyšší počet yardů včetně venkovních utkání za stejné období. Nadto povolila 43 bodů, což je nejvíce za éru Mika Zimmera. Obrana trochu připomínala obranu v době, kdy byl hlavním koučem Leslie Frazier. A to je neskutečně špatný obrázek.

V čem byl v zápase úplně zásadní nepoměr, bylo držení míče. Obrana Vikings nebyla schopná dostat útok Packers ze hřiště a útok se na hřišti zase moc dlouho neudržel, kdy buď šel rychle ze hřiště nebo rychle skóroval body. Výsledkem bylo, že Packers byli v držením míče 41 minut a 16 vteřin a Vikings jen 18 minut a 44 vteřin. To se pak dá zápas jen těžko vyhrát.

Jakkoliv by se nabízelo hanit hru secondary, zejména hru cornerbacků, já osobně jsem byl zakončen především naprostou absencí pass rushe. Aaron Rodgers měl po každém snapu tolik času, že by stihl vypít i menší šálek kávy a až pak odhodit balon. Když má Shamar Stephen po zápase na kontě největší počet tlaků na soupeřova quarterbacka (2), tak víte, že se něco hodně nepovedlo. Před zápasem jsem psal o tom, že Vikings musí být v tomto ohledu kreativní, a že to Mike Zimmer v tomto herním aspektu umí. Vikings však předvedli nulovou kreativitu a pass rush neexistoval, což pochopitelně vytvářelo o to větší tlak na nezkušené cornerbacky.

Hra zápasu

V této nové kolonce, která bude počínaje tímto reportem již v každém dalším reportu ze zápasu, se pokusím pojmenovat jednu hru, která měla dle mého největší vliv na vývoj utkání. Tentokrát vybírám tuto hru.

Druhá čtvrtina, zbývá 11:43, stav 7:3 pro Vikings, situace 2&7 a Vikings rozehrávají na vlastní 4-yardové linii. Play-action, Kirk Cousins se nestačí ani pořádně rozhlédnout a už na něj skáče Jaire Alexander, který se zcela nepozorovaně prohnal kolem Rileyho Reiffa. Výsledkem byl sack Kirka Cousinse ve vlastní endzone, a tedy safety a dva body a držení míče pro Packers.

V čem byla tato hra klíčová? Vikings vedli a navíc se jim podařilo uhájit vlastní endzone, když se ji Packers opakovaně snažili dobýt z 1-yardové linie. Momentum se přesunulo na stranu Vikings. Safety však znamenala studenou sprchu a navíc jen po dvou snapech musela zpět na hřiště obrana, která předtím srdnatě bojovala o uhájení endzone. Od této chvíle šlo všechno s Vikings vše už jen z kopce.

Naprostý souhlas s celým článkem.

Škoda toho safety, tam se rozhodl zápas.

Z výkonu nebo spíš nevýkonu obrany místy bolely oči. Bez pass rushe se zápas proti týmům s tak kvalitním QB jako je Aaron vyhrát zkrátka nedá (Everson Griffen mi bude asi ještě dlouho chybět).

Spousta mladých/nových hráčů na obou stranách míče, tak snad to trenéři zvládnou dát dokupy. Potenciál tam rozhodně je a sezona bude ještě dlouhá.

PS: Moc díky za stránky a články.