Preseason Week 1: Vikings udolali Bengals 17-16

13.8.2016 - Vikings ve včerejším nočním zápase v Cincinnati potvrdili, že se jim v preseason pod Mikem Zimmerem výsledkově daří a po výhře o jediný bod 17:16 vylepšili svoji bilanci v preseason pod Zimmerem na 9-1.

Zápas to byl nicméně poměrně lopotný, jak už to u úvodních zápasů preseason bývá, a nebýt některých rozhodnutí Bengals, které by v soutěžním zápase s největší pravděpodobností neučinili (pokus o proměnění čtvrtého downu v těsné blízkosti endzony Vikings a zejména two-point conversion v závěru zápasu), tak by zápas ovládli právě Bengals. Mike Zimmer se nechal po zápase slyšet, že Vikings před sebou mají ještě spoustu práce, aby byli tam, kde chtějí být. Pojďme se podívat, jak zápas probíhal.

Bengals hned ve svém úvodním drivu zápasu dokráčeli na 30-yardovou linii Vikings, avšak kicker Bengals Mike Nugent svůj 47-yardový pokus o field goal neproměnil. Ofenziva Vikings pak opustila hřiště po třech nepovedených pasových hrách. Naopak ofenziva Bengals protáhla svůj dlouhý drive až do druhé čtvrtiny a zakončila jej nepovedeným pokusem při čtvrtém downu v těsné blízkosti endzone Vikings a skóre tak zůstalo i nadále beze změny. Statistiky první čtvrtiny hovořili jednoznačně ve prospěch Bengals. Jejich celkových 116 yardů oproti jedinému yardu Vikings vystihoval průběh prvního dějství. Vikings se pak v navazujícím drivu poněkud krkolomně probojovali z hloubi svého pole až na polovinu hřiště, odkud našel Teddy Bridgewater 49-yardovým pasem nikým nehlídaného Charlese Johnsona a Vikings se ujali vedení 7:0. Do třetího drivu  Vikings již nastoupil na postu quarterbacka Shaun Hill. Necelou minutu před koncem vyrovnali Bengals zápas díky 3-yardovému pasu AJ McCarrona na Alexe Ericksona. Těsně před koncem poločasu našel Shaun Hill zhruba na 33-yardové linii Bengals nováčka Laquona Treadwella a Vikings tak získali možnost pokusit se o 51-yardový field goal. Ten Blair Walsh i za pomoci dolní tyče proměnil a Vikings se tak s vypršením časomíry prvního poločasu dostali opět do vedení. Tentokráte tříbodového.

Ve druhém poločase se prosadili až Vikings necelé dvě minuty před koncem třetí čtvrtiny, když do endzony doběhl po 10-yardovém běhu CJ Ham. Vikings tak navýšili své vedení na 17:7. Následující drive Bengals skončil v rukách nováčka v dresu Vikings draftovaného v druhém kole letošního draftu Mackensieho Alexandera. Nicméně hned při další hře hodil interception i třetí quarterback Vikings Joel Stave (nutno podotknout, že větší podíl na ni měl spíš wide receiver Isaac Fruechte) a balon tak opět putoval do držení Bengals. Bengals snížili na rozdíl jednoho touchdownu po 23-yardovém field goalu v podaní Mika Nugenta. Vikings byli poté donuceni puntovat a po 61-yardovém puntu Jeffa Locka zaznamenal 80-yardový punt return touchdown Alex Erickson. Stav byl 17:16 pro Vikings a Bengals se rozhodli pro two-point conversion, kterou však nedokázali proměnit. Snahy Bengals o zvrácení výsledku na jejich stranu znemožnil 70 vteřin před koncem zápasu Jayron Kearse zachycenou interception. Zápas tak skončil výhrou Vikings o jediný bod 17:16.

David Morgan

Tenhle hráč se mi začíná moc líbit. To, že je vynikající blokař, se o něm vědělo už během draftu a potvrdil to v tréninkovém kempu i ve včerejším zápase. Během tréninkového kempu se navíc přišlo na to, že může být platný i jako cíl přihrávek. To ve včerejším potvrdil také. Morgan umí jako tight end všechno a bude pro Vikings velice platným hráčem.

Teddy Bridgewater

V prvním drivu to vypadalo všelijak. Pak však zkompletoval 6 ze 7 pasů pro 92 yardů a 1 49-yardový touchdown. Teddy má před sebou sezonu, kdy musí předvést víc než dosud v NFL předvedl, aby ukázal, že může být tím quarterbackem, na němž budou moct Vikings v budoucnu stavět. Tohle byl obstojný začátek.

Jerrick McKinnon

Nenastřádal žádná oslnivá čísla. Jen 14 yardů z 5 běhů a 10 yardů po zachycení dvou pasů. Nicméně naznačil, jak dynamickou a univerzální ofenzivní zbraní může být. Očekávám, že letos jej v akci uvidíme více než loni.

Nikdo vysloveně nepropadl, byť chyb bylo dost, a při tak malém počtu snapů pro hráče, od kterých se čekají nějaké výkony na úrovni, zůstane pro tentokrát tato rubrika prázdná.

První touchdown Vikings. Teddy Bridgewater navázal na fungující spolupráci s Charlesem Johnsonem ze sezony 2014 a výsledkem byl 49-yardový touchdown. Charles Johnson potvrdil, že umí setřást obránce a Teddy ukázal, že by se skutečně mohl zlepšit při dlouhých pasech. Nicméně jedna vlaštovka jaro nedělá. Je potřeba to předvádět konzistentně a pravidelně. Snad tomu tak bude.

Nováčci v secondary Vikings Mackensie Alexander a Jayron Kearse si připsali každý po jedné interception. Dobrý vstup do světa NFL. Jen tak dál.

Blair Walsh sice kopal jen jediný field goal, byl ovšem ze vzdálenosti 51 yardů a Walsh se nemýlil. Nešťastný konec loňské sezony je snad zapomenut.

Obrana prvního týmu měla poměrně značné problémy se zastavením ofenzivy Bengals. Zejména běhová obrana se nezlepšila tak, jak bylo v průběhu tréninkového kempu naznačováno. V tomto ohledu je třeba, aby přišlo zlepšení. Byl to teprve první přípravný zápas. Snad ono zlepšení přijde.

Punt return Alexe Ericksona, který skončil po 61-yardovém puntu touchdownem. Hráči Vikings měli několik mnoho příležitostí dostat Ericksona na trávník, ale žádné nevyužili. To by mohlo v sezoně velmi mrzet.

Interception Joela Stave ve spolupráci s Isaacem Fruechte ihned po získání balonu díky interception Mackensieho Alexandra. Po získání balonu ve výhodné pozici je třeba takové šance využít a nikoliv odevzdat balon zpět soupeři.

Pass blocking při prvním drivu Vikings vypadal jako přes kopírák s pass blockingem z loňské sezony. To není úplně dobrá zpráva. V dalším drivu už byl byla ofenzivní linie v tomto ohledu lepší a navíc jde pořád o první zápas preseason. Snad už to bude jen lepší.

K dalšímu času nastoupí Vikings na CenturyLink Field v Seattlu proti domácím Seahawks, kteří ukončili jejich loňskou sezonu. Zápas se odehraje ve čtvrtek 18.8. od 19:00 pacifického času (21:00 centrálního času), což odpovídá 4:00 v noci ze čtvrtka na pátek.