Week 16: Vikings porazili Lions, o play-off budou bojovat do posledního týdne

28.12.2018 - Vikings zvládli v předposledním týdnu základní části sezony domácí utkání proti diviznímu rivalovi Detroitu Lions. A to přesto, že v úvodu zápasu se ofenzivě hrubě nedařilo a Lions se tak dostali poměrně snadno do vedení o dvě skórování. Naštěstí ale hráči zabrali a nakonec celkem snadno zvítězili.

Vikings před posledním utkáním drží zuby nehty šesté místo v konferenci NFC, které je posledním postupovým místem do play-off. O půl výhry před Eagles a o půl výhry za Seahawks. Ti budou v posledním kole doma hostit Cardinals, takže postup na páté místo se očekávat v žádném případě nedá. Naopak Eagles jedou k poslednímu klání do Washingtonu. Vikings tedy rozhodně nemohou očekávat pomoc odjinud a musí za každou cenu poslední zápas s Chicagem vyhrát.

Neaktivními pro zápas byli QB Kyle Sloter, RB Mike Boone, WR Laquon Treadwell, OL Danny Isidora, DE Tashawn Bower, LB Eric Kendricks a Craig James.

Zatímco ofenziva Vikings byla po většinu prvního poločasu naprosto neškodná a nebyla schopná získat ani první down. Lions postupně navyšovali své vedení proměňováním field goalů. Postupně proměnili field goal ze vzdálenosti 47 yardů 35 yardů a 48 yardů a vedli 48 yardů. Ofenziva Vikings se naštěstí vzpamatovala přibližně pět minut před poločasovou přestávkou a předvedla povedený drive o 89 yardech zakončený 8-yardovým pasem do endzone na Stefona Diggse. V samotném závěru poločasu se pak Kirk Cousins pokusil o 44-yardovou hail mary, kterou zachytil Kyle Rudolph, 14:9. Za tohoto stavu se odebrali hráči do kabin.

Ve druhém poločase už obrana Vikings Lions k ničemu nepustila. Ve třetí čtvrtině Vikings navýšili své vedení o tři body po 24-yardové field goalu v podání Dana Baileyho.  Na začátku čtvrtiny poslední pak našel Kirk Cousins 4-yardovým pasem v endzone Kyla Rudolpha, 24:9. Necelých sedm minut před koncem se pokoušeli Lions o proměnění čtvrtého downu na vlastní polovině, avšak nebyli úspěšní. Vikings se proto poměrně snadno dostali k 29-yardovému pokusu o field goal, který Dan Bailey proměnil. Do konce utkání se již nic zásadního nestalo a Vikings tak porazili Lions 27:9.

Kyle Rudolph

Jeden z nejlepších zápasů jeho kariéry. Zachytil všech 9 pasů, které letěly jeho směrem (včetně hail mary) pro 122 yardů a 2 touchdowny. Byl ofenzivním tahounem. Takové zápasy od něj budou v těžkých zápasech třeba.

Eric Wilson

Chyběl Eric Kendricks a tak Eric Wilson odehrál nejvíc snapů ze všech linebackerů a vedl si velice dobře. Připsal si 6 tacklů, 4 stopky, 1 sack a 2 hity quarterbacka. V coverage sice povolil zkompletování 6 z 8 pasů, nicméně celkem jen pro 34 yardů. Povedený výkon.

Kirk Cousins

Pomalejší rozjezd, ovšem když váš quarterback zkompletuje 21 pasů z 28 pokusů pro 253 yardů, 3 touchdowny a vyvaruje se turnoverů, tak si prostě nemůžete stěžovat. Tohle byl výkon, se kterým se dá udělat úspěch.

Xavier Rhodes

Je jen stínem toho Rhodese, kterého známe z předešlých sezon.  Kenny Golladay si s ním dělal, co chtěl. Navíc zase opustil hřiště kvůli zranění a opět to bylo s teatrálním pádem. Přesto se pak smál na sideline. Je fyzická odolnost bohužel není bůhvíjaká a jeho neustálé odstupování ze zápasů týmu neprospívá. Naštěstí Waynes, Alexander i Hill hrají nad svoje poměry.

Tom Compton

Vikings potřebují v offseason dva kvalitní guardy, protože ani Remmers ani Compton nemají potřebnou kvalitu. Tentokrát mi přišel horší Compton. Povolil tři tlaky na quarterbacka - 1 hit a 2 hurries.

Hail mary v závěru druhého poločasu byla klíčovou hrou celého utkání. Vikings se i přes mizérii ofenzivy dostali do vedení a Lions už se ve druhém poločase nezmohli na odpor. Často se nestává, aby se taková hra podařila a už vůbec ne Vikings. Užil jsem s to.

Obrana předvedla skvělý výkon. Myslím, že nebudu přehánět, když napíšu, že poslední týdny hraje v superbowlové formě. V posledních 8 z 9 zápasů nepovolila quarterbackům soupeřů více než 200 yardů. Výjimkou byl pouze Tom Brady. Lions sice v první půli povolovala nějaké hry mezi redzónami, ale pak vždycky zabrala a touchdown nepovolila. Pokud se Vikings dostanou do play-off, bude obrana velkou oporou.

Adam Thielen zachytil 5 pasů pro 80 yardů a tím se dostal na 1.335 yardů za sezonu, čímž překonal své dosavadní osobní maximum z loňské sezony. Tenhle hráč a jeho příběh mě hrozně baví a po loňské sezoně jsem už ani zlepšení neočekával. Nikdy nepodceňujte Adama Thielena. Borec.

Ofenziva předvedla v úvodu utkání tristní podívanou. V prvních čtyřech drivech získala celkem jen 5 yardů a ani jeden první down. To je něco, co by pravděpodobně mohlo stát Vikings v těžších utkáních (proti Chicagu či play-off) šanci na úspěch. Stefanski je zatím zlepšením oproti posledním zápasům pod taktovkou DeFilippa, ale přesto se opakují hluchá místa. Těch je třeba se vyvarovat. Důležité ale je, že Stefanski umí reagovat a ofenzivu zvednout.

Diskusní téma: Week 16: Vikings porazili Lions, o play-off budou bojovat do posledního týdne