Week 8: Bolestivé turnovery pohřbily solidní výkon Vikings

29.10.2018 - V repríze loňského divisional round mezi Vikings a Saints se z výhry tentokrát hostující tým. Vikings neodehráli špatné utkání a dalo by se říct, že po většinu zápasu měli víc ze hry, avšak ztráty balonu je nakonec připravily o naděje na výhru. Vikings tak mají nyní bilanci 4-3-1 a Saints se posunuli na bilanci 6-1.

Vyhlídky Vikings na jedno z prvních dvou míst v konferenci se pomalu rozplývají. Cílem by tedy měl nyní být souboj o vítězství v divizi. A právě pro ten budou naprosto klíčové následující týdny. Vikings totiž čeká série tří zápasu proti divizním soupeřům přerušená jen bye weekem.

Neaktivními pro zápas byli QB Kyle Sloter, RB Dalvin Cook, OT Riley Reiff, OL Tom Compton, LB Anthony Barr, CB Xavier Rhodes a S Andrew Sendejo.

Průběh zápasu

Saints předvedli v úvodním drivu nesmírně variabilní útok a dostali se až na 3-yardovou linii Vikings. V tomto místě shodil Drew Brees na Alvina Kamaru a ten i díky dobrým blokům svých spoluhráčů proklouzl do endzone, 0:7. Vikings se následně dostali až na 1-yardovou linii Saints a při čtvrtém downu našel Kirk Cousins Stefona Diggse v endzone Saints, 7:7. I ve svém druhém drivu se Vikings dostali za pomoci defensive pass interference P.J. Williamse ve vlastní endzone na 1-yardovou linii Saints, odkud se do endzone probojoval Latavius Murray. Dan Bailey však minul kop za jeden bod, a tak skóre zůstalo 13:6. Saints snížili v polovině druhé čtvrtiny po 52-yardovém field goalu Willa Lutze na rozdíl tří bodů, 13:10. Tři minuty před koncem se ocitl Drew Brees pod tlakem a Harrison Smith zachytil interception. Vikings tak začínali drive na vlastní 33-yardové linii. Minutu před koncem se však Adam Thielen dopustil fumblu (nutno říct tvrdě vynuceného) v redzone soupeře a Marshawn Lattimore donesl hluboko na půli Vikings. Laquon Treadwell se navíc dopustil nesportovního chování, a tak Alvin Kamara velmi záhy skóroval běhový touchdown z 1-yardové linie, 13:17. Vikings již nedokázali v první půli zareagovat.

Vikings zahrávali v úvodním drivu druhého poločasu na vlastní polovině čtvrtý down, avšak pas na Laquona Treadwella překazil Marshawn Lattimore a Saints začínali drive z velmi výhodné pozice. Tu Saints přetavili ve tři body za 42-yardový field goal. V dalším drivu navíc hodil Kirk po nedorozumění se Stefonem Diggsem interception, kterou P.J. Williams donesl až do endzone, 27:13. Will Lutz poté proměnil další field goal ze vzdálenosti 42 yardů a Saints odskočili na rozdíl tří skórování, 30:13. Čtyři a půl minuty před koncem zápasu našel z 1-yardové linie Kirk Cousins v endzone úplně volného Adama Thielena, 30:20. Vikings se následně pokusili o onside kick, avšak neúspěšně. Tím byl osud zápasu v podstatě zpečetěn. Skóre se již nezměnilo.

Potěšili

Holton Hill

Při absenci Xaviera Rhodese si připsal svůj první start v NFL, a to hned proti Drew Breesovi. Nebylo vůbec znát, že se jedná o nedraftovaného nováčka. Jeho směrem putovaly celkem tři pasy a jen jeden byl zkompletován pro šest yardů.

Linval Joseph

Skála ve středu defenzivní linie Vikings. Skvělý proti běhu a zároveň si jako jediný z defenzivy Vikings připsal dva tlaky na Drew Breese.

Nepotěšili

Pat Elflein

Dnes v noci se mu nedařilo. Nebyl přesvědčivý v pasové protekci, ani při běhových hrách. Jeden dlouhý běh navíc znegoval jeho holding. Povolil tři tlaky na Kirka Cousinse, včetně jednoho sacku.

Dan Bailey

Minul extra point. To stačí k tomu, aby byl kicker v této kolonce. Po skórovaném touchdownu minutý field goal vždycky vezme trochu vítr z plachet.

Laquon Treadwell

Za vrchol stupidity v podobě penalty za nesportovní chování (více níže) by zasloužil proplesknout.

Povedlo se

Obrana Vikings bez Anthonyho Barra a Xaviera Rhodese udržela Saints na pouhých 270 yardech a Drew Breese na pouhopouhých 120 yardech. To je skvělá práce. Defenziva si nepochybně splnila to, co splnit měla. Bohužel to nestačilo.

Adam Thielen si připsal v osmém zápase sezony osmý zápas s minimálně 100 zachycenými yardy. To nikdo před ním nedokázal. Pouze Calvin Johnson zachytil v osmi po sobě jdoucích zápasech 100 a více yardů. Nebylo to ale na začátku sezony.

Nepovedlo se

Vikings vedli minutu před koncem poločasu 13:10, byli i díky interception Harrisona Smithe v držení míče v redzone soupeře a sahali minimálně po třech bodech. Nicméně vzápětí dva obránci Saints roztočili Adama Thielena a vyrazili mu míč z rukou. Toho se chopil Marshawn Lattimore a donesl jej ž na 33-yardovou linii Vikings. Aby toho nebylo málo, Laquon Treadwell, který tackloval Lattimora, při odchodu na sideline zahodil helmu a vykoledoval si 15-yardovou penaltu za nesportovní chování. Saints pak skórovali touchdown. Thielenovi nelze mít fumble až tak moc za zlé. Jednak by v takové situaci udržel balon málokdo a jednak toho letos dělá pro tým tolik, že to prostě nejde. Nicméně fumble byl rozhodující hrou utkání. Nebýt fumblu byl vývoj utkání nepochybně jiný. Penalta Treadwella byla stupidní třešinkou na dortu nepovedené hry.

Ve třetí čtvrtině, kdy ještě bylo o co hrát, došlo k nedorozumění mezi Stefonem Diggsem a Kirkem Cousinsem. Druhý jmenovaný házel přihrávku do míst, kde měl být první jemnovaný. Ten tam však nebyl a byl tam jen P.J. Williams, který pak doběhl až do endzone. Williams do té doby hořel jako papír a nakonec si připsal turnover, který definitivně rozhodl o tom, že Vikings nevyhrají.

Clock management Vikings v závěrech poločasů už delší dobu pokulhává. Dnes v noci to bylo jednoznačně patrné. Vikings měli ještě půl minuty a dva timeouty na konci prvního poločasu poté, co Saints skórovali touchdown. Dost času alespoň něco předvést a trochu napravit pachuť po zpackaném závěru poločasu. Vikings zvolili běh Mika Boona středem a tím to v podstatě zabalili. V druhé polovině čtvrté čtvrtiny dohánělo Vikings manko, ale hráli jakoby to tak vůbec nebylo. Vteřiny ubíhaly a Vikings se radili v huddlu a nikam nespěchali. To bylo značně iritující a hlavně kontraproduktivní.