Week 17: Sezona pro Vikings zaslouženě skončila, play-off nebude

2.1.2019 - Sezona skončila a skončila dříve, než jsme očekávali. Před sezonou byla očekávání vysoká. Vikings byli po loňském úspěšném tažení až do finále konference NFC, následném angažování Kirka Cousinse a Sheldona Richardsona a za současného udržení kádru považováni za jednoho z největších adeptů na zisk Lombardi Trophy. Tyto prognózy se však nenaplnily a Vikings měli až v posledním týdnu rozhodnout, zda postoupí do play-off. V domácím prostředí však nedokázali porazit Chicago Bears, které už v podstatě o nic nehrálo. Sezonu zakončili s bilancí 8-7-1 a do play-off nepostoupili. Jednoznačný neúspěch.

Neaktivními pro zápas byli QB Kyle Sloter, FB C.J. Ham, WR Chad Beebe, DE Tashawn Bower, LB Eric Kendricks, CB Xavier Rhodes a CB/PR Marcus Sherels.

Zatímco ofenziva Vikings vyklidila pole v úvodním drivu po třech hrách, Bears dokráčeli až na 6-yardovou linii Vikings, odkud si probil cestu do endzone Jordan Howard, 0:7. V polovině druhé čtvrtiny skóroval Jordan Howard další běhový touchdown, tentokrát, 1-yardový, a Bears vedli 0:13, protože Cody Parkey neproměnil extra point. V tu dobu Vikings stále čekali na první první down. Nakonec 53 vteřin před koncem prvního poločasu alespoň snížili díky 45-yardovému field goalu. Nic dalšího se v první polovině utkání nestalo.

Necelé dvě minuty před koncem třetí čtvrtiny se Vikings dočkali prvního touchdownu, a to přestože si Mike Zimmer vzal neúspěšnou challenge při čtvrtém downu v blízkosti endzone Bears, kterou připravil Vikings o první down. Vikings naštěstí ale čtvrtý down proměnili i později a v následující hře našel Kirk Cousins 2-yardovým pasem volného Stefona Diggse v endzone Bears, 10:13. Následně však předvedli Bears nekonečně dlouhý drive zakončený 3-yardovým během Tarika Cohena do endzone, poté navíc Bears proměnili i two-point conversion po pasu na linebackera Nicka Kwiatkowskiho, 10:21. Vikings o několik okamžiků později zahrávali situaci 4&3 na vlastní polovině. Neúspěšně. Bears proto navýšili své vedení o tři body po proměněném 42-yardovém field goalu, 24:10. Zbytek zápasu už bylo jen trápení, které změnu skóre nepřineslo.

Matt Wile

Když je v zápase nejlepším hráčem týmu punter, musí být něco zákonitě špatně. Přesně to byl případ tohoto utkání. Vikings od začátku tahali za kratší konec a Matt Wile jim pomáhal svými skvělými punty tak, jak to jen šlo. Měl letos slabší zápasy, ale celkově si myslím, že Vikings udělali dobře, že jej před sezonou angažovali.

Mike Remmers/Pat Elflein/Tom Compton

Vnitřek ofenzivní linie hořel jako papír. Akiem Hicks a Eddie Goldman si s nimi dělali co chtěli. Elflein povolil 6 tlaků na quarterbacka (1 sack), Mike Remmers 5 tlaků (1 sack) a Tom Compton 4 tlaky (2 sacky). Vikings potřebují v offseason dva nové startery na post guarda.

Kirk Cousins

Zkompletoval 20 pasů ze 33 pokusů pro 132 yardů a 1 touchdown. To je v zápase o všechno zoufale málo. Naházených 132 yardů je navíc nejméně v jeho kariéře (pokud byl starterem). Působil zcela bezradně, ztraceně, odevzdaně a naprosto míjel receivery, se kterými se hádal na sideline. Takhle výkon tahouna ofenzivy vypadat nemá.

Mike Zimmer

Další klíčový zápas sezony, ve kterém Vikings pod jeho taktovkou vyhořeli. Nejenže ofenzivně byli Vikings ztraceni, ale ani obrana ani zdaleka nepodala výkon, kterého je schopna. Už se z toho začíná stávat pravidlo, že Vikings takové zápasy nezvládají.

Vikings byli po svém čtvrtém drivu, který skončil opět tři a ven, přikování k vlastní endzone. Matt Wile puntoval ze zadní části vlastní endzone. Předvedl skvělý 65-yardový punt a po dobré práci celé jednotky a penaltě Bears začínali Bears drive až na vlastní 15-yardové linii.

Útok opět totálně selhal, opět zejména v úvodu utkání. První čtyři drivy nezískal ani jeden první down a celkem získali jen 11 yardů. Otřesná podívaná. Navíc v pátém drivu přidali jen jeden první down a v prvním poločase získali Vikings směšných 50 yardů. Druhý poločas pak potřebné zlepšení nepřinesl. To je v zápase o všechno výsměch. V offseason se musí něco změnit. A hodně.

Ani obrana však zdaleka nepředvedla to, v co jsme doufali. Bylo jasné, že budou Bears hodně běhat, zejména Jordan Howard, a stejně běhali Bears úplně snadno. Howard z 21 běhů získal 109 yardů a 2 touchdowny. Obrana povolila konverzi 8 třetích downů ze 14. Nejhorší pak byl drive Bears hned po snížení na 10:13. Bears drželi balon 9 minut a 6 vteřin, během nichž odehráli 16 her a skórovali touchdown.

Bears v hloubi vlastní půle zahrávali ve druhé čtvrtině situaci 3&12, hra se nepovedla, avšak po odhodu narazil Stephen Weatherly do Mitche Trubiskyho, čímž si vykoledoval flag za roughing the passer. Hlavně ale získali Bears první down a o několik okamžiků později skórovali druhý touchdown. Obdobná situace se opakovala ve čtvrté čtvrtině. Vikings vytlačili Mitche Trubiskyho a jeho družinu z field goal range, avšak holding Jayrona Kearse dal Bears novu sadu downů, kterou využili ke skórování třetího touchdownu. Místo dvou puntů, dva touchdowny, a to kvůli zbytečným penaltám.

Diskusní téma: Week 17: Sezona pro Vikings zaslouženě skončila, play-off nebude