Divisional Round: Vikings na 49ers nestačili a sezona pro ně skončila

12.1.2020 - Vikings vstupovali i do druhého zápasu letošního play-off jako outsideři. Zatímco Saints dokázali ve Wild Card kole dokonale zaskočit, 49ers nic takového nedovolili. Vikings sice polovinu zápasu drželi skóre relativně vyrovnané, obraz hry vyrovnaný nebyl v podstatě od samého začátku vůbec. Vikings nedokázali najít recept na dominantní hru 49ers. Ani v útoku, ani v obraně. Prohra 10:27 znamená konec sezony.

Neaktivními pro zápas byli WR Alexander Hollins, OT Aviante Collins, OT Oli Udoh, OG Dru Samia, DE Eddie Yarbrough, DT Hercules Mata’afa a S Jayron Kearse.

V úvodním drivu zápasu nezískali Vikings ani jeden první down (a nebyl to zdaleka jediný takový drive v zápase) a po pěti a půl minutách první čtvrtiny už slavili domácí 49ers první touchdown, když našel Jimmy Garoppolo v endzone Deebo Samuela, 0:7. Vikings dokázali rychle odpovědět a o čtyři minuty později vběhl do endzone 49ers Stefon Diggs poté, co zachytil 41-yardový pas z ruky Kirka Cousinse, 7:7. Bylo to však v podstatě to poslední, kdy útok něco předvedl. V polovině druhé čtvrtiny skóroval po 1-yardovém běhu touchdown Tevin Coleman, 7:14. Necelé tři minuty před koncem poločasu zachytil Eric Kendricks interception na polovině 49ers a Vikings začínali navazující drive na 29-yardové linii 49ers. Tento turnover přetavili jen ve tři body za 39-yardový field goal, 10:14. Za tohoto stavu také skončil první poločas.

Po čtyřech minutách třetího dějství odskočili 49ers na rozdíl sedmi bodů, když proměnil Robbie Gould 35-yardový field goal 10:17. O dvě minuty později navíc hodil Kirk Cousins interception do rukou Richarda Shermana. Následně 49ers předvedli pětiminutový drive o délce 44 yardů, a to bez jediné pasové hry, zakončený 2-yardovým během Tevina Colemana, 10:24. Minutu před koncem třetí čtvrtiny muffnul Marcus Sherels míč při puntu 49ers a Raheem Mostert získal míč na 10-yardové linii Vikings. Niners získali z výhodně pozice tři body za 21-yardový field goal, 10:27. Na tomto skóre již neměnil nic ani fumble Matta Breidy vynucený a získaný Anthony Barrem.

Nezklamali

Tentokrát jsem tuto kolonku přejmenoval na nezklamali, protože by se jen stěží dalo mluvit o tom, že někdo potěšil. A zároveň nechci být jen úplně negativní.

Eric Kendricks

Jeden z mála hráčů, který by snesl i nejpřísnější měřítko. Připsal si 4 tackly, z toho tři stopky. Jeho směrem mířily dva pasy, žádný nebyl zkompletován a jeden skončil interception v rukou tohoto linebackera, který zažil nejlepší sezonu kariéry.

Dan Bailey

Proměnil svůj jediný pokus o field goal a tím prodloužil šňůru proměněných field goalů už na 22 pokusů. Dan Bailey zažil také skvělou sezonu. Nejkonzistentnější kicker Vikings za hodně dlouhou dobu. Snad to bude příští sezonu pokračovat.

Pat Elflein

Otřesný výkon celé ofenzivní linie měl zásadní podíl na nemohoucnosti ofenzivy Vikings. Nejhorším z této skupiny byl Pat Elflein. Povolil dva sacky a byl marný při běhových hrách a ještě marnější při pasové protekci. V příští sezoně už nemůže být starterem. A snad radši ani náhradníkem.

Kirk Cousins

Prohru nelze hodit jen na jeho hlavu. Měl k dispozici nulovou běhovou hru, ofenzivní linie mu nenechala vůbec čas a potenciální terče jeho přihrávek se mnohdy jen obtížně separovali od svých strážců. Nicméně quarterback s jeho platem, prostě musí předvést víc za jakýchkoliv podmínek. Pro jeho odevzdanost a ztracenost neexistuje omluva. Musím říct, že mě v průběhu sezony Kirk Cousins přesvědčil, že nějakou kvalitu má, nicméně nic nezměnil na mém přesvědčení, že s ním Vikings Super Bowl nikdy nevyhrají. Vikings čeká v průběhu příští sezony těžké rozhodování stran případného proloužení smlouvy. Musí si být vědomi, že není quarterbackem pro těžké zápasy play-off, kterým se na cestě za vytouženým Super Bowlem nevyhnete, ale zároveň najít kvalitnější náhradu není vůbec jednoduché.

Dalvin Cook

Rovněž jemu ofenzivní linie život neusnadňovala, ale nevypadal dobře. Vůbec. Koneckonců 18 yardů z 9 běhů hovoří za vše.

Kevin Stefanski

Jeho game plan a playcalling byl přinejmenším diskutabilní a neměl jsem dojem, že by byl přizpůsoben soupeři. Možná už byl hlavou v Clevelandu, kde byl dnes jmenován hlavním koučem Browns. Přestože mám Stefanskiho rád, jeho jmenování hlavním koučem úplně nechápu. Po 14 sezonách v různých pozicích opouští Vikings a nezbývá než mu popřát jen to dobré. A teď kdo místo něj Gary Kubiak, Pat Shurmur nebo někdo jiný?

Anthony Barr

Upozornil na sebe vynuceným a získaným fumblem až při rozhodnutém stavu. Do té doby předváděl slabý výkon.

Byť se snažím nebýt úplně negativistický, tak se prostě nepovedlo nic.

Tady zase musím inverzně konstatovat, že se v podstatě nepovedlo úplně všechno. 49ers dominovali a Vikings byli ztraceni v útoku, ale překvapivě i v obraně.  Útok se kromě jednoho dlouhého touchdownového pasu na Stefona Diggse nepovedlo nic. Vůbec nic. Obrana nedokázala najít recept zejména na běhovou hru 49ers. Skóre zápasu ani plnohodnotně nevypovídá o tom, jak moc byli 49ers lepší.