Week 16: Vikings podlehli na Štědrý den Packers a do play-off nepostoupí

26.12.2016 - Vikings a Packers se na Štědrý den utkali ve 113. vzájemném utkání na Lambeau Field. Zápas byl pro oba týmy důležitý pro uchování nadějí na účast v play-off. Bohužel oba soupeři potvrdily své aktuální formy a Packers zvítězili poměrně pohodlně 38:13. Vikings se nepovedl první poločas a pak už bylo obtížené se do zápasu vrátit. Tím se brány do play-off pro Vikings uzavřely.

Toto střetnutí doprovází jeden příběh, který je značně znepokojující. Součástí defenzivního plánu byl jasný pokyn trenérů, že Xavier Rhodes bude po celém hřišti stínovat Jordyho Nelsona. To se však zejména v prvním poločase nedělo a po zápase Zimmer i Rhodes potvrdili, že cornerbackové se na vlastní pěst rozhodli, že se nebudou řídit pokyny svých trenérů. To není vizitka fungujícího týmu.

Neaktivními pro zápas byli OL byli Beavers, OG Brandon Fusco, QB Taylor Heinicke, FB Zach Line, RB Adrian Peterson, WR Laquon Treadwell a DE Stephen Weatherly.

Packers se ujali vedení po 21-yardovém pasu Aarona Rodgerse na Jordyho Nelsona. Vikings odpověděli třemi body za 22-yardový field goal, 3:7. I na další touchdown v podobě 20-yardvového pasu na Davante Adamse odpověděli Vikings pouze úspěšným pokusem o field goal, tentokrát ze vzdálenosti 26-yardů, 14:3. Když pak na vlastní 43-yardové linii pokazil Nick Easton snap,  balon získali Packers a o několik okamžiků později skórovali díly 2-yardovému pasu na Jordyho Nelsona další touchdown, začínalo být zjevné, že Viking budou vývoj zápasu jen těžko obracet na svou stranu. Nicméně jen o chvilku později přišla po 71-yardovém pasu Sama Bradforda na Adama Thielena nejdelší ofenzivní hra Vikings v celé sezoně a takový touchdown ještě vykřesal naděje, 13:21. Vikings se pak opět dostali až na polovinu Packers, ovšem Sam Bradford ztratil po tacklu Claye Matthewse balon a ten získal na 46-yardové linii soupeř. I tento turnover ztrestali Packers sedmi body, když si pro touchdown doběhl z 6-yardové linie Aaron Rodgers, 13:28. Za tohoto stavu se šlo o několik vteřin později do kabin k poločasové přestávce.

První změny skoré v druhé polovině zápasu jsme se dočkali až na začátku čtvrté čtvrtiny poté, co Mason Crosby proměnil 48-yardový field goal, 13:31. Packers poté navíc své vedení navýšili na 38:13, když našel Aaron Rodgers v endzone 13-yardovým pasem svého jmenovce Richarda. Vikings sice do konce zápasu skórovali dva touchdowny po 3-yardové pasu na Stefona Diggse a 8-yardovém pasu na Adama Thielena, tím ovšem jen korigovali konečné skóre zápasu, prohře však nezabránili. Tyto dva touchdowny byly navíc následovány minutým extra pointem a následně neproměněnou two-point conversion, takž konečný stav utkání byl 25:38.

Adam Thielen

Zažívá životní sezonu a proti Packers zažil životní zápas. Na Lambeau Field si připsal 12 zachycených pasů pro 202 yardů a 2 touchdowny. Jedná se teprve o pátý případ v historii Vikings, kdy nějaký hráč získal v jednom zápase přes 200 zachycených yardů a teprve potřetí, co k takovému počtu yardů vzduchem přidal hráč i dva zachycené touchdowny. K dorovnání absolutního rekordu Vikings (Samy White, 1976) zbývalo jen 8 yardů.

Eric Kendricks a Anthony Barr

Dvojice linebackerů z UCLA podala výborný výkon. Barr zažil snad první opravdu povedený výkon v sezoně a zdálo se, že je všude. Připsal si čtyři defenzivní stopky, quarterback hit a tlak na quarterbacka. Kendricks zaznamenal působivých 2,5 sacku a 5 defenzivních stopek.

Sam Bradford

Zkompletoval 34 pasů z 50 pokusů pro 382 yardů a 3 touchdowny. Ano, značnou část toho zaznamenal v tzv. garbage timu, ale přesto podal vzhledem k okolnostem povedený výkon. Ofenziva nefunguje z mnoha důvodů. Sam Bradford není jedním z nich. Nebo alespoň ne jedním z těch hlavních.

Xavier Rhodes

Dostal za úkol hlídat Jordyho Nelsona po celém hřišti. Tento pokyn svých trenéru neuposlechl. V mých očích naprosto zásadní prohřešek, který se bude těžko odpouštět. Mike Zimmer si to bude dobře pamatovat.

Terence Newman

Podílel se na rozhodnutí ignorovat příkazy trenérů. Veterán jeho kalibru musí vědět, že tohle si hráč nesmí dovolit.

T.J. Clemmings

Tradiční účastník této kategorie.

Vikings se v zápase povedla dosud nejdelší ofenzivní hra letošní sezony. Sam Bradford našel v polovině druhé čtvrtiny přibližně 30-yardovým pasem Adama Thielena a ten si ze 40-yardové linie soupeře doběhl nikým nehlídán do endzone. Výsledkem bylo 71 yardů a touchdown.

Pokyny trenéru zněly jasně. Xavier Rhodes bude celý zápas po celém hřišti pronásledovat Jordyho Nelsona. Cornerbackům se však takový plán nezdál dost dobrý, a tak se rozhodli jej ignorovat a jeli podle vlastního plánu. Nejenže Jordy Nelson obranu Vikings cupoval, ale takové jednání hráčů může mít negativní dopad na celý tým a možná i na budoucnost některých hráčů v týmu. Snad se podaří vyřešit celou situaci v klidu a bez zbytečných emocí.

Vikings v závěru sezony nezvládají bitvu o turnovery. I v zápase proti Packers je srazily dvě ztráty míče. První byla kvůli špatnému snapu Nicka Eastona. Ten jej zdůvodnil tím, že místo odkud chtěl míč snapovat bylo vysušené víc než na jiných místech a než byl zvyklý. Druhý pak přišel při strip-sacku na Sama Bradforda, který dovolil T.J. Clemmings (překvapení!).

Defenziva opět povolila přes 30 bodů. Precizní obrana z úvodu sezony se vypařila a vzhledem neposlušnosti cornerbacků se nabízí otázka, jestli důvodem nejsou nějaké větší problémy v rámci kabiny. To by byly zásadnější komplikace než pokles výkonnosti.