Week 1: Vikings na úvod sezony přesvědčivě porazili Saints

12.9.2017 - Vikings se v noci ze včerejška na dnešek utkali na úvod sezony před zraky svých fanoušků s New Orleans Saints. Vzhledem k tomu, že Vikings vyráží v druhém týdnu do Pittsburghu, kde se bude vyhrávat obtížně, bylo důležité zahájit sezonu výhrou. Obrana udržela na uzdě útok vedený Drew Breesem a ofenziva předvedla velice povedený výkon. To vše přispělo k výhře Vikings 29:19.

Hodně se hovořilo o návratu Adriana Petersona do Minnesoty. Peterson se dočkal vřelého přivítání od fanoušků i spoluhráčů, avšak podle očekávání se do hry příliš nedostal. Připsal si jen 6 běhů pro 18 yardů a úplně se mu to nelíbilo. Dokonce to vypadalo, že měl na sideline menší rozmíšku se svým novým hlavním koučem Seanem Paytonem. Musel přihlížet tomu, jak jeho nástupce Dalvin Cook překonal jeho rekord Vikings v počtu naběhaných yardů v prvním zápase kariéry.

O poločasové přestávce se stal dvaadvacátým členem vikingského Ring of Honor Randy Moss a na stadionu bylo odhaleno jeho jméno s číslem 84, které tak proslavil. Krásný okamžik. Zasloužená odměna pro hráče, který v Minnesotě zanechal hlubokou stopu.

Neaktivními byli WR Rodney Adams, DE Tashawn Bower, CB Tramaine Brock, OT Aviante Collins, DB Antone Exum, OG Danny Isidora a překvapivě i DT Jaleel Johnson.

V první čtvrtině předvedly oba týmy poměrně dlouhé úvodní drivy, které skončili shodně field goalem. Nejprve v úvodním drivu zajistil tři body pro hostující tým Lutz úspěšným 43-yardovým kopem. Poté proměnil svůj 24-yardový pokus o field goal i Kai Forbath. Další body přibyly na výsledkovou tabuli až 5 minut před koncem prvního poločasu, kdy Lutz proměnil 21-yardový field goal. Pak jako by Sam Bradford slyšel české komentátory, kteří si z něj tak trošku utahovali, že hází jen krátké pasy. Začínal drive na vlastní 26-yardové linii a pouhými třemi pasy (postupně 35 yardů na Thielena, 21 yardů na Wrighta a 18 yardů na Diggse), se dostal do endzone, kde našel Stefona Diggse. Vikings se tak ujali vedení 10:6. Vikings pak ještě do přestávky předvedli další pěkný 95-yardový drive o deseti hrách zakončený 2-yardovým pasem na Stefona Diggse do endzone. Kai Forbath však neproměnil extra point a do šaten se k poločasové přestávce odcházelo za stavu 16:6 pro Vikings.

Na konci úvodního drivu druhé půle dostal Kai Forbath šanci odčinit minutý extra point a svůj pokus o 32-yardový field goal proměnil, byť balon se jen tak tak vešel mezi dvě tyče a zdálo se, že levou tyč dokonce lehce líznul. Saints se necelé čtyři minuty před koncem třetí čtvrtiny dostali dlouhým pasem na 8-yardovou linii Vikings. Obrana ale zabrala a povolila Saints jen tři body za 24-yardový field goal. Útok navíc následně odpověděl 15-yardovým pasovým touchdownem na Kyla Rudolpha a Vikings se ujali vedení 26:9. Saints se dostali na dohled endzone Vikings, ale opět z toho vytěžili jen field goal, tentokrát o délce 20 yardů. Field goal ze vzdálenosti 45 yardů poté proměnil i Kai Forbath, 29:12. Svého prvního touchdownu se Saints nakonec dočkali 2 minuty před koncem zápasu po 8-yardové přihrávce na Cobyho Fleenera. Následně se pokusili o onside kick, ale nebyli úspěšní a Vikings už si závěr zápasu ohlídali. Vikings zvítězili 29:19.

Sam Bradford

Zápas začal poměrně vlažně. V prvních dvou drivech hrál opět příliš konzervativně a sázel jen na krátké pasy. Pak se ovšem rozjel. Na konci druhé půle dirigoval dva mimořádně povedené drivy, které přinesly Vikings rozhodující vedení. Celkem zkompletoval 27 pasů ze 32 pro 346 yardů a 3 pasové touchdowny. Víc yardů naházel v prvním týdnu sezony jen (překvapivě) Alex Smith. Dost možná nejlepší výkon Bradforda v dresu Vikings.

Stefon Diggs  a Adam Thielen

Na pozici wide receiverů byla před sezonou jedna věc jistá, a to ta, že Diggs a Thielen budou nezpochybnitelným prvním a druhým receiverem v týmu. Dnes večer předvedli proč. Stefon Diggs zachytil 7 pasů pro 93 yardů a 2 touchdowny a Thielen zachytil 9 pasů pro 157 yardů. Výkony hodné slavnostního uvedení Randyho Mosse do Ring of Honor.

Eric Kendricks

Byl hodně vidět. Kdykoliv se defenzivě povedla nějaká hra, mohli jste si být jisti, že se okolo ní ochomýtá i Kendricks. Zejména v první polovině byl snad u všeho. Stává se z něj jedna z ústředních postav defenzivy Vikings.

Trae Waynes

Povolil dlouhý 52-yardový pas na Tommyleeho Lewise, který mohl vrátit do hry. Navíc povolil kompletaci pasů na 7 různých hráčů.  Celkem povolil 9 úspěšných pasů z 10, které letěly jeho směrem. To není dobrá vizitka.

Latavius Murray

Murray si v zápase připsal jen dva běhy a hned v tom prvním se dopustil fumblu. Špatný úvod v novém dresu.

Mile překvapil výkon ofenzivní linie. Bradford byl sice jednou sackován, ale jinak měl po většinu zápasu kapsu čistou a měl dostatek času. Na začátku zápasu měla ofenzivní linie problém uvolňovat prostor pro svoje running backy, ale i v tomto ohledu se v průběhu zápasu zlepšovala.

Dalvin Cook na začátku zápasu měl problém najít si svoje místo pro běhy a chytání pasů mu dělalo trochu problémy, nicméně nakonec zakončil zápas s 127 naběhanými yardy, a to žádný jiný nováček v dresu Vikings nikdy nezvládl. Ani Adrian Peterson (107 yardů). Víc než Cook v prvním týdnu naběhal pouze další nováček Kareem Hunt.

Ofenziva sice nastoupila proti špatné defenzivě Saints, ale přesto je třeba ocenit její výkon. Útok si připsal celkem 470, o které se nejvíce zasloužil Bradford, Diggs, Thielen a Cook. Jedná se o nejvyšší počet yardů, který Vikings zaznamenali v jednom zápase, od třetího týdne sezony 2014.

Kai Forbath po druhém touchdownu Vikings minul kop pro extra point a mnohé z nás jistě napadlo - už zase! Doufejme, že to nebude předzvěstí dalšího trápení s kopáním za jeden a tři body.

Jerricku McKinnonovi se sice jeden kick-off return celkem povedl, ale jinak vybíhal z hloubi endzone a hned ve dvou případech nedostal svůj kick-off return ani za 15-yardovou linii. Chce to více uvážlivosti. Někdy je lepší zakleknout a vzít za vděk startem drivu na 25-yardové linii.